Купи, хвърли, купи: Скритата история на планираното остаряване (филм от 2010 г.)
Една от основните индустриални хитринки в помощ на „икономиката на растежа“ е продажбата на стоки, специално създадени с цел да излизат бързо от употреба.
„Планираното остаряване“ е темата на този документален филм, който описва методите на прилагането й, проследява историята й и как се е наложила в икономиката, и подчертава ефекта й върху обществото и природната среда.
До каква степен феноменът „консумизъм“ се дължи на нестабилната човешка „природа“ и не са ли всъщност тези бизнес стратегии причината за създаването на консуматорското мислене?
Какви други скрити методи се използват за манипулацията на нашия стил на живот?
Във филма има и нотка на надежда: ще видим хора, които се противопоставят на планираното остаряване и използват различни начини да се борят за едно по-устойчиво развитие на обществото.
Първоначалният филм на адресyoutube.com/watch?v=TTKd_gHwAIc&feature=related по незнайни за нас причини бе изтрит, но благодарение на наблюдателен наш читател качваме линк към нов запис на същия филм.
Локални решения за глобалното безредие / Solutions locales pour un désordre global (2010)
https://youtu.be/E1VlleIzHQY
Колин Серо е популярната създателка на култовия филм „Прекрасно зелено“ (познат и под заглавието „Зелената планета“). В този документален филм хора от различни страни, професии и обществени среди изнасят интересна информация за съвременното общество, икономика и земеделие, разкриват ни механизмите на действие на съвременната социално-икономическа система, слабостите които има, вредите, които нанася на хората и планетата, и споделят загрижеността и оптимизма си.
Те ни говорят също за мъдрата и прекрасна природа и мястото на човека в нея, и най-главното – за алтернативните начини на живот.
Впечатляващ филм за всички, които се интересуват от биопроизводството на храни и хранителната независимост.
Филмът си струва да се види.
В него може да се види например ел. крушка, която свети вече сто години и е била произведена в края на ХІХ век. Може да се види и как, когато примерно принтерът ти се развали, или си купиш iPod, чиято батерия се развали и фирмата произвдотел ти казва, че не можеш да замениш тази батерия, а трябва да си купиш пак, вместо да се примириш, може да направиш нещо съвсем различно…
Не може безкрайно да се увеличава икономическия растеж в една крайна, не неограничена като ресурси планета, се казва освен всичко друго в този филм. Не може безкрайно да произвеждаш индустриален боклук, освен всичко друго, безкрайно. И макар че тази политика на икономически растеж и безкрайно съблазняване (и мамене) на потребителите е станала отдавна световна, към това все пак може да има (и има, както се вижда от филма) смислени форми на съпротива.