Трън в петата на българската пасивност
Докладите на ЕК за България само изглеждат безпомощни и безполезни. Всъщност те пришпорват реформите в страната, смята Клаус Шрамайер, който през 190-те години беше замeстник-посланик на Германия в София
Липсват присъди по тежки дела, не се спазват нормите, допускат се нередности при назначаването на магистрати, бавят се важни закони, съдиите проявяват пасивност… И още, и още, и още – така Шрамайер обобщава повтарящите се критики на Еврокомисията. Нови за него са няколко момента. Първо, авторите на доклада този път адресират критиката си по-конкретно, макар и без точни имена. Второ, препоръчва се на София да включи по-активно неправителствени организации и чуждестранни специалисти в борбата срещу престъпността. И трето – докладът осъжда даренията за МВР. Клаус Шрамайер казва:
България и Европа – два различни свята
„Документът звучи безпомощно и сякаш безполезно. Все по-ясно става, че ЕС и българите живеят в два различни свята. Евросъюзът вярва в доброто в България и в желанието на българите да си вземат поука. Той вярва, че светът на българите може да се подобри чрез нови закони и нови институции, но забравя балканския манталитет, който от столетия господства по земите между Словения и Гърция. В този манталитет правовата държава просто няма как да се съвмести с клиентелизма.
Светът на Брюксел е свят на перфектните норми, които безкомпромисно се прилагат в практиката и така дават желания ефект. Българският свят е друг. Там със скърцане на зъби взимат предвид често пъти неудобните изисквания, идващи от различния свят на Запада и – волю-неволю – ги превръщат в писано право. Правят го обаче само, защото столетният опит на чуждото владичество ги е научил, че хартията е търпелива, и че между закона и неговото прилагане има доста път. Законът е „врата у поле”. Ето защо тези два свята не могат да се срещнат. Ето защо докладите на ЕК изглеждат като празен ритуал,” с горчивина констатира дългогодишният дипломат.
Докладът е „червена лампа“
Клаус Шрамайер отново припомня, че България беше приета преждевременно в ЕС, без да изпълнява Копенхагенските критерии. Според него последният доклад на Еврокомисията е двойна плесница: както за българските политици и магистрати (заради липсата не реформи), така и за самия Евросъюз – заради провала на политиката по разширяването, особено сега, когато предстои да влезе и Хърватия. Юристът стига до извода, че докладите все пак не са безполезни, че те и занапред могат да бъдат „трън в петата на българската пасивност”. Независимо дали са искрени или не, както бързите мерки на Борисов, който забрани даренията за МВР, така и бурните дискусии след доклада вършат добра работа на България. Мониторинговите доклади укрепват позициите на онези сили вътре в страната, които искрено желаят реформите. Те привличат вниманието на чуждестранните инвеститори и фокусират вниманието на Еврокомисията върху важните проблеми преди следващите разширявания.
Извадете скелетите от гардероба!
Клаус Шрамайер припомня, че част от необходимите структурни реформи в България не могат да се проведат без промени в Конституцията и без свикване на Велико народно събрание. Към следващите доклади на Еврокомисията той има и няколко препоръки. Първо: да се анализират детайлно и с имена скандални закононарушения и да се дава помощ за тяхното наказване. Второ: да се „извадят труповете от гардероба”, тоест – най-вече да се постигне напредък в разкриването на стотиците поръчкови убийства. И още: „Не бива периметърът (както досега) да се стеснява само до наказателно-правните скандали.
Брюксел за съжаление обръща твърде малко внимание на гражданско-правните казуси, а в стопанската област в България също се случват стряскащи неща. Наскоро Ахмед Доган например получи индулгенция, след като отрече един очевиден конфликт на интереси и обяви за съвсем законен своя седемцифрен хонорар.” /Източник: Дойче веле/
––-
Разкрилият даренията на МВР полицай остана без работа
Полицаят, който събра смелост да разкрие, че има инструкция да не се проверяват коли на фирми, даряващи средства и консумативи на МВР, вече е безработен.
Би Ти Ви за първи път показа вече бившия служител от дирекция „Престъпления по пътищата“. Константин Иванов не скри, че след разкритието си е бил подложен на натиск, въпреки че в първия репортаж на телевизията по проблема на 25 май той е със скрито лице и променен глас.
„Аз никога не съм се крил, че ще го изкарам този случай наяве. Има сериозно засегнати обществени интереси и като служител на МВР основната ми функция е да защитавам тези обществени интереси. Аз не забравям откъде идва моята заплата – от българските граждани. Това, което съм свършил, смятам, че ми е задължение по служба“, казва Иванов.
Той подава сигнал на 3 май до МВР, но до излъчването на репортажа министерството не прави нищо. Не проверява дали в полицейските коли и караулки има списъци на коли, които да не се проверяват. Събира 150 полицаи от групата на Иванов и ги кара да напишат какво знаят по изнесената информация. Само той и още един полицай потвърждават и разказват детайлите.
В момента Иванов е безработен и си гледа децата. Напуска след 20 години работа в МВР. Казва, че не е имал особен избор, защото след репортажа е бил подложен на натиск. Дисциплинарните производства срещу него са 5, след като става ясно, че той е човекът, извадил на показ даренията в МВР. Наказан е само за едно нарушение – с година порицание. Причините са различни. „За това, че не са ме намерили на автомагистрала „Люлин“, а всъщност не са ме търсили. Направиха ми и една проверка юни месец, че в 13:30 не са ми били чисти обувките“, казва бившият полицай.
От пресцентъра на МВР са отказали информация колко и какви са сигналите срещу него. Той признава, че е осъден на 100 лева глоба заради това, че през 2001 г. по време на работа е нанесъл лека телесна повреда на пиян шофьор след преследване. Очаква още атаки срещу себе си.
В последния доклад на Еврокомисията частните дарения за МВР бяха критикувани, тъй като поставят под въпрос безпристрасността на полицейските разседвания. Премиерът Бойко Борисов обеща те да бъдат премахната, но вътрешният министър Цветан Цветанов смята, че без тях МВР трудно ще работи, тъй като бюджетът от около 900 млн. лв. не бил достатъчен. / Кафене.нет/
Нова Фейсбук група привлече медийното внимание. Този път обаче фокусът не е насочен към поредното искане на оставката на някой от управляващите. Групата обаче е свързана с властимащите и по-конкретно с темата за даренията на различни фирми по посока на воденото от министър Цветан Цветанов ведомство.
Засега 10-ина души са се присъединили към групата в социалната мрежа „Да защитим доблестния полицай от българското Министерство на вътр. работи!“
Става въпрос за Контстантин Иванов, който вече е бивш полицай от дирекция „Престъпления по пътищата“.
Преди време той разказа пред БиТиВи за практиката автомобилите на фирми, които правят дарения на вътрешното ведомство, да не бъдат спирани.
По-късно Константин Иванов е бил принуден да напусне системата след оказан натиск.
Никога не съм крил, че ще изкарам този случай наяве. Има сериозно засегнати обществени интереси и като служител на МВР основната ми функция е да защитавам тези обществени интереси. Аз не забравям откъде идва моята заплата – от българските граждани. Това, което съм свършил, е задължението по служба, заяви по-рано днес Иванов.
Той е разказал на комисията, проверяваща случая, откъде, как, кога и защо е получил списък с колите на спонсорите на полицията. По думите му сигналът е подаден на 3 май, но до излъчването на репортажа на 25 май министерството не е направило нищо.
Трябваше да дойдат да видят нашите автомобили, защото списъците бяха вътре в колите, бяха махнати от караулките, защото изтече информация, че се подготвя репортаж по този случай. Ако бяха взели списъците от колите, тогава резултатите щяха да бъдат много по-различни, категоричен е бившият полицай.
Той разказа и как всъщност е протекла самата проверка – събрали са се 150 полицаи от групата и ги накарали да напишат какво знаят по изнесената информация. Само Контстантин Иванов и още един полицай потвърдили и разказали детайлите. Колегите им мълчали.
Аз останах сам не просто срещу 150 човека, аз останах сам срещу държавата. Искам да ги попитам сутрин, когато станат какво виждат в огледалото – достойни мъже или нещо съвсем друго?, коментира Иванов. Според него цялата система на МВР се управлява със страх и това нещо е дало плодовете.
Въпреки това той допълни, че резултат има – уви, чак след като от Брюксел критикуваха практиката МВР да има спонсори и тя бе отменена.
Полицаят напуснал след 20 години работа в МВР, тъй като след репортажа е подложен на натиск. Дисциплинарните производства срещу него са 5. Наказан е само за едно нарушение – с година порицание. Причините са различни – за това, че не са го намерили на автомагистрала „Люлин“, а всъщност не са го търсили; направили са му и една проверка юни месец, че в 13.30 часа не са му били чисти обувките.
Осъден е на 100 лева глоба заради това, че през 2001 г. по време на работа е нанесъл лека телесна повреда на пиян шофьор след преследване.
Очаквам атаки срещу мен, подчерта Константин Иванов.