На 20 май 1875 година в Париж на международна техническа конференция 17 държави подписват Международната конвенция за усъвършенстване на метричната система, т. нар. Метрическа конвенция („Конвенция за метъра“). Приета е на заключителното заседание на Международната конференция по мерки и теглилки (CGPM).
В България днешният ден е обявен за професионален празник на метролога през 2001 година.
През далечната 1888 година се приема първият Закон за мерките и теглилките, който въвежда модерния за времето си подход на единство на измерванията, като установява задължително използване на Метричната система.
Въвеждат се образци на един метър, един килограм и пет нови крини с вместимост един хектолитър, които представляват „българското кило“.
Преди да бъде приет законът няма норматив, който да застави и продавача, и купувача да ползват едни и същи мерки, поради което и контролът е невъзможен.
Българският закон за мерките е един от първите метрологични закони в света и е признат от световните научни среди като един от най-съвършените в тази област. От 1 юни 1889 г. влиза в сила Законът за мерките за храни, а за останалите мерки и теглилки влиза в сила от 1 януари 1892 г. Еталонът идва в София на 12 септември 1910 г. и официално започва да се прилага от 19 март 1911 г.
Съгласно Закона за измерванията, приет от 39-ото Народно събрание на 24 април 2002 г. Държавната агенция за метрология и технически надзор осъществява държавното управление в областта на измерванията.