„Имаше незаконно подслушване, искрено съжаляваме“, признава изданието
Най-популярният британски таблоид, седмичникът „Нюз ъв дъ уърлд“, в неделя излезе за последен път заради скандала с подслушването на мобилните телефони на хиляди британци.
На челната страница на вестника пише: „Благодарим ви и довиждане“.
„След 168 години ние накрая казваме едно тъжно, но и изпълнено с много гордост довиждане на нашите 7.5 милиона читатели“, се казва в колективна статия във вестника.
В нея се признава, че изданието е допуснало грешки. „Имаше незаконно подслушване на телефони и вестникът съжалява искрено за това. Това прегрешение ще бъде изкупено, но ние се надяваме, че историята накрая ще ни съди по работата, която сме извършили през всичките тези години“, се казва още в статията.
Решението за закриването на изданието беше взето изненадващо по-рано тази седмица от Джеймс Мърдок, сина на Рупърт Мърдок, отговарящ за управлението в Европа на медийната империя на баща си.
Вестникът се появява за първи път през 1843 г. Още в началото редакторите му залагат на представянето на информациите на по-достъпен за народа език и така привличат много читатели. Изданието започва да разкрива и пиперливи подробности от полицейски разследвания и съдебни дела.
През 1946 г. британският писател Джордж Оруел говори за „Нюз ъв дъ уърлд“ в свое есе и го описва като издание, заемащо важно място в живота на британското общество и наложило се като институция.
През 1950 г. продажбите на седмичника достигат невиждани размери. Тиражът му набъбва на 8.4 милиона екземпляра и редакторите му твърдят, че той е най-продаваният в света.
Свои статии в него публикуват Уинстън Чърчил и други видни личности.
През 1969 г. „Нюз ъв дъ уърлд“ е купен от австралиеца Рупърт Мърдок, който е в началото на пробива си в Европа. Вестникът възприема формата на таблоид през 1984 г., когато продажбите намаляват.
В последно време тиражът на „Нюз ъв дъ уърлд“ беше близо 3 милиона екземпляра. Изданието е популярно с подробните си разследвания, но и със сензационните си разкрития за звезди и короновани персони, както и с информациите си за сексуални и политически скандали.
През 1963 г. именно „Нюз ъв дъ уърлд“ унищожава кариерата на министъра на отбраната Джон Профюмо, като разкрива неговата връзка с жена, подозирана за контакти с КГБ. Заради скандала той е принуден да подаде оставка.
През 2010 г. бившата кралска снаха Сара Фъргюсън беше заловена от изданието да иска подкуп от „бизнесмен“ в замяна на уреждане на среща с бившия й съпруг принц Андрю.
Тази година изданието разкри огромна афера за уговорени мачове в пакистанския шампионат по крикет.
Вестникът обаче се отличи и с някои фалшиви сензационни новини, които имаха понякога катастрофален резултат. В началото на този век, например, изданието набеди няколко лица за педофили и гневни британци атакуваха къщите им.
В последно време таблоидът дължи най-сензационните си разкрития на журналиста Мазер Махмуд, известен с прякора Мнимия шейх заради това, че се дегизира като богат арабин, за да се среща със знаменитости и да научава техните съкровени тайни.
От една седмица Великобритания е потресена от разкрития, че изданието е плащало на детективи, за да проникнат в гласовите пощи на мобилните телефони на роднини на жертви на убийства, на близките на жертвите от атентатите в Лондон от 7 юли 2005 г. и на семействата на военни, убити в Афганистан и Ирак.
Скандалът шокира британците и накара мнозина да призоват за разследване и за наказване на виновниците.
Ройтерс цитира в неделя високопоставен полицейски източник, който заявява, че незаконните хакерски пробиви в гласовата поща са били „обичайна практика“ в „Нюз ъв дъ уърлд“ и са били прикривани от ръководни лица на компанията издател.
Помощник полицейски комисар Джон Йейтс е казал пред в. „Сънди телеграф“, че ръководни служители на „Нюз ъв дъ уърлд“ не са оказали съдействие на полицията по време на разследването на тази практика между 2005 и 2006 г.
През следващите дни полицията ще разпита Ребека Брукс, изпълнителен директор на „Нюз интернешънъл“, която притежава „Нюз ъв дъ уърлд“ и останалите британски вестници на австралийския магнат Рупърт Мърдок, твърди още „Сънди телеграф“.
Самият Рупърт Мърдок изрази в събота безрезервната си подкрепа за Брукс. Той заяви, че скандалът, който разтърси из основи медийната му империя и доведе до закриването на таблоида, няма да предизвика промени в мениджърския екип на компанията.
Заради разрастването на скандала Лондон реши да отложи за известно време решението си за продажбата на британската сателитна телевизия Бритиш скай броудкастинг, която империята на Мърдок искаше да купи.
Източник: Mediapool