Европейските измерения на делото на Светите братя , – това е била основната тема на разговора на папа Бенедикт XVI и председателя на българския парламент Цецка Цачева, предаде БНР.
След разговора с папа Бенедикт XVI председателят на парламента Цецка Цачева определи срещата с него като едно вълнуващо събитие: Изпитах чувство на гордост, че съм българка и че съм потомка на светите братя Кирил и Методий, че по книжовно и духовно дело има място тук, в свещенния град и във Ватикана. Аз му пожелах да продължи делото на Йоан Павел II на откриване на вярата към младите хора, към цялото човечество, на хвърляне на мостове на разбирателство между хора, изповядващи различна вяра. Това, което прави настоящият папа Бенедикт 16 и за младите хора, и по време на посещението му в светите земи за отдаване почит на различни духовни течения, за мен е изключително важно, защото това е пътят към по-добрия утрешен ден на човечеството.
Председателят на парламента заяви, че е възможно представител на Светия престол да посети България. Аудиенцията във Ватикана завърши с традиционната размяна на символични дарове. Цецка Цачева ще подари на папа Бенедикт XVI бронзова скулптура на Йоан Кръстител и картина, изобразяваща храм-паметника „Св. Александър Невски“. Пластиката е дело на Александър Пройнов, а картината – на художника Павел Митков.
След срещата си със светия отец Цецка Цачева ще разговаря и с държавния секретар на Ватикана кардинал Тарчизио Бертоне. Следобяд тя ще се срещне и с председателя на италианската Камара на депутатите Джанфранко Фини.
Председателят на българския парламент е отново във Ватикана, след като неотдавна, в началото на месеца, присъства на беатификацията на папа Йоан Павел II.
Днес българската делегация ще предостави на храма „Св. св. Инокентий и Анастасий“ и на българската православна общност в Рим каталог на изложбата „Българските светци IX-XIX век“. Експозицията, която е представена за първи път през този месец в Националната библиотека „Св. Кирил и Методий“ в столицата, запознава с делото на светите братя и с непопуляните обичаи на българския народ, както и живота на най-известните ни светци. Сред тях са Свети Седмочисленици, Свети цар Борис-Михаил, Свети Иван Рилски, Свети Климент Охридски, Света Петка Търновска, Свети Йоан Кукузел и други.
В изложбата са включени и оригинални ръкописи на паметници, съхранявани във фонда на библиотеката като служебника на Свети Патриарх Евтимий, житията и службите на на Свети Иван Рилски, житията и службите за някои от светците, както и първият, т. нар. котленски, препис на „История славянобългарская“ на Софроний Врачански.
Вечерта е предвиден традиционният прием в посолството на Република България по повод 24 май – денят на славянската писменост. Във вторник празникът 24 май ще бъде отбелязан с традиционното поклонение и молебен пред гроба на Свети Кирил в базиликата „Сан Клементе“. Българската делегация ще положи също венец в базиликата „Санта Мария Маджоре“, където светите братя Кирил и Методий са извършили първото богослужение на славянски език.
bnr.bg