Да съхраним българския език, култура и дух, независимо в коя част на света живеем
Автор: Калина Томова, Чикаго
Чикаго – един от “най-българските“ градове в чужбина. Около сто хиляди е предполагаемият брой на българите, живеещи в него и околностите му. Но макар далеч от родина и близки, емигрирали по различни причини и време, всички те носят нещо общо дълбоко в себе си – връзката с родината, носталгията по близки и приятели, а единственото, което държи корена жив, независимо от всички обстоятелства, е езикът. Българският език, на който са говорили и писали дедите ни дори тогава, когато държавата е липсвала, езикът, който е съхранил духа български, възкръснал след стотици години потисничество. Този език съхраняват поколения емигранти и днес – независимо в коя точка на света се намират. Времето сега е различно. В ерата на високите технологии младите поколения лесно потъват в безграничната територия на информацията. За да не се заличат корените поколението, растящо или родено далече от границите на България, остава алтернативата паралелно с езика на страната, където живее, то да изучава и родния език – живо, сред връстници, така, както го учат сънародниците му. Тази любов към родината, заедно с постоянно увеличаващия се брой на българите, живеещи по различни места на света, е причина за постоянно растящия брой български училища в чужбина. Това е и причината за организирането на един уникален форум в Чикаго, САЩ – първи и единствен по рода си в досегашната история на българската емиграция със своята мащабност и участие на представители на емигрантските общности и държавата, както и с решенията, които постигнаха заедно.
От 29 април до 1 май 2011 г. Чикаго бе средище на поредица от инициативи, събрали заедно много български емигранти от различни части на САЩ и Европа. Темата, обединяваща разнообразните мероприятия, бе: “Мястото и ролята на българските общности в САЩ за запазване на родния език и националното самосъзнание“. Инициатор и главен организатор на проведения Форум на българските училища и подкрепящите ги организации в САЩ бе Първо българско лицензирано училище “Джон Атанасов“ в Чикаго с директор Боянка Иванова и Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).
Събитието бе проведено с подкрепата на посолството на Република България в САЩ, Генералното консулство на Република България в Чикаго, Българо-Американската асоциация (БАА) и Българо-Американския център за културно наследство (БАЦКН), с медийната подкрепа на вестниците “България сега“ и “Старт“ – Чикаго и електронния портал EuroChicago.com. Форумът не би могъл да се реализира успешно без подкрепата на спонсорите Васил Байрактаров – президент на Multi Group Logistics, Павел и Румен Вълневи от Amerifeight Systems LLC., Ресторант “Механата“, Чикаго, Ивайло Петков – Argoinsurance и Георги Узунов – магазин “Младост“, Чикаго.
Организаторите от българско училище “Джон Атанасов” бяха предвидили двудневна фестивална програма, изпълнена с български дух, култура и усещане за единство и сплотеност макар и далеч от България. В навечерието на форума, на 29 април в една от залите на Oakton Community College на българската общност в Чикаго благодарение на основния организатор на българските събития в Чикаго – българско училище “Джон Атанасов”в Чикаго, бе предоставена възможността да се наслади на рядко случващото се удоволствие – театрална постановка с български актьори. Спектакълът “Револверът“ на Майа Праматарова, след успехите на премиерата в Бостън и постановката в Ню Йорк, постигна своя фурор и в Чикаго. Прекрасната игра на талантливите млади актьори Иван Ангелов от Чикаго и Джина Ди Донато от Ню Йорк зарадва публиката, която за съжаление рядко има шанса да се докосне до българско театрално изкуство в чужбина. След края на спектакъла актьорите отговориха на много въпроси, породени от нетрадиционния вариант на репетициите, осъществявани виртуално помежду им от три американски града – Бостън (режисьорката Майа Праматарова), Ню Йорк (Джина Ди Донато) и Чикаго (или различни други дестинации, където е пребивавал в зависимост от служебните си ангажименти Иван Ангелов). Българската общност в Чикаго още помни перфектното изпълнение на Иван Ангелов преди години в моноспектакъла “Греховната любов на Захари Зограф“. Единодушно изразено бе пожеланието да има още и още подобни спектакли, защото изкуството на своя език е другата връзка с родината.
На 30 април 2011, събота, отново в Oakton Community College, където е седалището на българското училище “Джон Атанасов“, инициатор и домакин на събитието, протече Форумът на българските училища и подкрепящите ги организации в САЩ. Сред гостите бяха представители на българската държава: Министърът на образованието, младежта и науката на Република България – Сергей Игнатов, Заместник-председателят на 41-то Народно събрание на Република България – Георги Пирински, Пълномощния министър при Посолството на Република България във Вашингтон – Тихомир Стойчев, Ивелина Христова и Стефка Йовчева от Посолството на Република България във Вашингтон, Пат Михалски – Завеждащ отдел по мултикултурни въпроси към офиса на ковчежника на община Кук, Чикаго – Мария Папас. От общо присъствалите 125 души, осемдесет са представители на български училища от 13 щата на САЩ, трима – на български училища от Европа: Снежина Мечева – директор на училището към Българското Посолство в Лондон, Англия; Камелия Конакчиева-Трибулен – българско училище в Париж, Франция; Ваня Велкова – основател на Българското училище в Хамбург, Германия, член на УС на АБУЧ. Сред присъстващите и като участник в презентациите на форума бе и Заместник-ректора по академичната дейност на Американския университет в България – д-р Сайръс Рийд.
Децата от училище “Джон Атанасов“ – Чикаго отправиха своя специален поздрав към участниците във форума по типично български начин – посредством магията на народните танци. За всички присъстващи бяха подготвени и изложбите “Картинна импресия на славянската азбука“ – изява на млади художници от българските училища в Чикаго, ръководител Кина Бъговска и “Моменти от историята на българската емиграция в Чикаго“ – историческо изследване на учениците с ръководител Боянка Иванова от Българско училище “Джон Атанасов“, Чикаго .
Форумът бе открит от главния организатор, директора на училището – Боянка Иванова, член на УС на АБУЧ, която поздрави топло всички присъстващи и сподели важността на темата, на форума и на решенията, които предстои да бъдат взети.
Поздравления и отношението си към проблемите на българските училища в чужбина изразиха Министър Сергей Игнатов и Заместник-председателят на НС Георги Пирински. Те отговориха и на зададени от присъстващите въпроси по наболели проблеми, свързани с образованието на българските деца в чужбина.
Присъстващите имаха възможността да проследят “Видеохроника на българските училища в Чикаго – 2011“, реализация на Мария Илиева – Mutzuna, както и историята на АБУЧ чрез филма “ С любов за децата ни“ на Райна Манджукова – член на УС на АБУЧ, автор и водещ на телевизионно предаване “Облаче ле, бяло“ по ТВ СКАТ и Снежина Мечева, директор на българското училище към Посолството на Република България в Лондон, член на УС на АБУЧ.
По време на трите работни панела на форума бяха презентирани много актуални и съществени теми, отнасящи се до българското образование зад граница. Интересът към презентациите се оказа голям. Ограничението на времето не позволи да намерят място всички възникващи въпроси. Това, което направи форума уникален и единствен по рода си като събитие, бе еднопосочността на интересите на организациите на българските общности зад граница, от една страна и на държавата, от друга, за максимално и най-точно решаване на съществуващите проблеми във връзка с българските училища в чужбина. Задоволство от начина на протичане и взетите решения по време на форума изказаха както Председателят на АБУЧ – д-р Боян Кулов (България) и неговит заместник д-р Росен Димитров (Бостън, САЩ) от името на представителите на български училища в чужбина, така и представителите на държавата, които се ангажираха да сведат информацията до съответните държавни ведомства.
На следващия ден, 1 май 2011 г., домакин на форума бе Българо-Американска Асоциасия (БАА), Чикаго. За четиринадесети пореден път се проведе фестивалът, под наслов “Български дни в Чикаго – пролет 2011“. Дискусионните сесии на БАА се провеждат два пъти в годината – през пролетта и есента. Пролетната сесия 2011 премина като част от Форума на българските училища и подкрепящите ги организации в САЩ. Гости на Фестивала бяха официалните представители на българската държава в лицето на Министър Игнатов и Зам.председателя на 41-то НС – Георги Пирински, както и представителите на Посолството на Република България във Вашингтон, САЩ – Тихомир Стойчев, Ивелина Христова и Стефка Йовчева. Сред присъстващите на фестивала бяха и членове на УС на АБУЧ и Зам.ректора на Американския университет в България – д-р Сайръс Рийд.
След откриването на сесията от Президента на БАА Динко Динев, гостите имаха възможността да поздравят участниците, а по-късно Министър Игнатов и Зам. председателя на 41-то НС Георги Пирински отговориха на поставени от присъстващите въпроси.
Фестивалът “Български дни в Чикаго – пролет 2011“ и този път поднесе интересни теми и актуална информация, засягащи интересите на българския бизнес или на частни и физически лица, живеещи в САЩ и в частност на територията на Чикаго. Сред участниците бяха Нети Ласко от Главна прокуратура на щата Илинойс, която говори по темата “Модерни измами и кражба на лични данни“, София Знаймер – “Какви документи трябва да съхраняват работодателите за работниците си“, д-р Сайърс Рийд – представяне на АУ в Благоевград и много други. По време на почивката участниците имаха възможността да дегустират “Българският вкус в Чикаго” – представен от ресторант “Механата“, гостилница “Вкусен свят“ и магазин “Малинчо“ и стигнаха до заключението, че българският вкус е еднакво примамлив навсякъде, независимо от паралели и меридиани, суша и океани – защото си е наш, български и всичко е произведено с една малка вълшебна тайна, наречена ЛЮБОВ.
Източник: “България сега“
Снимки: EuroChicago.com
Четете още по темата:
Завърши XIV фестивал „БЪЛГАРСКИ ДНИ В ЧИКАГО“
Форумът на българските училища в САЩ завърши – закон ще урежда статута на училищата ни зад граница
Bulgarian Schools Abroad Renew Hopes for State Funding