(съкратен вариант)
През януари 2012 година Българо-Американската Асоциация в Чикаго ще навърши 10 години от основаването си. През този период организацията проведе 15 сесии от Фестивала „Български дни в Чикаго”.
Нашето Десето юбилейно годишно събрание протича в характерната атмосфера на всички досега отчети за даден период. Направихме още една крачка напред. Не само във времето, но и в реализирането на всички основни и актуални задачи, които са стояли и стоят пред нас.
Без съмнение характерните за САЩ и за цял свят процеси в духовното и икономическо развитие на обществото оказаха влияние и в нашата дейност. Трудните въпроси не ни отминаха. И може би сред най-големите достойнства на постигнатото от нас е, че доброто им решение спомогна БАА да посреща сега новата 2012-та година като една стабилна обществена формация на Българската общност в САЩ, събрала много опит през годините и готова да се справи с нови предизвикателства. Наша водеща идея и цел на дейността ни е да продължим да бъдем надеждно звено при интеграцията на българския дух и култура, на професионален опит и таланти в многопластовото американско общество. Нещо повече – БАА работи и за още по-добри контакти с американското общество, култура и научно-технически достижения, за да може и повече българи да се реализират в това общество, да дадат своя и на българската общност принос за общия просперитет.
Днес ние отчитаме още една успешна, 2011-та календарна година.
По време на Пролетната сесия на „Български дни в Чикаго” нашият град стана място на уникално събитие. БАА баеше съорганизатор на един от най-големите форуми на българската общност в Чикаго, чиято тема бе опазването на българския език и култура в Америка с приоритет върху образованието на младото поколение в българските училища. На форума присъстваха българският министър на образованието,младежта и науката, зам. председател на Народното събрание, целият управителен съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина, гости от европейски и американски училища, образователни центрове и обществени организации. Съществен дял от Форума беше и аналитичният доклад на Българо-Американската Асоциация „Състояние на българската общност в САЩ”.
Резултатите от Форума са забележителни. Сред тях – ускоряване на решения и държавни документи за легализирането на училищните дипломи, увеличаване на бюджетните средства, предоставяни от държавния бюджет на българските училища в чужбина, насочване вниманието на българските диаспори по света и на нашите сънародници в България към важните въпроси за по-доброто сътрудничество между родната страна България и множеството други „Малки Българии” по света. Една от конкретните ползи бе и мотивиране създаването на Център за надарени българи в САЩ в Образователния център „Нов Живот” в Чикаго, под методичното ръководство на БАА.
През февруари по инициатива на БАА бе проведена и Обща среща на обществените организации на българите в Чикаго. Тази втора по рода си координация внесе повече порядък при подготвянето и провеждането на различни инициативи. Тя стана също и стимул за сътрудничество и координация на усилията при по-мащабни събития.
Много силна беше Октомврийската сесия на Българо-Американската Асоциация през 2011-та година. За първи път на Сесията присъстваха двама представители на Държавната агенция за българите в чужбина. Това стана и повод отново да бъдат наградени с почетния медал на ДАБЧ „Иван Вазов” други видни представители на чикагската българска общност.
Нашата Асоциация поддържа постоянна и много ползотворна връзка с Генералното консулство на Република България в Чикаго и с новия генерален консул Симеон Стоилов.
Много дължим на нашите спонсори и волунтери, които щедро ни помагаха със своята лепта, с труда и времето си, за да постигнем всичко това и да имаме куража да се готвим в бъдеще за още повече.
Казаното до тук като че ясно определя на практика значението на БАА като един естествено оформил се център в Чикаго. В този център се събират, обсъждат и консултират идеи и форми, подготвят се и планират, накрая стартират, основни и конкретни, необходими за диаспората ни неща. БАА подпомага създаването на стратегия и концепция за развитието на Българската общност в Чикаго.
При закриването на Есенната сесия на БАА тази година се направи обща снимка на участващите. На нея можеха да се видят едни от най-активните строители на нашата Малка България край езерото Мичиган, където преди повече от век са дошли първите големи групи български имигранти в САЩ.
Българо-Американска Асоциация
Baa11-gs-NK