Пресконференция във връзка с проекта за нов Закон за българите зад граница.
2 декември 2011 г.
Петък от 12:00 – 13:00 ч
Агенция „София прес“, ул.“Славянска“ 29
На 15.11.2011 бе внесен за съгласуване в държавните институции и обявен за обществено обсъждане Проектозакон за българите и българските общности зад граница. Защо точно сега?
Какво налага изработването на нов закон при липса на национална стратегия и политика?
Предоставена ли е реално възможност за участие на гражданското обшество – и в България и сред българите в чужбина – в обсъждането на Проектозакона?
По тези и други въпроси ще имате възможност да чуете мнението на Пламен Павлов – председател на Държавната агенция за българите в чужбина 1998 – 2002 г. и на Райна Манджукова – председател на Държавната агенция за българите в чужбина авг.2009 г. – май 2010 г.
(Запис от конференцията може да чуете тук – линк. )
–––––––––––––
Омбудсманът на Република България Константин Пенчев организира кръгла маса-дебат
„Участие в управлението на страната на българите, живеещи в чужбина”
на 14 декември 2011 г. от 10.00 ч. в сградата на институцията (ул. „Джордж Вашингтон” № 22)
Тази кръгла маса е резултат и от усилията на Обществените съвети на българите в чужбина. Тя бе предшествана от от анкета „Участие в управлението на страната на българите, живеещи в чужбина”, проведена в периода 20 юни – 20 юли 2011 г. от Омбудсмана, а така също и от други инициативи, като:
– анкета на българската медия “Еврочикаго” в САЩ:
Анкета: Българите в чужбина и участието им в изборите в България?
– анкета на в-к Капитал:
http://www.capital.bg/interaktiv/anketi/?guid=1630
и не на последно място от Отвореното писмо на Румяна Угърчинска (Франция) тук – http://www.otvorenopismo.com/
(вижте и едноименната фейсбук-група)
Ето главните точки,
– премахване на ограничението на пасивното изборно право за българските граждани с двойно гражданство
Чл. 65. (Конституция на РБ)
(1) За народен представител може да бъде избиран български гражданин, който няма друго гражданство, навършил е 21 години, не е поставен под запрещение и не изтърпява наказание лишаване от свобода.
– създаването на избирателен район чужбина (МИР чужбина), в който българските граждани живеещи в чужбина да могат да гласуват за свои представители в Народното събрание
Записвания за кръглата маса тук [email protected]
А ето и съобщението на самата институция:
Като част от изпълнението на поетия в становището му от 28.05.2011 г. ангажимент за предизвикване на обществен дебат по въпроса за участието в управлението на страната на българите, живеещи в чужбина, националният омбудсман ще организира кръгла маса по темата на 14 декември 2011 г. от 10.00 ч. в сградата на институцията (ул. „Джордж Вашингтон” № 22). За участие в нея ще бъдат поканени представители на държавни институции, политически партии и неправителствени организации. По време на форума ще бъдат представени и дискутирани и резултатите от анкетата „Участие в управлението на страната на българите, живеещи в чужбина”, проведена в периода 20 юни – 20 юли 2011 г.
Омбудсманът на Република България многократно бе сезиран от български граждани, които имат и друго гражданство, относно невъзможността им да участват активно в политическия живот на страната.Причина за това е ограничението в Конституцията, според което лицата с двойно гражданство не могат да бъдат избирани за народни представители, президент, членове на Министерския съвет и редица други длъжности, в резултат на препращането към условията за избор на народни представители в нормативните текстове.
Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по Конституцията (чл. 26, ал. 1). Съгласно чл. 65, ал. 1 от основния закон обаче, за народен представител може да бъде избиран български гражданин, който няма друго гражданство. В становището си от 28.05.2011 г. омбудсманът заяви: „Убеден съм, че вече е време да се обсъди дали е разумно и справедливо това ограничение (което създава отчасти и вътрешно противоречие в самата Конституция) да продължи да бъде в сила и на практика желанието да получиш по-широк кръгозор, да черпиш опит и знания от повече и различни източници, да се наказва с невъзможността да реализираш и да споделиш своите умения в България”.
Обявяването на датата за провеждане на кръглата маса два месеца преди събитието цели да бъде дадена възможност на сънародниците ни, живеещи в чужбина, които имат желание да се включат в дискусията, да организират пътуването си до България. Представители на българските общности от целия свят могат да заявят участието си в дебата на адрес [email protected]. По време на дискусията ще бъде предоставена възможност и на наши сънародници, които не са в страната, да споделят мнението си, чрез директна skype връзка.
(Бел. ред. Вижте как премина „Кръглата маса“ – линк и чуйте записите ТУК.)
Още по темата – вж. тук.