Издигнатият от инициативен комитет кандидат за президент на Република България
г-жа Меглена Кунева отговори на въпроси на българи от чужбина
Българската емиграция е свързана с корените си в Родината и за това говорят не само милиардите, които постъпват от нея към страната. Настроенията и вотът на българите зад граница имат далеч по-голяма тежест, отколкото са преброените в чужбина бюлетини.
По повод предстоящите избори на 23 октомври 2011 г. редакцията на www.Eurochicago.com се обърна към някои от кандидатите за президент на Република България с въпроси, които ни бяха изпратени от читатели живеещи не само в Чикаго, но и в различни държави по света. Президентската институция, както никоя друга, олицетворява единението на българите – без разлика на местоживеене, религия или етнически произход.
Изданието ни ще публикува всички получени отговори по реда на пристигането им в редакцията. Ще съобщим и имената на тези кандидати, които сме поканили, а откажат да отговорят – за радост до сега няма такива. Приканваме медиите да използват свободно нашите публикации. Българската диаспора трябва да е добре информирана, за да направи правилен избор.
Първото писмо, което получихме в редакцията, е с отговорите на г-жа Меглена Кунева. На българските издания в Чикаго прави впечатление, че на този етап от подготовката за изборите, най-активна и обърната с лице към българите в чужбина изглежда именно нейната кампания. Предизборният й щаб се е свързал с основните медии зад граница, с отделни журналисти дори, и ги информира подробно за срещите с избирателите в България (лично ние сме получили дузина писма с поне двойно повече документи, снимки и приложения). Подготвя се и информация с програмата на посещенията в чужбина. Вече знаем, че в средата на септември в Чикаго ще гостува нейният заместник и кандидат за вицепрезидент Любомир Христов.
В начало на своите отговори пред Еврочикаго г-жа Кунева подчертава:
За мен лично е важно е сънародниците ни в чужбина да са добре информирани и позициите им да бъдат чути в България.
По нататък кандидатът за президент изнася нелицеприятни факти от българската статистика:
По данни на НСИ 410 хил. души трайно са емигрирали от страната за периода 1992 г. – 2011 г. Неграмотните българи през 2009 година са 41 % (при средна стойност за Европа 20 %), а 15 % от децата ни са напуснали образователната система, според доклада на Европейската комисия за напредъка в образованието, оповестен през м. април т.г. По данни на синдикатите и Здравната каса, здравно неосигурените българи към м.април 2011 г. са близо 1,9 млн. души. Последните данни на НАП посочват дори, че са над 2 милиона. Два пъти по-висока е детската смъртност в България в сравнение с тази в Европа.
Следват акценти от отговорите:
– по повод създаване на нова национална доктрина за българите зад граница:
Българските общности в чужбина са мощен фактор. Живеещите зад граница българи са над 1,2 милиона души. 200 000 деца от български произход са се родили зад граница в последните 20 години. Дори не знаем колко са със сигурност. Животът на тези българи е пряко свързан с България – произход, минало, семейства, бизнес. Четох статистика, според която средствата, изпращани от българите зад граница в България, са между 1 и 2 млрд. евро на година, и то само от нетни банкови преводи. Искам да напомня, че за 5-те години на членството в ЕС България е усвоила от европейските фондове около 1,7 млрд. лева. Очевидна е разликата, очевидно е, че българите зад граница са инвеститори в страната ни. Да не се съобразиш с толкова голяма група българи – със самосъзнанието им на българи, с потенциала им да работят за нацията си, ако щете с парите, които те влагат в България, с усилията им да възпитават децата си в познаване и съхраняване на българската култура, обичаи, език и традиции, е не само арогантно. То е антидържавно.
– по повод институционалните връзки на българската диаспора с нацията:
Има нужда от спешен, задълбочен разговор по ефективността на Закона за българите, живеещи в чужбина, както и по прилагащите го нормативи. Този разговор е недопустимо да е монолог, от който безотговорно да се изключат сънародниците ни зад граница членовете на Националния съвет на българите в чужбина трябва да се избира с участието на български граждани, живеещи в чужбина….
И още:
Българите в чужбина, в почти 10 държави вече, се организираха и направиха Временни обществени съвети, за да се борят за правата си, които, забележете, собствената им родина нарушава – и чрез Изборния кодекс, и чрез действия и бездействия на редица институции. Какво се оказва? Че сънародниците ни зад граница се борят за права, които собствената им държава ограничава: това е абсурдно. Те се сдружават, поддържат училища, църкви, културни общности на всички континенти, общностен дух, самофинансират се, изпращат пари в България, искат да са равнопоставени при гласуване на избори в родината си, заемат позиция по всякакви решения на българските институции, касаещи упражняването на правата им. Къде е българската държава в този процес? И защо не им помага? Простете, но аз не разбирам що за подход е това. И като президент смятам да го напомням всеки ден.
– относно обособяването на избирателен район „Чужбина:
Този въпрос трябва да се постави, след като го повдига голяма група наши сънародници.
– по повод участието на български граждани с двойно гражданство в политическия живот на страната:
Имаме становище на Венецианската комисия, според което подобно конституционно ограничение няма аналог в европейското право и нарежда България в списъка на неразвитите демокрации. Имаме и становището на националния омбудсман, който също нарича ограничението „остарял предразсъдък“ и той инициира публична дискусия по темата. Имаме и стотици българи, които са изразили мнение (във Вашия сайт включително), както „за“, така и „против“ упражняването на пасивното избирателно право от българи с двойно гражданство. Т.е. налице е предпоставка за провеждане на задълбочен анализ на действащата в конституцията разпоредба и практическото й прилагане – от една част от българите разпоредбата се счита за ограничаваща правата им, а от друга част от българите – не. Като президент аз бих участвала в подобна задълбочена публична дискусия, да.
– относно гласуването по интернет:
Категорично „за“ гласуване по интернет съм. Това ще е едно от първите неща, с които ще се заема като президент. Над 3,1 млн. българи се преброихме по интернет през тази година. Значи хората са готови и за гласуване по интернет. България е на много добри позиции по отношение на интернет-покритието. Сигурна съм, че електронното гласуване ще повиши избирателната активност, ще мотивира и улесни българите, живеещи зад граница, да гласуват, ще допринесе много категорично срещу порочната практика на купуването на гласове, която е срам за всяка демокрация.
– по въпроса за въвеждането на конкурсно начало при определяне на ръководните служители на Държавната агенция за българите в чужбина и за въвеждане на обективни критерии за финансиране на българските центрове и училища в чужбина:
Трябва да има прозрачност в избора на хората, които заемат позиции в публичната администрации. Те работят с пари на данъкоплатеца, което означава, че прозрачност, ефективност и отчетност са задължителни принципи в работата им. Конкурсите в България често продължават да се правят по недопустими за демократично общество практити. Конкурсът има смисъл и полезност, когато следва ясни правила, стриктна процедура и цел, която обслужва обществото, а не определена партия или министър. Незабавно трябва да се спре със субективните преценки. И именно това съм вписала в платформата си – като президент, в назначенията на т.нар. президентски квоти, аз имам твърдото намерение да приложа принципите на прозрачност, ясни критерии, публично обсъждане на кандидатурите…
И още:
Нека все пак да не забравяме, че в сферата на културата и образованието има добавена стойност, която не винаги може да се измери количествено, затова критерият трябва да е динамичен. И именно тук е функцията на общността и нейния публичен контрол. Аз апелирам към българите в чужбина да са взискателни, активни и настоятелни в диалога си с институциите и държавата.
Отоворите си г-жа Кунева завършва с една от любимите си притчи.
Пълният текст на писмото на кандидата за президент на Р.България до читателите на Еврочикаго и българите зад граница може да намерите на следния адрес:
https://www.eurochicago.com/2011/08/meglena-kuneva-otgovori/
.
По всички въпроси Кунева-Пръмова отново е „Yes“, но и отново не казва нищо конкретно, включително и по малкото въпроси, касаещи ограничените пълномощия на BG-президента.
Избори 2011?
Може ли да бъде наречено ИЗБОРИ нещо, което не дава шанс от две злини да избереш по-малката… просто защото такава не е предвидена?!
Дядовците и бащите на „сегашните“ играеха на „вързано“ :
едно място – един „кандидат“.
Мърдане – няма. Гласували 99.99%; „За“ – 99%, „Против“ – няма; „невалидни бюлетини“ – 0.99%. „ИЗБРАН“…
Днешните вчерашни са демократични партньори на омразния до „оня ден“ Запад.
На електората поднасят чувал със змии; населението бърка (гласува) със затворени очи и няма как да извади поне водна – вътре предвидливо са заредили само внимателно подбрани пепелянки.
Е, тичай да гласуваш… без да имаш задължителната в такива случаи ампула с протвоотрова.
На това ли му викат „избори“?!
Резултатът им е предизвестен… никакъв шанс за населението, жалко за народа.
Що се отнася до кандидатурата на Кунева, впечатлиха ме два детайли в отговора й.
Първо, наличието на неочаквано голям брой езикови лапсуси (дори повече от тези в законопроекта на Корнезов); предполагам, че са резултат на прибързаност, недоглеждане, надценяване на интелектуалните способности на автора и подценяване на аудиторията на EuroChicago.
Второ, последният извод се потвърждава и от следния пасаж:
„В гр. Гоце Делчев се намира Институтът по история на българската емиграция в Америка «Илия Гаджев», бихте ли приели покана да го посетите до изборите?
До момента аз получих подкрепа от много неправителствени организации. Този институт не е сред тях.“
И… толкова.
Възрожденският порив на д-р Иван Гаджев, вложил милиони долари, за да спаси за поколенията паметта на българската емиграция, е високомерно неглижиран от кандидатката само защото „този институт не е сред тях“ (т.е. не е подкрепил кандидатурата й).
O tempora, o mores…
Pesho said:
„41% неграмотни в България!!!“
Вероятно под тези 40 или 41 % неграмотни в БГ европейските статистици са имали предвид хора, които имат незадоволителни умения в четенето, математиката и пр. Според същата статистика под 60 % от 22-годишните малтийци и португалци имат средно образование, понеже над 30 % от учениците в Испания, Португалия и Малта напускат преждевременно училище. (При нас напусналите преждевременно, ако се доверим на публикация във в. Дневник”, цитираща тези данни, са 15 %. Защо тогава сме по-неграмотни от испанци, португалци и малтийци не става много ясно, но както и да е.) Други данни от тази статистика са, че 17 % от чехите и румънците на възраст 30-34 години имат висше образование, а у нас този процент е почти 28 %. В Дания, Ирландия и Люксенбург 50 % от хората имали диплома от университет. (Люксенбург има, впрочем, доста висок стандарт на живот и някакво провинциално висше училище. Във Великото херцогство сигурно има обаче доста хора с добро образование, дошли от другаде заради по-високия стандарт на живот.)
Из http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2011/04/19/1077606_bulgarite_masovo_zavurshvat_gimnaziia_no_41_sa/
„Образованието в ЕС
– 40% от българите и румънците имат незадоволителни умения в четенето, математиката и науките.
– Във Финландия делът на неграмотните хора е под 10%
– 78% от децата в България посещават предучилищна група, във Франция – всички,
32% от датчаните и 22% от финландците и шведите участват в образователни или учебни занимания и след 25 години.
– Едва 17% от населението на Чехия и Румъния на възраст 30-34 години има висше образование
– Близо 50% от хората в Дания, Ирландия и Люксембург имат диплома от университет.
– Под 60% от 22-годишните малтийци и португалци имат средно образование.
– Над 30% от учениците в Испания, Португалия и Малта напускат преждевременно. В Хърватия, Словакия, Полша и Чехия делът им е 4-5%.”
А аз ще гласувам за г-жа Кунева. Тя е единствената, която досега е казала нещо положително за българите в чужбина. Никой от другите кандидат-президенти не е бил толкова ангажиран в посланията си към българите живеещи в чужбина.
За кой друг да гласувам? Дали за измисления бизнесмен с много паспорти от „Другата България“ дето всеки ден си мени името или за големио патриот Болен Сидеров?
41% неграмотни в България!!!!
Този коментар се отнася за изнесеното в интервюто на Кунева – линк.
„Трибун said:
Хайде стига с тези депутати от чужбина! Като толкова искате елате си в Бг-то ако ви стиска дупето пък се кандидатирайте!“
Трибун, нали това е нашата цел: колкото повече емигранти се върнат в България, толкова по-добре. Българите трябва да инвестират своя труд и талант в България, не в чужбина. Затова Родината, в лицето на политиците, трябва най-сетне да престане да им показва среден пръст. Защо няма избирателен район в чужбина, защо ни пречат да гласуваме, защо ни забраняват да бъдем избирани, защо се опитват да ни отродят? Ето на тези въпроси трябва да си отговорим, преди да обиждаме на „не ви стиска дупето“. Член 65 на Конституцията забранява на българите с двойно гражданство да се кандидатират, дори и да живеят постоянно в България. Няма друга европейска държава с такава забрана. Така че въпроса не е в „стиска ли ви дупето“. Въпроса е в това има ли нужда Родината от нас или не. Това е и ВЪПРОСА който Еврочикаго задава на Кунева.
Хуабаво, да приемем, че г-жа Кунева я изберат. А после? Президентската институция почти няма власт в страната. Вярно, има квоти в куп институции, но все пак, как смята г-жа Кунева да прокара вижданията – нали най-важното е какво пише в законите? Без депутати и даже мнозинство в парламента, нищо не може да стане. Ще направи ли г-жа Кунева своя партия така че да се бори за влизане в следващия парламент?
Меглена Кунева – президент ?! Време е този символ на номенклатурата след „жълтата вълна” да яхне и гражданското общество в България.Тя ли пак ще „защитава” българските интереси? Тя ли ще допусне български емигранти да станат
фактор в управлението на нова България ?
Поздравления за PR екипа на кандидат Президент Кунева.
Ще гласувам за нея, ако ни съобщи миграционния си произход:
Коя хаплогрупа е по бащина и майчина линия.
За справка:
http://www.FamilyTreeDNK.com
http://www.23andMe.com
Благодаря
Меглена Кунева е една измамничка – да припомняме ли пак как излъга избирателите си по най-грозен начин на изборите за Европейски парламент? Какво от това, че е научила като папагал да повтаря малко общи приказки (забележете – без никакви ангажименти – „ще видим“, „ше повдигнем въпроса“… при това все за неща, в които един президент всъщност няма правомощия да се бърка). Ще ни обясни ли Кунева връзката между нейната позиция на „Мисис Йес сър“ като главна преговаряща за влизането на България в ЕС (при което тя „пропусна“ да договори изгодни условия за България) и внезапното й назначаване в борда на голяма френска банка? Какви точно са знанията й за банково дело и с какъв конкурс е назначена там?
Другарката Кунева нищо не предлага освен замазване на раната за да продължи под маската процеса на разлагане. Спестяващия причините за настоящото е просто един слуга на причинителите на бедите ни като народ, нация и семества.
„- В гр. Гоце Делчев се намира Институтът по история на българската емиграция в Америка «Илия Гаджев», бихте ли приели покана да го посетите до изборите?
– До момента аз получих подкрепа от много неправителствени организации. Този институт не е сред тях.“
Отговорът на този въпрос не звучи добре някак си. Не знам дали Иститутът по история на българската емиграция в Америка е подкрепил който и да било кандидат за президент, но ако какъвто и да било подобен иниститут, или музей, или фондация, или друг вид НПО не е заявило, че ще подкрепи този или онзи кандидат за държавен глава (а може и нито един да не е заявило, че подкрепя, защо не), то може ли да се каже, че подобни институти са длъжни да заявяват политическа подкрепа, за да им се обърне изобщо някакво внимание?
Може г-жа Кунева да има, да кажем, много наситена предизборна програма. Може в нея да са включени и всичките НПО, които са заявили, че я подкрепят политически. Но точно такъв тип отговор не звучи добре, според мен, не работи за нейния имидж – който разбира се е много важен за всички кандидати за президенти. Може би, ако би приела покана и от НПО-та, които не й са декларирали изрична подкрепа, и ако би пленила хората в тези НПО, така да се каже,(ако би приела поканата да ги посети), те биха я подкрепили политически. Но да се обвърва обръщането на внимание на един културен институт с изрична политическа подкрепа от негова страна може да се изтълкува като знак за политическо търгашество преди още кандидадът да е дошъл на власт.
Уважаеми приятели противник съм на Миглена Кунева по четири основни договаряния за влизане в Евро съюза.1.Затваряне на 3 Атомни реактора от Козлодуй.2.Петдесет процента от Субсидията по Евро фондовете./за разлика от Полша 3.Липса изобщо подпомагане на Тютюнопроизводителите.4.Най висок акциз за авто горива в Е.С.Не случайно бе наречена Мис СИ/Да/Не отсоява никакви защитни позиции на Земеделското производство /Пример производсво на Домати България 400,000 тона Гърция 4,000,000,000 тона.Има и още доста утежняващи договаряние за подписване на Евро договора за присъединяване.
Тя добре го казва, но дали го мисли искрено? Гледайки какво свърши за България докато беше комисар – АЗ НЕ Й ВЯРВАМ. ТЯ НЕ Е МОЯТ ИЗБОР.
Мога само да приветствам г-жа Кунева, че казва това, което никой друг български политик за 20 години не посмя да каже. Да си пожелаем горните думи да намерят място и в предизборната и програма тук meglenakuneva.bg
Анкетата на Еурочикаго е отличен случай българските кандидат президенти да кажат какво мислят за мястото и ролята на българите в чужбина. Тия въпроси трябва да се зададат и на Бойко, а не журналистките на Труд да го питат колко му е отслабнал бицепса!
Хайде стига с тези депутати от чужбина! Като толкова искате елате си в Бг-то ако ви стиска дупето пък се кандидатирайте!
Личи, че се е подготвила старателно – пълна зубрачка, но тя ще направи като президент за България точно толкова, колкото направи като Еврокомисар – нищо, нула, зиро…
Г-жа Кунева предлага нов обществен договор, своебразен рестарт на българската демокрация. Трябва да я подкрепим!
Чета отговорите на г-жа Кунева и се радвам, че е така добре подготвена.
Личи, че е жена, която има също нужната скромност, но и желание нещата да се случват.
Живея в чужбина и наистина виждам в нейно лице един достоен кандидат!
За кандидат вице-президента обаче си признавам, че не знам много и не съм го чувала. Успех.