Не се интересуват от политика, но са критични към държавата
Ценностната система на младите хора у нас издига в култ парите и мечтите им са свързани с идеята за забогатяване. В същото време те са силно зависими материално от своите родители. Младите са аполитични, но силно критични към държавата. Интересуват се от музика и филми, но само 23 % четат в момента книга, а 41 % не си спомнят кое е последното заглавие, което са прочели. Това сочат данните от изследване за тенденциите в развитието на младите хора по инициатива на Националната спортна академия (НСА). В проучването са участвали 1000 души на възраст между 18 и 30 години.
Данните сочат, че 21 % от младежите няма да работят, ако имат достатъчно пари, а 67 % биха работили, дори и да имат достатъчно средства. 69 % предпочитат да изберат платена пред интересна работа, а 20 % биха избрали по-интересна работа с по-ниско заплащане. 27% посочват, че безработицата е мотив за тях да напуснат България, а 15% биха емигрирали заради по-високия стандарт на живот в Европа.
55 на сто от анкетираните младежи казват, че не се интересуват от политика. Малко над 30 % понякога слушат новини, само 6 % се интересуват активно от политическите процеси у нас. В същото време младежите са силно критични към държавата и 78 % от анкетираните посочват, че тя не се грижи достатъчно за тях. 70 на сто смятат, че в страната ни няма равнопоставеност пред закона. 60 % посочват, че в България личната инициатива не се стимулира.
По отношение на изкуството най-предпочитана е музиката. Една трета от анкетираните слушат музика, 20% са любителите на киното, като половината гледат основно американски филми. 23 % четат в момента книга, 41 % не си спомнят коя е последната книга, която са прочели. 19 % от анкетираните често спортуват, като авторите на изследването посочват, че по отношение на спорта има поляризиране на нагласите. Младите или превръщат спорта в мания или изобщо не спортуват. Най-разпространеният спорт сред младежите е футболът (15 % играят), 10 % ходят на фитнес, 7 % тичат.
Политологът проф. Петър-Емил Митев коментира, че децата на емигрантите са станали изразител на неформалния протест, което е създало спонтанни младежки групи, слушащи западна музика и формиращи субкултура, която е по-близка до западната. В същото време 20-годишен компютърен специалист, участвал в анкетите, заявява, че “Само чалгата е на ниво“.
Възприятието на младите за собственото им поведение е свързано със свободата, но и с разхайтеността и свободията.
Младите предпочитат да живеят на семейни начала. Единственото желание за брак сред момичетата е да се видят като булки. “Бракът изглежда като един от най-страшните кошмари за младите“, заявява участник в анкетите.
Изследването показва, че младите у нас продължават да живеят в дома на родителите си до късно. “У нас младите хора са психологически освободени, но остават материалните форми на зависимост от родителите“, коментира Петър-Емил Митев.
Източник: http://www.mediapool.bg
Само 6 % се интересуват активно от политическите процеси у нас.
Такова е отношението не само на младежите, но и на всички останали – и не само у нас.
Едва 3 до 7% са активно действуващите хора; останалата част от населението се изявява като пасивна маса, ориентирана преимуществено към консумиране на сътвореното от интелектуалните усилия на въпросните няколко проценти.
Без да съм привърженик на конспиративните теории, не мога да не виждам точността в оценките, които някои от тях поднасят на четящата и разсъждаваща публика. Ето показателни откъси от един подобен апокриф, блестящо илюстриращ изводите на гореспоменатата анкета:
“Съществува тълпа – и тя е повече от 95% – която няма представа от нищо, ама от абсолютно нищо. После идват останалите 5% – не знам дали са и толкова, които се чувстват като хора от бъдещето и живеят принудително в настоящето.“ …
„Който търси, намира! Но повечето хора не искат изобщо да търсят. Ето затова ние не ги различаваме от животните, защото те също нищо не търсят. Ясно? Този, който не използва ума си и не се бори за свободата си, не усеща липсата й.“
…
„Смятате ли, че моите деца и децата в подобни семейства се развиват със същите средства, както останалите младежи? В никакъв случай. Нашите деца са спретнати и елегантни, посещават елитни училища, говорят няколко езика и разсъждават глобално. Това са бъдещите водачи. Виждате как изглежда днешното поколение, някои дори не се поглеждат в очите, камо ли да си стиснат нормално ръцете или да проведат разумен разговор. Признавам: ние ги объркваме. Но всеки сам решава дали ще се остави да го объркат и сам носи отговорността за това.“
Според една от научните хипотези (на американски невропсихиатри) над 90% от човечеството прекарва целия си живот в своеобразен, своего рода (sui generis)сън; от останалите десетина проценти отвреме-навреме по някой индивид се събужда, и това е времето, когато нещо ново се сътворява – което после ще е от полза за всички останали – вкл. и за проспиващите живота си.