Европейската комисия представи днес в Брюксел петия годишен доклад за напредъка на България и Румъния по механизма за сътрудничество и оценка.
Докладът набляга на факта, че и в двете държави съдебната система трябва да положи по-големи усилия за реформа. Комисията прави препоръки за по-нататъшни действия в България и Румъния, а през лятото на 2012 г. ще направи цялостна оценка на напредъка и ще изготви предложения в зависимост от нея.
В доклада за България се посочва наличието на трайна политическа воля и ангажимент на българското правителство да продължи изпълнението на стратегията за реформа. България продължи да реформира съдебната система, взе мерки за укрепване на законодателството в областта на конфликта на интереси и започна структурна реформа на полицията и системата на наказателните съдилища, отбелязва ЕК.
В същото време обаче се посочва, че борбата с корупцията по високите етажи на властта не е довела до убедителни резултати през последните 12 месеца и че цялостният резултат в борбата с организираната престъпност трябва значително да се подобри.
Ръководството на съдебната система все още трябва да покаже реален ангажимент за извършване на съдебната реформа. Има неотложна необходимост от значителни подобрения в отчетността и професионалната практика в съдебната власт и разследващите органи, за да могат да бъдат постигнати убедителни резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, пише още в доклада.
Е, как да има резултати в „борбата с корупцията по високите етажи на властта“
ГАРВАН ГАРВАНУ ОКО НЕ ВАДИ…
(Пък и, както личи от прессъобщението, „борбата“ е „с корупцията“ – т.е. заедно, съвместно, колективно, дружески, приятелски, съчувствено – вместо „срещу“ или „против“ – т.е. искрено противопоставяне на въпросното зло, понякога дори поединично, често пъти жертвоготовно).
Какъв великолепен инструмент е българският език!
Дори спонтанно казаното и неволно написаното разкрива интимното подсъзнателно мнение на автора, опитал се да го прикрие отгоре-отгоре.
(Така се „бореха“ и „с фашизма„, и „с капитализма“, и „с буржоазния морал„).
O tempora, o mores!