Значителна част от българските кандидат-студенти подават документи да учат в чужбина.
„България е една от водещите страни в износа на студенти в цял свят. Българските студенти са на второ място от чуждестранните студенти в Германия – там математика, икономика и право учат около 10.000 души. Ние сме на трето място сред чуждестранните стипендианти на Харвард. Общо в чужбина учат над 50.000 български студенти“ (Вж. източник).
Премиерът Борисов се закани, че в най-скоро ще върне по-голямата част от тях в България.
„В специфичния си жанр на самохваление обеща да върне – т.е. да върне той лично – българските емигранти до четири-пет години“ (Вж. източник).
Знае се, че Бойко Борисов има дъщеря от екс-съпругата си Стела, която е лекар по-професия и от години живее в Лос Анжелис омъжена за Стефан Абаджиев, бившия съпруг на Цветелина Бориславова – половинката на премиера за времето от 1991-2009 г. Бойковата щерка Венета живее и учи при майка си в Америка (Вж. източник).
Четейки следващата обява за работа за млад учен-специалист в Националната астрономическа обсерватория, зли езици разказват, че работното място е специално за неговата дъщеря, която вероятно е решила да ни даде личен пример и да се върне да работи за Родината.
Следва и пълният текст на обявата:
Работа в НАО
Националната астрономическа обсерватория (НАО) – Рожен търси да назначи млад специалист на работа.
Кандидатите трябва да отговарят на следните изисквания:
– да имат висше образование по физика или друга природонаучна дисциплина,
– да имат компютърна грамотност, включваща: познаване на различни операционни системи (Windows и Unix-базирани) и опит в програмирането (Фортран, C/C++, Java, PHP, Perl и други),
– да умеят да обработват и анализират изображения и да познават съвременните пакети за обработка на изображения (IRAF, MIDAS, IDL, вкл. астробиблиотеките на IDL и други),
– да имат опит в създаването и поддържането на интернет страници,
– да владеят минимум 2 чужди езика, един от които английски, на ниво писане на научни статии, кореспонденция с рецензенти и партньори в чужбина.
– да имат шофьорска книжка.
От успешния кандидат ще се очаква:
– да работи и живее в Националната астрономическа обсерватория, на височина 1750 метра и отдалеченост от най-близкото населено място 10 км,
– да усвои работата с телескопите в Обсерваторията и апаратурата към тях: камерите, спектрографите, тесноивични и широкоивични филтри, инструменти и средства за получаване на поляризационни и интерферометрични кадри и други,
– да участва във всички дейности по ежедневната поддръжка на инфраструктурата на Обсерваторията,
– при необходимост да подпомага работата на инженерите по поддръжката и развитието на телескопите и апаратурата към тях,
– да участва в плановите нощни наблюдения на астрономически обекти и явления,
– да контактува активно с медиите и обществеността, денем и нощем – да запознава гостите на НАО с характера на изследванията, които се извършват в Обсерваторията и с инфраструктурата, като изнася лекции на български и на чужди езици.
Изредените до тук дейности заемат 50% от времето на кандидата. През останалите 50% той трябва да се занимава с научна дейност по актуална астрономическа тема и да публикува резултатите от тази дейност в рецензируеми международни издания, най-малко по една статия на година. Дейностите в НАО-Рожен се извършват 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата.
Брутната месечна заплата на успешния кандидат ще бъде 364 (триста шестдесет и четири) лева = 186 € (сто осемдесет и шест евро).
В случай на сериозен интерес, моля изпратете Вашето CV, мотивационно писмо и адресите на двама души, от които бихме могли да получим препоръки за Вас. Изпращайте тези документи на адрес:
office @ astro.bas.bg
Краен срок: 10 октомври 2011.
За повече информация: тел. (+359 2) 9741910
––––––––––
*От редакцията на Еврочикаго по-късно днес ще се обадим на посочения в обявата телефон, за да разберем дали сред подалите документи за работното място, действително има кандидат с име Венета Борисова. Резултата ще ви съобщим своевременно.
Снимка към кулата на двуметровия телескоп на НАО (дали през него ще бъдат открити и млади български специалисти от чужбина за работното място?)
тия за кодекс на труда дали са чували. При такава обява инспекцията по труда къде спи.
Интересно е да се разбере дали има дете на действащ политик завършило в чужбина и да се е цанило за подобна заплата? При това със знание на минимум 2 чужди езика (на ниво писане на научни статии), готово да работи активно и денем и нощем, 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, на 1700 м надморска височина, като участва в допълнително и в ежедневната поддръжка на инфраструктурата на Обсерваторията.
–––––
Всъщност въпросът отпада като видим това: „Чистачи на Борисов с 500 лв. премии“ – https://www.eurochicago.com/2011/08/tchistatchi-na-borisov-s-500-lv-premii/
Разбрахме, че сред кандидатите подали CV, не е срещано лице с име Венета Борисова. В същото време ни бе обяснено, че голяма част от персонала на обсерваторията (от около 80 човека), работи дори за по-ниски заплати. Перспективата пред младите хора обаче е след години да се издигнат до професор и да получават заплата от 660 лева.
„Брутната месечна заплата на успешния кандидат ще бъде 364 (триста шестдесет и четири) лева = 186 € (сто осемдесет и шест евро).“
Цели 129 лева (66 евро) над моята преподавателска пенсия!
Тръгнали с трици да ловят маймуни…