Американският президент Барак Обама заяви, че е наследил много от сегашните икономически проблеми на страната, свързани с висока задлъжнялост и дефицити, когато е влязъл в Белия дом.
Така той даде тон на тема, която по всяка вероятност ще доминира предизборната му кампания през 2012 г., предаде Ройтерс.
Говорейки на среща за събиране на дарения за Демократическата партия, където семейства плащаха по 15 000 долара, за да се снимат с него, Обама защити икономическата си политика и отбеляза, че
кризата в Европа е засегнала САЩ
Обама отбеляза, че в САЩ през последните 17 месеца на управлението му е отчетено непрекъснато нарастване на трудовата заетост в частния сектор, повишаване на корпоративните печалби и стабилизиране на кредитните пазари.
„Поех президентския пост след като кризата вече бе факт. Това са сложни и тежки процеси, върху които е трудно да се влияе. Сега от нас се иска да се справим с проблеми, свързани с високия вътрешен дълг на страната, които бяха унаследени“, отбеляза Обама.
„Проблемите в икономиката ни са и в резултат на сходните проблеми в Европа, тъй като в днешния свят икономическите механизми са във взаимна връзка. Когато имате проблеми в Европа – в Испания, в Италия, в Гърция, тези проблеми се отразяват и на нас“.
По-рано Обама се
опита да успокои борсовите пазари
с изявлението, че се готви пакет от промени в данъчното законодателство на САЩ, с основен акцент по-сериозното облагане на по-богатите.
Засега обаче фондовите борси не се влияят положително. След като „Стандард&Пуърс“ понижиха кредитния рейтинг на САЩ от ААА на АА+ основният американски индекс Дау Джоунс загуби 5,42% от стойността си.
Още по-лошо бе положението с индексите NASDAQ и S&P, загубили съответно 6,83% и 6,66% от стойността си
Обама приветства вчера мерките, предприети от Италия и Испания за справяне с икономическата криза и подобряване на тяхната конкурентноспособност, съобщи Белият дом, цитиран от Райтерс.
Обама е разговарял по телефона с испанския премиер Хосе Луис Сапатеро и с италианския му колега Силвио Берлускони.
Тримата лидери освен това са осъдили
„безразборното насилие срещу сирийския народ“,
упражнявано от президента Башар ал Асад, при което през последните седмици загинаха стотици.
Обама, Сапатеро и Берлускони са се споразумели да осъществят консултации за допълнителни мерки, чрез които да подложат на натиск правителството на Асад.
Сапатеро и Берлускони са поднесли на Обама съболезнованията си във връзка с гибелта на 30-те американски войници в катастрофа с хеликоптер, свален от ракета на талибаните.
Източник:БТА
ЧЕРЕН ПОНЕДЕЛНИК ПОСЛЕДВА ЧЕРНИЯ ПЕТЪК НА АМЕРИКАНСКИТЕ БОРСИ
9 август 2011,
В червено като кръв, с настроение за сълзи и паника – така премина сесията на американския фондов пазар, първата след като най-голямата икономика в света се сблъска със свален рейтинг. Борсите отбелязаха по 6-7% загуба в най-черния си ден от разгара на кредитната криза насам.
Основният индекс Dow Jones Industrial Average изгуби 5.55% и за пръв път от ноември миналата година падна под 11 000 пункта. С 6.9% се понижи едноименният индекс на електронната борса NASDAQ, а S&P500 падна с 6.66%.
Основните притеснения са завръщането на рецесията, все по-разрастващите се дългови проблеми в еврозоната и спадащото доверие на инвеститорите в способността на политиците да вземат правилните решения в трудните ситуации, коментират анализатори.
Финансовите компании бяха сред най-засегнатите от разпродажбите и паниката – акциите на Bank of America изгубиха 20.32%, тези на Citigroup паднаха с 16.42%, а на JP Morgan Chase – с 9.41%. Това бяха и сред най-активно търгуваните позиции в последната сесия, наред с книжата на индустриалните Ford Motor Company и General Electric, които изгубиха съответно по 8.4% и 6.54%.
Сривът не подмина и технологичните компании – с близо 5% се понижи пазарната оценка на Microsoft Corporation, с 8.22% се раздели Oracle Corp., а Intel Corp. падна с 3.4 на сто./blitz.bg/