Премиерът и министрите от кабинета са изпълнили изцяло или частично около 10 процента от дадените от тях 400 обещания, отразени в медиите и регистрирани до момента на сайта Politikat.net.
В процес на изпълнение са 30 процента от обещанията на членовете на кабинета, а 60 процента са неизпълнени.
Това каза на пресконференция в Националния пресклуб на БТА Асен Генов от фондацията „Четиринайсети януари“.
Уебсайтът е направен по проекта „Гражданска инициатива за намаляване на политическото лицемерие“ и се осъществява със съдействието на Тръста за гражданско общество в Централна и Източна Европа. Проектът Politiкat.net започва преди една година и целта му е да проследява чрез медиите какви обещания дават управляващите в публичното пространство и какво се случва след това с тях, обясни Генов.
По думите му премиерът Бойко Борисов е своеобразен шампион по обещания. На сайта са регистрирани 184 обещания на министър-председателя, от които 13 били изпълнени изцяло и частично, 30 – неизпълнени, и 71 – били без движение.
След като Борисов е обещал, наистина са отпуснати средства за ремонт на стадиона в Пловдив, запазен е размерът здравните осигуровки, подписан е тримесечен мораториум за АЕЦ „Белене“, финансирана е първата фаза на завода за битовите отпадъци в София, публикувана е стенограмата от разговора му с руския премиер Владимир Путин, а вноската за пенсия не беше вдигната с 3%.
Частично изпълнени са пет обещания на Борисов. А към днешна дата неизпълнени са 30 обещания на министър-председателя, а по 71 други изобщо няма движение. В изпълнение са 59 публични обещания.
От Фондация „14 януари“, които поддържат интернет страницата са забелязали и лека промяна в обещанията на членовете на кабинета и по-специално на премиера Бойко Борисов. В началото се обещаваха неща до края на мандата, а сега се обещава за след 2014, отбеляза Асен Генов от фондацията.
Сайтът ще проследи и изборните обещания, които ще се дават до 23 октомври, както и тяхно изпълнение от онези личности, които ще бъдат избрани за президент и за кмет на София. Очаква се проектът да продължи поне до следващата пролет.
В последния месец от фондацията за трети път са отправили до всички министерства редица въпроси, свързани с конкретни обещания до властта. Отговори, обаче, те получават само от някои ведомства. Те питат МВнР за намерението на министър-председателя да поиска 60 милиона долара от Либия, средства, които страната ни е изразходвала по случая с медиците, но така и не получават отговор. Питат МЗХ за въвеждане на стандарта за виното, откъдето ги уведомяват, че има проект на нов Закон за виното и спиртните напитки. Те отправят въпрос до МТСП относно обещанието на Бойко Борисов правителството да гарантира високи заплати за IT – специалистите, но също не получават отговор.
От фондацията питат МВР за БОРКОР, за обещанието на премиера да бъдат проверени всички участници в скандалите със СРС и записите на разговорите на премиера, за обещанието през януари 2011 година контрабандата с петрол да бъде преустановена, както и за думите на Борисов, че елитни самбисти ще получават по-лесно работа в охранителните структури. Така и не получават конкретен отговор, тъй като от МВР им обясняват, че искането им може да бъде разгледано като неотговарящо по изискванията на Закона за достъп до обществена информация.
Източник: Actualno.com