Недействителните бюлетини за първия тур на президентските избори са 229 844 гласа, тоест 6.4 на сто от общо подадените, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК).
„В рамките на същия процент – 6,4 на сто, се движат и недействителните бюлетини за местния вот“, каза говорителят на комисията Бисер Троянов. Той уточни, че това включва както празните бюлетини, тези, в които вотът не е отразен със задължителния знак „Х“, а и тези, които нямат два печата.
По-рано от комисията съобщиха за 229 667 недействителни бюлетини на първия тур на президентския вот.
Броят недействителните гласове е значително по-голям от този на предишните президентски избори – през 2006 година, когато Георги Първанов спечели втори президентски мандат. Тогава са били подадени общо 2 882 940 бюлетини, от които недействителни са били 77 374 (т.е. 2.6 процента от общо подадените гласове), показа проверка на Дневник в ЦИК.
Все пак на изборите през 2006 г. се гласуваше само за държавен глава, а не както сега „2 в 1“. А и кандидатите за поста бяха едва седем, а сега – 18. Нямаше и ограничение с какъв знак се отбелязва избора на бюлетината, докато сега се признава единствено знакът „Х“.
След като ЦИК обяви окончателните резултати днес – с почти два дни закъснение от установения в закона срок, стана известно, че разликата между претендентите за държавен глава, които отиват на балотаж, Росен Плевнелиев (ГЕРБ) и Ивайло Калфин (БСП) е 375 080 гласа, или 11%.
Някои от неправителствените организации, които имаха наблюдатели на изборите, изразиха притесненията си за големия брой недействителни бюлетини. Днес от „Прозрачност без граници“ посочиха, че не бива да се преминава нормата от 3 на сто объркани бюлетини, защото се опорочава изборът на гражданите.
„Недействителните бюлетини за първия тур на президентските избори са 229 844 гласа, тоест 6.4 на сто от общо подадените, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК).
„В рамките на същия процент – 6,4 на сто, се движат и недействителните бюлетини за местния вот“, каза говорителят на комисията Бисер Троянов.“
Онова, което всички премълчават, е фактът, че лавинообразното увеличение на т.нар. „недействителни“ бюлетини всъщност е следствие не на сложната система на гласуване, а е израз на наказателния вот към „управляващи“ и „опозиция„, отправен от българския избирател.
След „изборите“ ще стане ясно какъв е процентът на българите, които осъзнават, че всъщност вече над 67 години в България се провеждат избори без избор – няма значение кои ги печелят – това са все едни и същи креатури на една и съща крадлива прослойка от населението.
Добавете към т.нар. „недействителни“ гласове тези на непочелите „урните„, за да узнаете числото на действителните изразители на неприемането на над половинвековното социалистическо статукво в България.
Избори… без избор!