И тази година луксозният пет-звезден хотел „Александър Палас“ в Скопие събра политическия и бизнес елит на Република Македония, приятели на България и македонски българи на специален прием, организиран по повод на 3-ти март от българското посолство в Скопие. Между гостите бяха забелязани заместник министър-председателят Адеми, председателят на Събранието Веляновски, министърът на отбраната Коняновски, министърът на външните работи Антонио Милошоски и членът на ръководството на управляващата ДПМНЕ Силвана Бонева.
Освен кратката музикална програма и видеоклип за България, приемът беше ознаменуван и с едно изненадващо събитие – в присъствието на българския посланик Раковски Лашев и на представители на българската общност в Република Македония, министър Антонио Милошоски неочаквано повтори направено по-рано предложение до българските власти политическият затворник Мирослав Ризински, намиращ се в скопски затвор, да бъде заменен за други двама политически дисиденти и бегълци от македонския режим – проф. д-р Владимир Димов (бивш македонски министър на здравеопазването, сега началник на отделение в болница „Токуда“ – София) и икономиста Владимир Тамбурковски (понастоящем преподавател в Американския университет в Благоевград).
Докато последните двама дисиденти имаха щастливата съдба да избегнат репресиите на македонските власти на българска територия, македонският българин Ризински вече излежа по-голямата част от тригодишната си политически-мотивирана присъда по скалъпено обвинение, след като, в продължение на повече от година, македонското министерство на правосъдието продължава да протака трансфера му в България, в противоречие с Конвенцията за трансфер на осъдени лица, по която БЮРМ е страна. В момента Ризински все още очаква адекватна адвокатска помощ от България за защита пред Международния съд за човешки права в Страсбург. През 2009г. полски съд отхвърли искане на македонските власти за екстрадиция на проф. Димов в Република Македония, определяйки го като необосновано.
Представителите на българската общност отхвърлиха решително предложенията на скопския министър, определяйки ги като гнусна търговия с хора, характерна за робовладелството и феодализма, а посланик Лашев прояви всичките си дипломатимески умения за да предпази г-н Милошоски от надигащия се гняв сред присъстващите на приема македонски българи и да предотврати разрастване на скандала.
На приема присъстваха също и редица изявени македонисти, „двойни играчи“ и добре познати антибългарски пропагандатори, които не пропуснаха удоволствието да се насладят на чудесния кетъринг, щедро осигурен им от българските данъкоплатци. Забелязан беше и архиепископ Стефан, глава на канонично непризнатата Македонска православна църква, който неотдавна нарече Спаска Митрова и македонските българи „отпадъци, предатели и изроди“.
Представители на „Българския културен клуб“ – Скопие (БККС) коментират, че Мирослав Ризински е член на ръководството на клуба, поради което на пръв поглед предложението на Милошоски звучи примамливо. Въпреки това, Република България в никакъв случай не трябва и не може да се въвлича в предлаганата срамна търговия с хора (типична за най-мракобесните политически режими по света и за времената на Тито и Милошевич)! Очевидно, македонските власти искат да демобилизират всички македонски българи, намерили убежище на българска територия, и да внесат сред тях страх от насилствено екстрадиране в БЮРМ, несигурност и съмнение в потенциала и силата на България да ги защитава. А привлекателността на една демократична държава се измерва със стриктното спазване на националното законодателство и международното право, както и със силата на гражданското общество и междучовешката солидарност!
Представителите на българската общност досега не са били информирани за предлаганата размяна. Уродливата идея за размяна на политически затворник срещу политемигранти е ярко доказателство, че присъдите на режима в БЮРМ срещу Мирослав Ризински и другите македонски българи не почиват на никаква правна основа, а са изцяло политически мотивирани. „Дълбоко сме убедени, че Европейският съюз не може да приеме и толерира такива безсрамни предложения за търговия с хора и очакваме същите да бъдат решително и категорично осъдени и отхвърлени от отговорните български институции“, заявяват от БККС.
Източник: http://www.bkks.org/node/380
Драги Радко, който и да си, грозно да е черниш хората по такъв недостоен начин. За щастие, много хора не мислят така:
Група изявени български общественици, дейци на науката, културата и бизнеса, са изпратили апел до Президента Георги Първанов, Министър-Председателя Бойко Борисов, Председателя на Народното събрание Цецка Цачева и Министъра на външните работи Николай Младенов, призоваващ за силна и категорична държавна и дипломатическа защита на българския гражданин Мирослав Ризински, излежаващ несправедлива, политически мотивирана присъда по скалъпено обвинение в Република Македония.
Пълният текст на апела „Справедливост за Мирослав” е приложен по-долу.
ДО:
ГЕОРГИ ПЪРВАНОВ
ПРЕЗИДЕНТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
БОЙКО БОРИСОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ
МИНИСТЪР НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ
КОПИЕ:
Председатели на парламентарни групи
Народни представители
Членове на Европейския парламент
Държавна агенция за българите в чужбина
Посолство на Република България в Скопие
ОТНОСНО: Държавна защита на родолюбеца Мирослав Ризински, арогантно репресиран в Република Македония
Уважаеми господа,
Решително протестираме за драстично нарушените човешки права на българския гражданин г-н Мирослав Ризински от страна на македонските институции. Г-н Ризински е един от ръководителите на Българския културен клуб – Скопие (БККС), работещ усилено за съхранение на българското културно-историческо наследство и популяризиране на българската култура в Република Македония. За активната си народополезна дейност г-н Ризински беше неотдавна удостоен с български oрден по повод 100-годишнината на Илинденско-Преображенското въстание, както и с юбилейна старопрестолна грамота по повод 100-годишнината от независимостта на българската държава.
Тормозът над г-н Ризински от македонските власти е един от най-емблематичните случаи на нарушени човешките права и унижено достойнство на българите в Република Македония. Мирослав Ризински беше злобно малтретиран и сериозно пострада когато през януари 2007 г. умело направлявани хулигани нападнаха с тояги и камъни участниците в панихида за Мара Бунева. Поради българското самосъзнание и значимата родолюбива дейност на г-н Ризински, още през септември същата година му е организирана крайно злонамерена полицейска постановка, след което е осъден на лишаване от свобода в резултат на недоказано обвинение, несправедлив и крайно непрозрачен съдебен процес с многобройни процедурни нарушения, полицейски произвол, двойни стандарти, демонстративна пристрастност, политически натиск и очевиден конфликт на интереси от страна на представители на македонските институции. Фрапантен е фактът, че след директна политическа намеса и подмяна на неудобни съдии, лично съпругата на македонския министър на правосъдието осъжда г-н Ризински на втора инстанция.
В продължение на 6 месеца македонското Министерство на правосъдието тенденциозно протака трансфера на г-н Ризински в Република България, поради което той вече изтърпя ефективно над половината от тригодишната си присъда. Така македонските институции арогантно нарушават Конвенцията за трансфер на осъдени лица на Съвета на Европа, въпреки че като страна по Конвенцията имат международно-правен ангажимент за стриктното й спазване. Абсурдните доводи за протакане, бездушието, злонамереността и антихуманното отношение от страна на властите в Скопие минава всякакви граници на търпение.
Многочислените аналогични случаи са категорично доказателство за целенасочената репресивна политика срещу гражданите на Република Македония с българско самосъзнание и гражданство. Скрити зад пре-текста за “независима” съдебна система, македонските власти не демонстрират никакво желание да зачитат човешките права на българите в страната, нито показват добронамереност към Република България. Скопие подлага на неприкрит политически тормоз наши сънародници, които трябва да бъдат ефикасно защитени от българската държава също с политически методи и средства.
Съгласно Конституцията, всеки български гражданин, където и да се намира, е под закрилата на Република България и не може с лека ръка да бъде предаден на друга държава за наказателно преследване. Външната политика на Република България цели да осигури благоденствие и основните права и свободи на българските граждани както в България, така и по света. Нашите граждани имат право на ефикасна държавна защита срещу посегателство върху тяхната чест, достойнство и добро име.
Ето защо Ви призоваваме да предприемете решителни дей-ствия и категорични стъпки за да се осигури необходимата дър-жавна и дипломатическа защита на г-н Ризински. За защита на българите, които са преследвани заради техните убеждения и лежат невинни по скопските затвори, несъмнено бихте имали подкрепата на цялата родолюбива българска общественост.
ПОДПИСАЛИ:
Инициативен комитет „Справедливост за Мирослав Ризински”
Независима гражданска инициатива „Братя българи, ние сме со вас”
ПЛАМЕН ПАВЛОВ
Историк, председател на Държавната агенция за българите в чужбина (1998-2002 г.)
АЛЕКСАНДЪР ГРЕБЕНАРОВ
Българска академия на науките, Македонски научен институт
ЛЮБОМИР ИВАНОВ
Българска академия на науките, президент на фондация „Манфред Вьорнер”
ИВАН НИКОЛОВ
Директор на списание „България-Македония”
БОЙКО ВАСИЛЕВ
Журналист в БНТ, водещ на „Панорама”
ЕВГЕНИЙ ЕКОВ
Журналист, посланик на България в Молдова (2001-2005 г.)
РАЙНА МАНДЖУКОВА
Журналист, председател на Държавната агенция за българите в чужбина (2009-2010 г.)
ТАНЯ МАНГАЛАКОВА
Журналист, експерт по Балканите
БЛАГОЙ КЛИМОВ
Доктор по политология, експерт в Европейския парламент (2008-2009 г.)
ЛАБРО КОРОЛОВ
Председател на МПО „Македония – Швейцария на Балканите”, Торонто, Канада
МАРИЯ РАДКОВА
Архитект
ДАНИЕЛ ПАНЧЕВ
Председател на Асоциацията за изследване и развитие на гражданското общество
ТАСЯ ТАСОВА
Представител на българската общност в Сидни, Австралия
ИЛИЯ БАЗЛЯНКОВ
Технически директор, REGIA.BG
РОСЕН ДИМОВ
Специалист по европейско и международно право, експерт в Европейската комисия (2008-2010 г.), член на Международния секретариат на Световната антикорупционна мрежа при Световната банка
ВЛАДИМИР КАЛОЯНОВ
Историк, писател
ГЕОРГИ СТАМЕНОВ
Художник, председател на културно-просветно дружество „Огнище” за връзки с българите в Албания и Косово
ПЕТЪР СТАМАТОВ
Редактор на интернет портал https://www.eurochicago.com, Чикаго, САЩ
Още авторитетни български общественици подписват апела в защита на Мирослав:
ИВАЙЛО СТОИМЕНОВ
Журналист, председател на Младежката организация на Дружеството на ООН в България
ДИМИТЪР СКОДРЕВ
Професор, Катедра по математическа логика и приложенията й, Факултет по математика и информатика, Софийски университет
ТОДОР ПЕТРОВ
Пианист, професор по музика в музикалната академия в гр. Сус, Тунис
ГЕНАДИ ГЕНАДИЕВ
Историк, председател на Македонския дом във Варна
ЗОРНИЦА ИЛИЕВА
Главен експерт в Народното събрание, 2001-2009
ЙОРДАН ЗАШЕВ
Институт по математика и информатика при Българската академия на науките
СТЕФАН ХАДЖИТОДОРОВ
Професор, Институт по биофизика и биомедицинско инженерство, Българска академия на науките
БОЖИДАР ПЕНЧЕВ
Н-к отдел в министерството на икономиката, енергетиката и туризма
БОРИС КОЛЕВ
Професор, Българска академия на науките
ЛУЧИЯ АНТОНОВА-ВАСИЛЕВА
Доцент, Институт за български език, Българска академия на науките
АЛБЕНА ГЕНОВА
Държавен експерт, Национален статистически институт
МИЛЕН МИЛАНОВ
Председател на фондация „А\’Аскеер\", член на УС на фондация „Манфред Вьорнер\"
ВИЛИ ДИМИТРОВА
Актриса
АТАНАС ДЕРМЕНДЖИЕВ
Географ, заместник-ректор на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий\" (1999-2007)
АЛЕКСАНДЪР ТРЕНЕВ
Писател, управител на издателство „Световна библиотека\"
ИВАН ТРЕНЕВ
Поет и писател, член на Съюза на българските писатели
КРАСИМИР ПЕТРОВ
Преводач, преподавател по френска литература, депутат в Седмото Велико народно събрание (1990-1991)
ПЕТКО КОЛЕВ
Председател на Общобългарска фондация „ТАНГР ТанНакРа\"
МИЛЕН ВРАБЕВСКИ
Директор на научно-изследователски институт по медицина, председател на Фондация „Българска памет\"
ИВАЙЛО МАРКОВ
Институт по география, Българска академия на науките
МАГДАЛЕНА ИВАНОВА
Доцент, сертифициран консултант по управление и експерт на Европейската Комисия
СПАСКА МИТРОВА
Съветник в Европейския парламент
БЛАГОВЕСТ ВЪЛКОВ
Професор, архитект, Университет по архитектура, строителство и геодезия, гр.София
ЙОРДАН МИХТИЕВ
Кмет на Община Горна Оряховица
СВЕТЛАНА СЛАВОВА
Първи секретар в Посолството на Р България в Скопие (2005-2008)
ДЖАУАД АЛ-ХАМДАНИ
Преводач
ДИМИТЪР ДИМИТРОВ
Съпредседател на Общобългарска фондация „ТАНГРА ТанНакРа”
ВИРЖИНИЯ ДОСЕВА
Физик, Българска академия на науките
ТАТЯНА БОТЕВА
Председател на Българо-украинско сдружение „Черноморие” – Варна
ДИМИТЪР ПУШКАРОВ
Професор в Институт по физика на твърдото тяло, Българска академия на науките
ВАЛЕНТИНА ПЕТКОВА
Професор, физик, Българска академия на науките
НИКОЛА СЪБОТИНОВ
Професор, физик, Българска академия на науките
ДРАГАН ЧОБАНОВ
Българска академия на науките
АДРИАНА ГРЕКОВА
Оперна певица, професор в музикалната академия в гр. Сус, Тунис
ГЕОРГИ МИХАЙЛОВ
Капитан, инженер, началник на секция „Геодезия\" във Военно-географски център /Троян/ към Военно-географска служба на Българската армия
ЕВГЕНИ САВЧЕВ
Представител на водещи чужби фирми за медицинска апаратура
СВЕТЛАНА ПАШЕВА
Професор в Института за изследване на за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Българска академия на науките
ДИМИТЪР КОЛЕВ
Доцент по ядрена физика, СУ „Св. Климент Охридски”
МАРИЯ ПИРГОВА
Доцент, СУ „Св. Климент Охридски”
ВАСИЛ АНДРЕЕВ
Метеоролог, Българска академия на науките
МАРТИН ТАБАКОВ
Физик, доктор на науките, Българска академия на науките
ХРИСТО ЦВЕТАНОВ
Член-коресподент на БАН, професор, Институт по полимери
АЛЕКСАНДЪР БЛАГОЕВ
Професор по физика, СУ „Св. Климент Охриски”, потомък на български революционери от Македония
ВЛАДИМИР ДОБРЕВ
Професор по ядрена физика, Българска академия на науките
ЕМИЛ НИСИМОВ
Професор по ядрена физика, Българска академия на науките
СТОЯН МИНЧЕВ
Инженер, кмет на община Брезово, Пловдивска област
СТОЯН ЧОРБАДЖИЙСКИ
Зам. кмет на община Брезово, Пловдивска област
СТОЙНА МАЛЕШКОВА
Секретар на община Брезово, Пловдивска област
БОЯН РАНДЕЛОВ
Директор на „Обща администрация\" на община Брезово, Пловдивска област
БОРИС ГЪРКОВ
Инженер, директор на „Специализирана администрация\" на община Брезово, Пловдивска област
ИВАЙЛО ТРИФОНОВ
Съветник на президента Жельо Желев и бивш посланик на Р България в Югославия (1997-2001)
ЮЛИЯНА ПЕШЕВА
Доцент, Технически университет – София
МИЛЕН МИХОВ
Помощник-ректор на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий\", доцент по нова българска история
НИКОЛАЙ ПРОДАНОВ
Преподавател по история, юрист, доцент, ВТУ „Св.св. Кирил и Методий\"
БОРИС ВАНГЕЛОВ
Юрист, Велико Търново
ПЕНЧО ЧАНЕВ
Кмет на Община Златарица, Великотърновска област
ВЛАДИМИР ДОБРЕВ
Професор, Институт за ядрени изследвания и ядрена енергетика, Българска академия на науките
ЛЮДМИЛ СПАСОВ
Професор по нова български история, директор на филиал „Любен Каравелов\" /гр. Кърджали/ на Пловдивския университет
ПЛАМЕН КРАЙСКИ
Археолог, общественик, основател и почетен председател на Кръг „Будител\" и сп. \"Будител\"
АНДРЕЙ АНДРЕЕВ
Декан на Историческия факултет на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий\", доцент
ИВАНКА ПЕТКОВА
Икономист, Българска академия на науките, Посланик на Р България в Швейцария (2002 – 2004 г.)
АЛЕКСАНДЪР МОШЕВ
Историк, Българска академия на науките
АНТОН СЪБОТИНОВ
Юрист, изследовател на историята на България и Балканите при цар Самуил
КРАСИМИР ИЛИЕВ
Студент по история, председател на Студентски съвет при ВТУ
НЕДЯЛКО СТОЯНОВ
Студент по Балканистика, зам.-председател на Студентски съвет при ВТУ
СТОЯН ХРИСТОВ
Софтуерен инженер, София
АЛЕКСАНДЪР РУСЕВ
Програмист, Цюрих
ГРИГОРИЙ БОЯДЖИЕВ
Юрист
МАРГАРИТА ТРЕНДАФИЛОВА
Архитект
АНГЕЛ ВЕЛЧЕВ
Професор по география, дългогодишен преподавател в СУ „Св. Климент Охридски\" и ВТУ „Св.св. Кирил и Методий\"
АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ
Главен експерт в Министерството на образованието, младежта и науката
МИЛКО ПАЛАНГУРСКИ
Доктор на историческите науки, доцент, заместник-ректор на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий\" (2001-2006 г.)
КАЛЧО КАЛЧЕВ
Доктор на историческите науки, доцент, ВТУ „Св.св. Кирил и Методий\"
ИВО АНТОНОВ
Експерт по военни паметници в Министерството на отбраната
БИНКА ПЕЕВА
Журналист и писател
НЕДКО ДИМИТРОВ
Фотограф, Лондон
НИКОЛАЙ ПЪРПОВ
Архитект, автор на градоустройственото решение на курорта \"Св.св. Константин и Елена\" и на редица хотели и комплекси във Варна и по българското Черноморие
ВАНЯ МОНЕВА
Диригент
СИЛВИЯ ЩУМПФ-КИРОВА
Председател на УС на Сдружение „Бизнес Агенция“
ДЖОРДЖ ЛЕБАМОВ
Бивш председател на Македонската патриотическа организация (МПО) в САЩ и Канада
ЖИВКО ВОЙНИКОВ
Лекар, автор на научни изслдвания по българска история
ЕМИЛ НИКОЛОВ
Журналист в Българското национално радио
ВАЛЕРИ ВЕДОВ
Кореспондент на в. „24 часа\" във Враца, секретар на Македонското земляческо дружество във Враца
ЗЛАТКА АТАНАСОВА ЦИНЦЕВА
Логопед, Бургас
ГЕОРГИ-МОМЧИЛ ПОПОВ
Журналист, фотограф и писател
АНГЕЛ ДЖОНЕВ
Научен сътрудник, доктор по история, Регионален исторически музей – Кюстендил
ВИХРА МАНОВА
Преводач и редактор, издателство „Весела Люцканова\"
СТЕФАН ЧУРЕШКИ
Историк
ЕЛЕНА ЗАХАРИЕВА-СТОЯНОВА
Доцент, доктор на науките, Технически университет – Габрово
ТОНЯ БОРИСОВА
Поетеса и актриса, родственица на Захари Стоянов, Председател на Фондация „Сълзица за Вас\"
БОРИС КЛИМЕНТОВ
ИТ специалист
ГЕОРГИ ДЖИЛАНОВ
Композитор и драматург
ДИМИТРА ФИЛИПОВА
Лекар-специалист, клинична лаборатория
СВЕТЛА ПРОДАНОВА
Ст. експерт „Култура\" в Дирекция „Образование, култура и вероизпведаяния\", община Поморие
ЛЮБОМИР ТОДОРОВ
Бивш главен редактор на в. „Македонска Трибуна“, САЩ
Публикации по темата:
28 август 2010: Frognews, EuroChicago, Пресклуб, АРГО.
29 август 2010: Фокус, (на английски), Блиц, БНР, СКАТ, Новинар, Българи, ТВ Европа, Ekip News, Класа, Дир.бг (взето от Ekip News), Дир.бг (взето от Блиц), Новините.
30 август 2010: Дума, в. Атака, ВМРО.
31 август 2010: Фокус, EuroChicago, Inpress.
1 септември 2010: Труд, Утрински весник, Българи, ВМРО.
2 септември 2010: Интервю на евродепутата Станимир Илчев за агенция \"Фокус\".
3 септември 2010: Интервю на доц. Пламен Павлов за агенция \"Фокус\", СКАТ.
4 септември 2010: Интервю на евродепутата Евгени Кирилов за агенция \"Фокус\".
6 септември 2010: Webcafe.
8 септември 2010: Инфо портал на Слави Бинев
11 септември 2010: БТВ (Сеизмограф)
18 септември 2010: СКАТ, ВМРО – Велико Търново.
22 септември 2010: EurActiv
23 септември 2010: Frognews, Вести, EuroChicago (на английски), Куриер, Kafene.
24 септември 2010: Novinite, ВМРО, Frognews, СКАТ, Hellenes Online.
27 септември 2010: Интервю на евродепутата Андрей Ковачев за Frognews
28 септември 2010: Фокус, Банкеръ, Фокус, Евгени Кирилов за Фокус (на английски), Всеки ден, Актуално, Станимир Илчев за Фокус, Frognews, Mediapool, Дневник, Vlastta, Sliven.NET, EuroChicago, Новинар, Акценти в сутрешен блок на Радио Фокус, Портал Европа, Вести, Български фактор, Радио Фокус, Сайт на Кристиан Вигенин, Сайт на Надежда Нейнски, Сайт на Евгени Кирилов, Novinite, BTA, Портал Европа, Сайт на БСП, Фен страница на Андрей Ковачев.
29 септември 2010: Радио Фокус, в. Атака, Cross, Утрински весник, Нова Македонија, Канал 5, Сител, Фокус.
30 септември 2010: Българи
1 октомври 2010: Евгени Кирилов по БНР (Хоризонт)
6 октомври 2010: Десант
7 октомври 2010: Иде.ли?
9 октомври 2010: Koha, ВМРО, Фокус, Focus (in English), Актуално, BNEWS, Божидар Димитров за Фокус.
10 октомври 2010: Красимир Каракачанов за Фокус, ВМРО сезира ПАСЕ.
13 октомври 2010: Frognews, Българи.
20 октомври 2010: Фокус, Инпрес, EuroChicago
21 октомври 2010: Нова Македонија, Фокус.
1 ноември 2010: Канал 5, News.bg, Daily.mk, ВМРО.
2 ноември 2010: Труд, Блиц.
Какво искаш да ни кажеш, Радко?
По всичко личи, че „връщането към българските корени“ в Македония минава ВСЕ през криминални деяния (рушветчийство, неплатени данъци, злоупотреба с обществени средства, неплащане на издръжка на деца, лишаване на родител от право на контакт с деца му, неплащане глоби за преминаване на червено, неплаща на глоби за изхвърляне през балкона на торбички с боклук, проституция и търговоя с хора, контрабанда с оръжие, боеприпаси, наркотици, цигари, алкохол, …..), което не е чудно, имайки предвид, че бойния вик (и манталитет и цел в живота) на пра-българите е бил (и явно продължава и до днес да е) „ГЕПИ-И-И-И!“. А ГЕПИ си е чисто прабългарска дума!!!