Няколко години бяха нужни на комисията за защита на конкуренцията (КЗК), за да се усъмни, че пазарът на горива не е съвсем свободен, отбелязва “Дневник”. В сряда регулаторът публикува изводите от последния си анализ, според който е възможно да има картел в сектора и „Лукойл България“ да злоупотребява с монополното си положение. По тази причина комисията започва производство, за да докаже или отхвърли съмненията си. Заради разследването КЗК няма да оповести целия анализ. Практиката показва, че то продължава между година и година и половина. В случай че бъде установено нарушение, глобите са до 8% от нетните приходи на уличените дружества за предходната година. Само преди два месеца председателят на КЗК Петко Николов обаче твърдеше, че основания за съмнения за злоупотреби няма. През 2009 г. ведомството направи пак същия анализ на пазара, но изводът беше обратен на сегашния – причини за съмнения в картелиране и злоупотреба няма, което не наложи и последващо производство. Това беше и причината комисията да твърди през март тази година, че няма смисъл от нов анализ, но последва изрично настояване на вече бившия транспортен министър Александър Цветков такъв да бъде направен. В сряда с писмо на икономическия министър Трайчо Трайков комисията беше сезирана и за монополното положение на „Лукойл“ на пазара на самолетно гориво. В същото време компанията майка „Лукойл“ призна, че е налагала монополно високи цени на горивата в Русия и е заявила намерения да отстрани нарушенията.
До 2050 г. се очаква населението в България над 60-годишна възраст да бъде над 30%, заяви Емилия Войнова от дирекция „Жизнено равнище и социална сигурност“ на социалното министерство, цитирана от “Класа”. Тя добави, че когато делът на населението в тази възраст надвиши 30%, е застрашено функционирането на всички социални системи и те започват да се разпадат. Войнова обяви, че демографската ситуация в България е най-кризисна в сравнение с всички останали държави – членки на Европейския съюз. Според данните сред негативните демографски тенденции са ниската раждаемост, високата обща смъртност, ниската средна продължителност на живота и големите миграционни потоци.
Гърция ни върна полужив българин, държан повече от 2 седмици в плен без вода и храна, пише “Монитор”. Кадир Мехмед успял да избяга от плена си, а гръцката полиция случайно го открила. „В обор 14-15 дни бях вързан без вода и хляб“, само това успя да прошепти от болничното легло Кадир Мехмед. Той бил докаран в благоевградския Спешен център късно вечерта във вторник в почти безпомощно състояние. Същият следобед българският гражданин е бил предаден на нашите власти на ГКПП „Илинден – Ексохи“.При разговора с българските полицаи той се сетил и за името на своя мъчител – Салих Мехмед от Варна, не стана ясно само дали този Салих е пастир като него или е собственик на стадото крави.
Изричната забрана чиновниците в бордовете на държавни фирми да получават възнаграждения е довела до масова демотивация в администрацията за заемането на такива позиции. Заради липсата на желаещи и достатъчно доверени хора кабинетът вчера премахна забраната един чиновник да участва само в един борд и позволи назначаването на едни и същи служители на повече места, съобщава “Сега”. Отпадането на ограничението е било поискано от регионалното и транспортното министерство, обясниха от правителствената пресслужба. Според официалното прессъобщение предложението е прието заради съществуващата в момента демотивация сред държавните служители да поемат допълнителната отговорност. Ограничението за участие в максимум един контролен или управителен орган на държавна фирма бе въведено през 2003 г. след дългогодишни скандали за партийни назначения и скандални възнаграждения в държавните фирми. Тогава кабинетът „Сакскобургготски“ въведе и изричното изискване чиновниците да получават максимум две минимални заплати независимо от заплатите на останалите членове на бордовете. През 2005 г. съдът отмени тези ниски заплати като дискриминационни и в законодателството възникна вакуум. Въпреки съдебното решение през 2009 г. бе наложена тотална забрана за изплащане на възнаграждения на чиновниците във фирмите.
Залите и офисите в Националния дворец на културата (НДК) ще продължат да се отдават под наем без конкурс, а чрез пряко договаряне. Практиката, която се прилага от години при сключването на договори от комплекса и при смяната на ръководството му беше определена като незаконна, сега ще продължи с разрешението на правителството, четем в “Дневник”. Това е станало с одобрени от правителството промени в правилника за упражняване правата на държавата в търговските дружества, в които има собственост. Мотивите, оповестени от пресслужбата на Министерския съвет, са, че по-голямата част от приходите на НДК са от наеми на офисите, фоайетата и залите за организиране на „културни, научни, образователни, конгресни, обществени и политически прояви“. Тъй като за такива събития било невъзможно да се направят бързо търгове за избор на наематели, трябвало да се проведе пряко договаряне.
Магистрални бандити нападнаха и простерляха регионалния шеф на цифрова телевизия „Булсатком“ във Велико Търново, информира “Труд”. 45-годишният Атанас Атанасов е в критично състояние с огнестрелна рана в слабините и лекарите се борят за живота му. Кървавият екшън се разиграл към 10,25 ч в сряда в Хаинбоаз. В злополучната сутрин Атанасов потеглил с „Опел Зафира“ към централата на фирмата в Стара Загора. Край разклона за великотърновското село Въглевци внезапно Атанасов попаднал на въоръжена засада. Край шосето имало спрян червен автомобил „Ауди“ със старозагорска регистрация. На пътя изскочили двама мъже с автомати и открили огън по опела. Нападателите светкавично претършували возилото и след минути отпрашили в неизвестна посока. Плъзнала е мълва, че в колата е имало и втори човек, който бандитите са отвлекли. От колата на шефа на „Булсатком“ пък е задигната чанта, пълна с пари. „Все още не можем да разберем дали Атанасов е имал спътник и дали са взети пари. Чакаме пострадалият да бъде стабилизиран, да дойде в съзнание, за да го разпитаме“, обяснява шефът на великотърновската полиция Живко Коцев.
Съпругата на зам.-кмета по строителството в Монтана Румен Ангелов – Димитрина, спечелила обществената поръчка за строежа на новия православен храм в града, научаваме от “Монитор”. Фирмата й „Сиком плюс – Ангелова и Илиев” е взела от сделката почти 2 млн. лв., разкриха съветници, чиито твърдения се потвърдили и от публикуваната на интернет страницата на Агенцията по обществените поръчки информация за подписания договор. Въпреки стриктното спазване на графика за траншовете по сделката в размер на стотици хиляди левове, солидните постъпления в касата на кметското семейство не са декларирани пред Сметната палата от Ангелов. В публикуваните на сайта на ведомството декларации за последните 4 години, фигурират два апартамента – в София и Монтана, вила в село Помеждин, офис, както и три автомобила – БМВ, Шкода и Уаз. Двамата съпрузи делят собствеността на цялото фамилно имущество.
По-нисък ДДС, ако плащаш за стока и услуга с карта, а не в брой. Това ще обсъжда финансовото министерство с банкери и бизнеса. Целта на предложението е да вади всички сделки на светло, четем в “24 часа”. Екипът на финансовия министър Симеон Дянков е набелязал мерки за битка със сивата икономика. Ведомството му започва серия от анализи, за да установи каква част от икономиката ни е заета от сивия сектор. Възможно било също да се преразгледа „летвата“ за забрана на плащания в брой 1500 лева вместо 5000 лева. Можело да въведат и социални стумули като раздаване на предплатени карти и ваучери за плащания от болници, пощи, офиси и общини. Делът на сивия сектор у нас е 1/5 от официалния брутен вътрешен продукт за периода 2000-2009 г., са предварителните прогнози на финансите.
“Стандарт” съобщава, че е финализирана сделката за продажба на 34,5% от акциите на „Стандарт нюз“ АД, която издава вестника. 34,5% от акциите са притежание на българското дружество „ГМ прес“, чийто собственик е президентът на волейболния клуб на ЦСКА Георги Георгиев. Останалите акции в размер на 65,5% остават собственост на „ТБ консулт“ с едноличен собственик Тодор Батков. Председател на Съвета на директорите остава Тодор Батков, а изпълнителен директор – Славка Бозукова, която е и главен редактор на в. „Стандарт“. Останалите членове на борда са Георги Георгиев, Мартин Батков и Кирил Захариев. /Кафене.нет/