След цели 12 почивни дни за народните представители около Великден и общо два работни за тази седмица, България получи очаквано определение от списание „The Economist“. Престижното издание ни сложи етикета „най-мързелива държава“.
Припомняйки, че България е най-бедната държава в Европейския съюз, медията акцентира върху това, че сме и страната с още много „най“ и по други показатели. И това както в ЕС, така и в световен мащаб.
Анализът на Economist извежда истината за отношението към труда у нас, съпоставяйки България с други икономики.
Данните сочат категорично, че ние живеем в страната с най-голям брой неработни дни. Цели 55 в рамките на една година, извън съботите и неделите.
Как се формира тази дълга почивка?
Първо, у нас има 13 официални почивни дни по повод различни празници, като в това отношение отстъпваме само на Япония (16).
Второ, работещите в България имат минимум 20 дни платен отпуск. Дотук неработните дни стават 33. Това ни позиционира в средата на временната класация.
Това, което в крайна сметка ни прави категоричен лидер по неработни дни, са болничните.
България е абсолютен номер едно по този показател с 22 болнични дни годишно на работещ. За сравнение в Германия те са 7, а в социална Франция – 8.
Така с общо 55 неработни дни в годината средно на човек, България води на Франция (48), Великобритания (42), Германия (37), САЩ (35), Япония (36) и Китай (21).
Другата гледна точка:
Данните могат да се тълкуват и като резултат от факта, че работещите у нас имат най-влошено здраве, тъй като точно болничните дни натежават в крайната класация. Тогава вместо „най-мързелива“, The Economist би могъл да каже за страната ни, че е „най-болна“.
В крайна сметка обаче изданието е избрало именно тази гледна точка. Освен това медията сравнява държавата ни с развитите икономики, за да стигне до извода „щом работим най-малко, ще сме най-бедни в ЕС“.
Източник: The Economist/Technews
Редактор: Ивайло Кючуков / http://society.actualno.com/