С молба до Върховния съд за ДНК анализ на вероятните тленни останки на Васил Левски под църквата „Св. Петка Самарджийска“ срещу ЦУМ са се обърнали от фондация „Помощ за борба с престъпността“. От организацията са предприели тази стъпка, след като от българските съдилища до този момент им отказват съдействие.
Постановлението официално е внесено на 4 май 2011 г. Председателят на фондацията Богдан Кръстев сподели, че продължава делото на българския писател Николай Хайтов, който над 20 години е събирал доказателства за гроба на Апостола. „След смъртта на писатeля през 2002 г. се прави експертиза, която по безспорен начин доказва, че под споменатата църква се намират останките на българския революционер“, обясни той.
Фактите доказват, че през 1982 г. скелетът на Левски е бил преместен, защото в близост се е предвиждало издигане на паметник на Ленин. Управляващите тогава са се боели, че българският народ ще оказва повече почит на Апостола, отколкото на соцлидера. След преместването на скелета остават подколенниците на Левски, които от организацията използват като доказателство за установяване на истината.
До днес обаче никой официално не е потвърдил, че под църквата се съхраняват тленните останки на революционера. Според адвоката по делото Николай Николов и преди, и сега има хора, които се страхуват истината да излезе наяве. „Има хора, които се стрaхуват от образа на Апостола и от неговите демократически идеи“, допълни още той.
От фондацията обвиниха управляващите за несериозното отношение по проблема. Според тях се нарушават основните човешки права, защитавани от Европейското право. Tе дори не изключват възможността да сезират международния съд в Страсбург.
На 18 юли се навършват 174 години от рождението но Апостола. Това е още един повод да си припомним националните ценности и да запазим родолюбието си, заявиха обществениците.
Борислава Бабиновска, в. „Новинар“