Поредната мащабна проверка на всички, за които има данни, че са забогатели от незаконна дейност и изготвяне на регистър, който да включи всички местни феодали в страната. Това са две от конкретните мерки, приети по време на над 2-часовото заседание на Консултативния съвет за национална сигурност в събота.
Това обяви президентът Георги Първанов, който бе домакин на разговорите. По думите му във въпросния регистър трябва да попаднат всички лица с над три висящи дела, за да се прецени в кои райони има нужда от по-силно полицейско присъствие.
От думите му стана ясно още, че участниците в съвета са обсъдили освен поредните „неотложни мерки за гарантиране на реда и законността в страната и за недопускане на етническо напрежение” и пострадалия имидж на България заради отразяването на събитията от последната седмица у нас.
„Поводът за всичко, което дебатираме в последните дни е случаят в Катуница, който по общо мнение е криминален, персонално натоварен, като израз на силното недоволство в селото по отношение на Кирил Рашков и на фамилията“, заяви президентът с уточнението, че случаят е „метафора на недоволството на хората от неспособността в продължение на много години редица институции, органи да се справят с този реален проблем“.
Както през последната седмица, така и в събота, никой от участниците в съвета не назова конкретно имена на хора, които са отговорни за безгрижието, в което е живял толкова години Рашков.
Вместо това премиерът Борисов призова медиите да затворят „тази страница“. Визирайки поведението на „Атака“ в последните дни Борисов обобщи, че за съжаление, в Европа подобни националистически и екстремистки партии започват да влияят на процесите и това е много опасен процес.
„Полагаме, като нация, изключително много грижи и внимание и етническият мир е бил за пример досега. Призовавам всички колеги, които участват и искат да стават президенти, да бъдат по-нормални“, добави Борисов.
Бившият вътрешен министър от кабинета „Станишев“ Михаил Миков пък разкритикува колегите си в КСНС, че не са били добре подготвени по темата и не са осъдили ясно и категорично езика на омразата.
„Още повече, че под прозореца звучеше Маршът на Нибелунгите, а се говореше за успокояване на етническото напрежение – това е абсурдно лицемерие. Нека всеки ясно да заяви позицията си. Едно е да заявяваш, че си против етническото напрежение, а съвсем друго е да имаш позиция към тези, които конкретно го извършват“, обяви депутатът от БСП.
Той добави, че докладите на зам.-вътрешния министър Веселин Вучков и главния секретар на МВР Калин Георгиев не са дали достатъчно ясна представа каква е ситуацията в страната.
„Продължава да остава съмнението относно някои факти около тези събития. Как така извършителят на такова престъпление ще напусне страната за 24 часа? Какъв Шенген, какви 5 лева? Къде е бил през това време? След извършването на престъплението, имало ли е посещение в къщата на Рашков, както твърдят жители на Катуница? Това са факти, които продължават да чакат своите отговори и само тезата за следствената тайна трудно ще може да убеди обществото в липсата на нагласеност”, посочи Миков.
Междувременно на провеждащия се до президентството митинг на „Атака“ националистите за пореден път поискаха от правителството да им даде контрола над МВР, за да въдворят ред в държавата.
„Виждаме нашите думи, нашите действия и последователността ни да дават плод, когато днес българското общество се вдига и излиза на спонтанни протести без да е организирано от партии и организации. Излиза, за да каже своето „не” на циганската престъпност. Днес тези, които през годините наричаха „Атака” ксенофобска партия, а мен ме наричаха расист и фашист, днес тези продажници са притихнали, защото виждат, че народът е съгласен с нас, а не с тях“, обяви в характерния си истеричен стил лидерът Волен Сидеров.
Източник: Mediapool