Североизточното крайбрежие на Япония беше ударено от земетресение с магнитуд 8,9 – най-мощното в страната от 140 години.
Има много загинали, десетки са ранени и изчезнали.
Трусът предизвика огромни океански вълни, които нанесоха големи щети по крайбрежните райони.
По информация на българското посолство в Токио към момента няма данни за пострадали български граждани
В страната живеят постоянно около 600 българи. Външното ни министерство поддържа постоянен контакт с посолството чрез осигурена сателитна връзка.
Епицентърът на земетресението, последвано от вторични трусове, бил на 10 км дълбочина под дъното на Тихия океан, на 125 км от източното крайбрежие.
Първият трус станал в 14.46 часа местно време (07:46 в София).
Огромни райони на град Сендай в префектура Мияги са разрушени и залети от десетметрово цунами, последвано от втора вълна.
Напълно е залято международното летище. Разрушено е пристанището. Водата е погълнала цял жилищен квартал.
Оператор на телевизия Ен Ейч Кей заснел от хеликоптер как гигантската вълна разрушавала постройки, отнасяла лодки и корабчета.
В един момент вълната, влачеща части от стени и покриви на къщи, връхлетяла и разрушила голям участък от магистралата заедно с намиращите се там автомобили.
Земетресението в Япония е съкратило денонощието на Земята с 1,6 микрокесунди и е изместило оста на планетата ни с 15 сантиметра, което е два пъти повече от миналогодишния чилийски трус, съобщи Ричард Грос, специалист от Лабораторията за реактивно движение към НАСА. В интервю за руската агенция РИА „Новости“ специалистът, който е правил аналогични оценки и за земетресението в Чили, отбеляза, че според теоретичните му разчети японското земетресение е „разтърсило“ планетата ни по-силно от чилийското. „По моите изчисления продължителността на деня трябва да се съкрати с 1, 6 микросекунди. При труса в Чили съкращението според мен бе с 1,2 микросекунди“, посочи ученият. Микросекундата е милионна част от секундата. Той добави още, че т.нар. собствена ос на Земята (figure axis или оста, около която планетата ни е балансирана по масата си) би трябвало да се измести с 15 сантиметра към 139-я градус източна дължина, което е два пъти повече от чилийския катаклизъм. Тогава оста се измести по посока към 112 градус източна дължина. Петъчното бедствие в Япония бе с магнитуд 8,9 степен по Рихтер. Епицентърът му се намираше на 373 км североизточно от Токио, а огнището бе на дълбочина 24 километра. /БГНЕС/