В пет квартала на града вече започна да вали проливен дъжд, а федералната метеорологична служба обяви и заплаха от торнадо
Ураганът Айрин започна да навлиза в мегаполиса Ню Йорк късно снощи местно време, което накара кметът на града Майкъл Блумбърг да призове съгражданите си да стоят на закрито, съобщава Ройтерс.
Нюйоркчани опразниха улиците и потърсиха убежище от стихията, която ще разгърне пълната си мощ тази сутрин.
Откакто се правят измервания в Ню Йорк, през града са преминавали само пет урагана със скорост на ветровете до 120 км/час. Очаква сега скоростта да е по-голяма.
В пет квартала на града вече започна да вали проливен дъжд, а федералната метеорологична служба обяви и заплаха от торнадо. Си Ен Ен предаде, че морското равнище в южната част на Манхатън в квартала Батъри парк вече е
десетки сантиметри над нормалното
Електрическата компания, който обслужва Долен Манхатън, обмисля дали да не прекъсне превантивно електрозахранването във финансовия район, където е Уолстрийт.
Асансьорите във високите сгради в Ню Йорк са спрени, за да не бъдат блокирани в тях хора при спиране на тока.
На Кота Нула в Долен Манхатън и около Кулата на свободата (строящия се мемориал за атентатите от 11 септември) са стоварени чували с пясък като предохранителна мярка срещу наводнения.
Кметът Блумбърг бе разпоредил задължителна евакуация на 370 хил. обитатели на районите, разположени ниско и в близост до вода. Той предупреди, че гражданите, които отказват да се подчинят, нарушават закона.
„Ако сте на неподходящото място по неподходящото време, това може да бъде фатално; няма значение дали това е тропическа буря или ураган от първа, втора или трета степен“, каза той.
Над 3700 потърсиха подслон в убежища,
а хиляди други се преселиха при приятели и роднини. Някои обаче не се подчиниха на задължителната евакуация и останаха по домовете си.
Повечето от големите вериги за бързо хранене и кафе в Манхатън отдавна са затворени. До късно вчера останаха да работят магазините за хранителни стоки и за алкохолни напитки.
Масовият обществен транспорт не функционира още от вчера през деня, но по улиците на Ню Йорк имаше таксита в изобилие, подчертава Ройтерс.
Американският Национален център за наблюдение на ураганите съобщи, че Айрин се движи на север-североизток покрай атлантическото крайбрежие със скорост 28 км/ч.
Скоростта на вятъра е около 130 км/ч с още по-силни пориви
Гигантският ураган е с диаметър около 1000 км. Според прогнозите, макар бурята вече да се движи над по-студени води, тя все още ще е ураган, когато отново навлезе на сушата близо до Лонг Айлънд, щата Ню Йорк, днес около обяд.
Предупреждения за ураган са отправени за крайбрежието на север чак до Нантъкет, щата Масачузетс.
По пътя си Айрин отне живота на най-малко седем души в Северна Каролина и Вирджиния и остави без електричество близо 1,8 млн. потребители.
Айрин отслабна до първата, най-ниска по петстепенната скала за ураганите. Той премина през Северна Каролина и Вирджиния вчера в 23,30 ч. по Гринуич, като покриваше с дъждове и ветрове територия с диаметър около 1000 км.
Въздушният, железопътният и автобусният транспорт в Ню Йорк и другите големи населени места започна постепенно да замира снощи заради наближаващия ураган, предаде Ройтерс.
Десетки милиони пътници трябваше да променят часовете
на своите пътувания до работа или завръщане от ваканция, тъй като транспортната система снижи степента на функциониране.
Тези координирани спирания на обществения транспорт, които са често явление по време на зимните бури в американския североизток, бяха обявени още вчера, за да дадат на пътуващите достатъчно време да се приберат на сигурно място, когато връхлети стихията.
Нюйоркското метро, което всекидневно превозва по 7 млн. души, никога досега не е спирало заради лошото време. Влаковете му ще започнат да вървят най-късно в понеделник.
През този уикенд са отменени 9000 полета до и от североизточните летища; отменени са и други 250 от понеделник. Най-тежко засегнати са авиокомпаниите „Американ еърлайнз“, „Делта еърлайнз“, „Ю Ес еъруейз“ и „Юнайтед еърлайнз“.
Летищата са запасени с резервни електрогенератори
на течно гориво. Федералната въздухоплавателна администрация е разработила мерки за защита на кулите за контрол на трафика и другите летищни съоръжения.
Президентът на САЩ Барак Обама посети снощи Федералната агенция за справяне с кризи, за да обсъди подготовката за посрещане на Айрин.
Обама, който съкрати с един ден ваканцията си в Мартас винярд, похвали превантивната работа на федералните власти.
Български студенти в лагер заради Айрин
За такова време студентите не са се договаряли, когато са започвали лятна работа в един от най-живописните острови на Ню Джърси, отбелязва Ройтерс.
Внезапна евакуация, спане на походно легло в училищен салон и заплаха за живота и опасността, това носи ураганът Айрин.
За такова време българските студенти не са се договаряли, когато са започвали лятна работа в един от най-живописните острови на Ню Джърси, отбелязва Ройтерс.
Българите са сред 375 души, вкл. пенсионери и бедни, прекарали съботната нощ в подслон на американския Червен кръст, докато ураганът Айрин напредва към брега на Ню Джърси.
Нямаме подобно време в България, така че е доста странно, споделя 22-годишната Емилия Илиева, студент по детска психология от България, която е настанена в лагера в Томс Ривър, Ню Джърси. Тя все пак твърди, че не се страхува.
Илиева и 24-годишната Стоянка Симеонова, и двете от Пловдив, прекарват вече втора нощ в лагера в Томс Ривър, който се намира на около 13 км западно от град Сийсайд Хайдс.
Ураганът е навсякъде по новините и нашите семейства са малко притеснени, обяснява Симеонова, студентка по физика и компютри.
Двете момичета са работили в сферата на услугите, сервирайки храна и сладолед на крайбрежната улица на Сийсайд Хайдс.
Те са сред десетките европейски студенти по програма за работа в САЩ, които са настанени в лагера.
Те поддържат контакт със семействата и приятелите в родината си чрез електронна поща.
Двете българки и още двама пенсионери споделят пред Ройтерс, че са се чувствали в безопасност в приюта, където дъждовната вода капеше от тавана в близост до един от входовете.
„Живея сама и нямам никакъв транспорт или семейство, при които да ида. Много е опасно да си на острова“, заяви 64-годишната Линда Ууд, която е напуснала дома си в Сийсайд Хайдс.
Пенсионерката Грейс от Ортли, Ню Джърси, сподели, че семейството й е напуснало острова в петък. Тя не желае да оставя дома си без надзор. „Ако къщата е понесла щети, трябва да ги приемем… Вярвам силно в Бог“.
Източник: Vesti.bg
Hurricane Irene Tracking MapShare
http://www.nytimes.com/projects/hurricanes/#!/2011/Irene?hp