Министрите приеха на последното си за т. г. заседание промени в Закона за горите, с които по думите на Мирослав Найденов се създават условия за развитие на туризма и регионите. Според него досегашният закон е въвел рестрикции по отношение на зимно-туристическия бизнес и затова сега са се наложили промени.
Найденов е категоричен, че промените не обслужват една фирма. В закона не е разписано, че промените се отнасят само за Витоша, тоест, всички ще могат да се възползват от тях.
Сред измененията в закона, които касаят основно бизнеса с дървесина, са и поправките, за които концесионерът на ски зоната над София „Витоша ски“ настоя преди по-малко от месец.
Припомняме, в началото на месеца от „Витоша ски“ съобщиха, че тази зима ски зоната „Алеко“ няма работа. Тогава от компанията обявиха, че докато нямат законова гаранция, че могат да работят спокойно, няма да пуснат лифтовете, както и че са информирали премиера и ресорните министерства за пропуските в закона.
Концесионерът заяви, че не може да почисти просеките за лифтовете, защото няма права на сервитут за тяхното стопанисване, каквото е изискването на закона за горите.
„Витоша ски“ имаше проблеми и със уреждането на стопанисването на съществуващите на Витоша ски писти заради категоризацията им като снежни полета, което правеше невъзможно отдаването им под наем като писти.
С поправките в закона обаче вече право да стопанисват съществуващи ски писти ще имат собствениците на прилежащите към тях лифтове и влекове.
Освен това с новите промени право на строеж върху имоти в горски територии – без промяна на предназначението на територията – вече ще се дава и за строеж на ски писти и лифтове.
Такъв текст беше заложен в предишен вариант на закона за горите, но отпадна поради опасенията на еколози, че ще се отрази негативно на природните паркове.
Не закъсня и реакцията на природозащитниците, като от коалицията „За да остане природа в България“ разпространиха изявление, в което се изтъква факта, че въпросната промяна „се движи бързешком – за рекордните 4 работни дни, тихомълком и при пълна липса на прозрачност и обществени консултации“.
Подобни скандални опити за ремонт в Закона за горите, които да направят големи държавни подаръци на офшорни оператори в ски туризма и други ползватели в горите, имаше и по време на Тройната коалиция. Промените в закона тогава бяха спрени заради острата обществена реакция и голямото обществено недоволство, заявяват още от коалицията.
По думите им в сега приетите от МС промени за пореден път се предлага строителството на ски писти и лифтове в горите да става без промяна на предназначението на територията и съответно без заплащане на такса за изключване на земята от горския фонд, което ще лиши държавата от десетки милиони левове приходи. Предложените изменения също така дават законови вратички за застрояването на Витоша – най-старият природен парк на Балканите, смятат еколозите.
Според тях предложената промяна в Закона за горите ще облагодетелства не само Витоша ски АД, но и всички инвеститори в ски курорти в горските територии на Стара планина, Рила, Родопите и Пирин.
Изчисления, направени от природозащитниците показват, че скандалното премахване на процедурата за промяна на предназначението на горите ще спести на инвеститорите над 50 милиона лева за застрояването на не по-малко от 10 000 дка гори със ски писти и лифтове. Това представлява схема за държавна помощ, която е недопустима в Европейския съюз и ще доведе до нова наказателна процедура срещу България.
Коалицията счита за неморално по време на икономическа криза и недостиг на бюджетни средства за здравеопазване, образование и инфраструктура, да бъдат спестявани тези такси на няколкото свързани офшорни оператори на лифтове в България.
Допълнителни загуби според тях за държавния бюджет и пълно незачитане на обществения интерес са заложени в параграфи на законопроекта, които поощряват учредяването на вещни права и продажбата на държавна собственост без търг при нарушаване правилата на конкуренцията.
Това ще доведе не само до загуба на нови 20 милиона лева, но и поставя закона в смешното положение дългосрочните наеми на горски територии да стават на базата на търг, а продажбата и учредяването на вещни права да се провеждат без търг.
Източник: Frognews.bg
–––––––––––––––
Още по темата за промените в Закона за горите
Обръщение във връзка със Закона за изменение и допълнение /ЗИД/ на Закона за горите на
Гражданско движение за борба с организираната политическа престъпност
(Обръщението е с дата 27.12.2011 г.)
ДО
Главния прокурор
ДАНС
Комисията по земеделие и гори в Народното събрание
Комисията за борба с корупцията в Народното събрание
Медии
Копие:
Министерски съвет
Министъра на земеделието и хрананите
Министъра на финансите
Относно: Готвено престъпление, диверсия и вредителство срещу държавата предвид предлагания Закон за изменение и допълнение /ЗИД/ на Закона за горите, обявен за обществени консултации на 21 декември 2011 г. http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=484
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Уведомяваме Ви за готвено престъпление, диверсия и вредителство срещу държавата, с очаквано въздействие по унищожаване на големите републикански вододайни зони, намаляване на плодородието на Тракийската низина и Софийското поле и заплаха за Националната сигурност.
Моля разгледайте параграфи 4, 10, 11.1, 13.1, 22 и 45 относно ЗИД за Закона за горите, обявен от Министерски съвет за обществени консултации на 21 декември 2011 г. http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=484
ЗИД за Закона за горите, предложен от Министерски съвет, облагодетелства престъпниците олигарси, които незаконно са построили десетки километра лифтове и ски писти. ЗИД стимулира в бъдеще незаконното строителство на други ски съоръжения в Пирин, Витоша, Рила, Стара планина и Родопите и се явява нерегламентирана държавна помощ. Всички олигарси престъпници, които по времето на Тройната коалиция извършиха брутални и незаконни заменки на десетки хиляди дка гори във вододайните зони на Републиката, ще могат да ги допълнят с нови територии от държавен горски фонд без търг и впоследствие да ги обезлесят със стотици км писти, влекове, лифтове и други спомагателни съоръжения отново незаконно, като при това им се гарантира и узаконяването след престъплението! Съвсем реалистично може да се предвидят последствията от реализирането на предложения ЗИД:
– Спестявайки си стотици милиони дължими държавни такси от промяна на предназначението на гори, олигарсите Цеко Минев, Милен Велчев, Георги Крумов, Ковачки, Кирил Асенов, Лушков и ред други ще могат да узаконят престъпленията от незаконните строежи в Пирин, Витоша, Стара планина, Рила и Родопите.
– Всички престъпни олигарси, включително и гореописаните, заграбили чрез заменки стратегическите вододайни зони на страната в Пирин, Стара планина, Рила и Родопите, ще могат да строят без Общ устройствен план /ОУП/ и да обезлесят необезпокоявани останалите незасегнати вододайни зони на страната с всички очаквани последствия – промяна на климата към засушаване и предизвикване на водни кризи, влошаване на почвеното плодородие в низините, ерозия в планините и затлачване на изкуствените вододайни съоръжения за питейна вода, като яз Искър.
Очакваните негативни последствия от приемането и реализирането на въпросния ЗИД пряко ще застрашат Националната сигурност и ще предизвикат огромни затруднения за властта след 5-10 години.
Накратко:
1. Параграфи 4 и 13.1 водят до загуба на стотици милиона лева в рамките на следващите 3 години от премахването на таксите за промяна на предназначението на имоти за ски писти и стъпки на лифтове и влекове. Считаме за престъпление, когато всички държави са в икономическа криза и не достигат средства за здравеопазване, образование и инфраструктура, да бъдат спестявани тези такси на няколкото свързани офшорни оператори на лифтове в България. По същество, това предложение представлява схема за нерегламентирана държавна помощ, която е недопустима съгласно договорите за функционирането на Европейския съюз и ще доведе до нова наказателна процедура срещу България.
2. Параграфи 4, 10 и 11.1 поощряват учредяването на вещни права и продажбата на държавна собственост без търг при нарушаване правилата на конкуренцията. Това от своя страна, ще доведе не само до загуба на нови стотици милиона лева, но и поставя закона в смешно положение да регламентира дългосрочните наеми на горски територии на базата на търг, а продажбата и учредяването на вещни права да се провеждат без търг.
3. Параграф 10 обвързва правата на ползване на горските територии с наличието на лифтове и влекове в тях, без да прави разлика дали лифтовете и влековете са построени законно или не. В този смисъл, тези разпоредби поощряват незаконното строителство на лифтове в горски територии, което е недопустимо.
4. Предложените текстове в параграф 13.1, които разрешават промяната на предназначението на горски имоти придобити по реда на параграф 123 от отменения Закон за горите, действащ между 2003 г. и 2011 г. без общ устройствен план са ново престъпление. Тези собственици са придобили имотите си възползвайки се от непазарните механизми на старите наредби за оценки на горите и допълнителното им поощряване с предложените текстове ще доведе до бърза нова урбанизация на съществуващи горски територии без осигурена инфраструктура за електроснабдяване, водоснабдяване и канализация, което ще доведе до нови екологични проблеми пред управлението на горите. Ние вече видяхме как това се случва в земеделските земи по черноморието и в планинските курорти, поради което отварянето на темата за урбанизация без общи устройствени планове представлява особена опасност пред българската природа.
5. Параграф 22 премахва всякакви гаранции при износа на дървесина и недървесни горски продукти за тяхната законност по отношение на добива. Това е нарушение на няколко европейски регламента за гарантиране законността на използваната в ЕС дървесина и недървесни продукти от горите и би поощрило незаконния дърводобив. Това е особено опасно за частните гори, които в момента са обект на чести престъпления след като със Закона за горите отпадна държавната охрана за тях.
6. С параграф 45 отново се създава възможност за промяна на сроковете за ловуване чрез административни решения и се поставя изпълнителната над законодателната власт. Обръщаме Вашето внимание, че за последните 20 г. България неколкократно е изправяна пред опасност за санкци по отношение спазването на няколко конвенции, а от 2007 г. и на няколко европейски директиви в следствие увеличаване сроковете на лова. Ние считаме, че важното в момента е не до кога се ловува, а как се ловува и има ли достатъчно дивеч. Това изменение на ЗГ не решава тези проблеми за лова в страната.
В този му вид въпросния ЗИД не бива да се приема за разглеждане в Комисията по земеделие и гори в народното събрание, защото застрашава Националната сигурност, води до нерегламентирана държавна помощ за престъпниците олигарси, стимулира незаконните сечи и износа на неправомерно добита дървесина.
Не може да не се възмутим като граждани на България, когато виждаме с очите си как Правителството по най-груб начин потъпква собствените си предизборни обещания за криминализиране на заменките и облагогодетелстваните олигарси на Тройната коалиция. С действията си Правителството доказва принадлежността си към Организираната политическа престъпност от партии и олигарси и води държавата към нова Национална катастрофа.
Обръщаме Вашето внимание и на кратките срокове за обществени консултации, неотговарящи на изискванията на Закона за нормативните актове. Министерски съвет трябва да дава пример как се спазват законите на страната, а не да ги нарушава в изгода на престъпниците олигарси, още повече, че на карта се залага просперитета на държавата.
Настояваме незабавно да се приеме ЗИД на закона за горите за нищожност на всички сделки с гори и земи държавен фонд от 2000 г. до момента. Всички незаконни строежи да бъдат незабавно разрушени и околната среда възстановена със средства на престъпилите закона. Отговорните държавни лица и извършителите на престъпления относно незаконните строежи и замени да бъдат подведени под наказателна отговорност. Само така Правителството и Народното събрание могат да претендират че не подготвят диверсия и вредителство, престъпление по чл. 106 от Наказателния кодекс.
Ще следим целия процес отблизо и няма да се поколебаем да уведомим ЕК и ЕП, ако в готвеното престъпление вземе участие и Народното събрание.
С уважение:
Константин Дичев
Управление на природните ресурси
ГД БОПП
Член на Комисията по етика към ИАГ
НПО представител в НКС по охрана на горите рибата и дивеча в ИАГ
ул. “Витоша” № 22, гр. Нови пазар
тел: 0886 966 583
„Зелените“ поискаха оставката на премиера и земеделския министър
Екоактивистите изпращат жалба до Европейската комисия във връзка с промените в Закона за горите
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2011/12/30/1736518_zelenite_poiskaha_ostavkata_na_premiera_i_zemedelskiia/?ref=rss
Партия „Зелените“ ще изпрати жалба до Европейската комисия (ЕК) във връзка с промените в Закона за горите. Освен това екоактивистите поискаха оставката на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, който по думите им не е удържал на обещанието си от месец март да не се внасят подобни поправки. Ако законът бъде приет от парламента, „Зелените“ настояват и за оставката на премиера Бойко Борисов, обяви лидерът на партията Андрей Ковачев.
Промените в Закона за горите предвиждат изграждането на лифтове, ски-писти и влекове да бъде без промяна в статута на земята, договорите за наем на лифтове и влекове да бъдат заменени с право на ползване, както и нови уредби за търговията с дървесина. Първите две промени обаче не се харесаха на еколозите, тъй като според тях те са крачка към застрояването на курорта и обслужват корпоративни интереси. В същото време обаче самият земеделският министър коментира, че промените само облекчават условията за инвестиции и създаването на модерни условия за зимни спортове, без да са реална заплаха за природата и да носят риск от презастрояване.
Какво не харесват еколозите
Според еколозите, ако се разреши строителството на стълбове на лифтове и ски-писти без превръщането на горските територии в урбанизирани, горите могат да останат гори само на хартия. Освен това инвеститорите ще могат да спестят от таксата, която се плаща при застрояване на горски територии. Впоследствие тя се използва за залесяване на нови гори за сметка на унищожените при строителните дейности. Според изчисленията на екоактивистите сумата, която може да си спестят инвеститорите, респективно да изгуби държавата, е около 50 млн. лв.
„Това е олигархичен, грабителски закон, който е подарък за офшорни компании“, коментира Андрей Ковачев на пресконференция днес – денят, в който изтича срокът за обществено обсъждане на промените в законодателството. Според него сега действащите закони не създават ограничения за модернизиране и подмяна на съоръженията на Витоша.
Инвестицията ще оскъпи лифт-картите, ски и сноуборд спортът ще стане недостъпен, а Витоша няма да предлага възможност за устойчив туризъм, коментира на пресконференцията и Асен Спасов. Не си искаме задния ни двор – Витоша да стане недостъпна, казват екоактивистите.
„Нямаме пример, в който инвеститор съвестно да изпълни задълженията си към държавата – инвестиция, строителство и концесионните задължения. Няма наказани. Институциите, които отговаряха за околната среда дълго време повтаряха, че няма нарушения на Пирин, а той бе изваден от световното наследство, заради тези „инвестиции“, заяви и екологът Даниел Попов.
„Всички курорти трябва да се развиват според законите. Тогава нещата ще са по-устойчиви за местното население и инвеститорите, няма да има и конфликти“, коментира Живко Богданов Координатор на програма „Гори“ към WWF.
Съоръженията трябва да се модернизират, но линията, които прокарват, да остане същата, да останат в сегашния си вид, казват еколозите. Според тях преди да се променя ски-зоната трябва да се проведе обществено обсъждане.