Културни изяви на училище „Джон Атанасов”
Месец март винаги ни изпълва с трепетно предчувствие за настъпващата пролет. За нас, българите, той е свързан с отбелязването на празници, които са наситени с атмосферата и колорита на българската ни принадлежност. Очакваме го с радост и нетърпение, закичваме се с мартеници и заставаме смирено и благоговейно пред националния ни трибагреник.
Много настроение и оживление донесоха тези празници и за децата от училище „Джон Атанасов”. След вълнуващия открит урок на нашия историк Стоян Дечев, посветен на Апостола на свободата, през първата събота на месец март ученици, учители и родители имаха възможност да съпреживеят заедно радостта и родолюбието при тържественото отбелязването на 3-ти март – националния празник на България. В празнично украсената зала пред любознателните детски очи оживяха кадри от филмите „Под игото” и „Опълченците на Шипка”. Разтърсващите сцени от робстото, както и епичните, героични боеве при защитата на Шипченския проход, ни върнаха към драматичното минало на нашия изстрадал народ. Беседата, старателно подготвена от младия ни колега, прикова вниманието на ученици и гости. С вълнуващото си, високопатриотично слова, с интересните факти от нашето славно минало, Стоян Дечев изнесе истински урок по родолюбие и докосна чувствителната детска душевност. Рециталът на учениците от седми и осми допълниха празничната атмсфера.
Наред с вътрешноучилищните ни чествания, нашето училище участва и в церемонията по издигането на националния ни трибагреник в центъра на Чикаго. Както знаем, 3-ти март е обявен за български ден в „града на ветровете”. Горди сме, че вече за трета година ни се оказва тази висока чест – да бъдем част от празничната програма, която показва България пред Америка и света от такъв престижен подиум – Link
Младите танцьори от група „Хорце” към училище „Джон Атанасов” заедно с танцовия състав „Хоро” наситиха атмосферата с чудната красота на нашите носии и с кръшните ни български хора. Кратък видео-репортаж на събитието с автор Мария Илиева бе излъчен по телевизия „Скат” на 5-ти март. Можете да го гледате на следния адрес – линк.
Още едно събитие ни изпълва с гордост и вълнение. По инициатива на електронната медия „Еврочикаго” и с подкрепата на посолството на Република България във Вашингтон и консулствата в Ню Йорк, Чикаго и Лос Анжелис, през месец юли бе обявен конкурсът “Българско събитие на годината в САЩ”. Ето как Еврочикаго формулира идеята на този конкурс: „Чрез медийно огласяване на събитията с българско участие в САЩ, те да добият популярност и да привлекат в по-значима степен вниманието на нашата общност в Америка, в България и по света.”
Между десетте номинации за изминалата 2010 бе и Дипломиране на първия випуск осмокласници на училище „Джон Атанасов” в Чикаго. „Учениците са преминали от 1 до 8 клас (от 2002 до 2010г.) – отбелязва Еврочикаго. Досега няма друго училище зад граница, което да може да се похвали с подобно постижение, което е доказателство за родолюбието на учители и родители, и за постоянството и упоритостта на българските деца. Събитието бе съпроводено с тържествен концерт на училището по случай Деня на славянската писменост и култура, на което присъства и Джон Атанасов – младши.”- LINK.
В навечерието на 3-ти март бяха обявени и резултатите от конкурса. Именно първият випуск осмокласници на училище „Джон Атанасов”, с учители Антоанета Дичева, Елена Липкова и Стоян Дечев, бе номиниран за събитие на годината с най-много гласове. Това е и най-голямото признание за нашия труд, ентусиазъм и всеотдайност. Благодарим на всички, които са ни повярвали, оценили и подкрепили. Специална благодарност отправяме и към електронната медия „Еврочикаго” за възможността да се почувстваме удовлетворени, горди и оценени по достойнство. – LINK. На нашите осмокласници е посветен и филмът на Мария Илиева и Елена Липкова: ”Едно средище на българщината в Чикаго /първи випуск осми клас/, който можете да гледате на адрес – линк.
В края на месец април училище „Джон Атанасов” ще бъде домакин и на първия по рода си форум на българските училища и подкрепящите ги организации в САЩ .
Разрастването на българските училища зад граница, както и създаването на нови такива е доказателство за ясно открояващата се тенденция: където и да е по света, младият българин е осъзнал, че трябва да запази жива връзката си с родината, да съхрани националната си идентичност и да я предаде на децата си. Динамичните промени в света формират една нова личност, стремяща се да бъде гражданин на света, без да губи родовата си принадлежност.
Елена Липкова – зам. директор на у-ще „Д. Атанасов”
За да видите по-големи снимките от 3 март, кликнете с бутона на мишката върху тях.