.
Бившият президент на Чехия Вацлав Хавел почина в неделя след усложнения при дълго боледуване, съобщи Reuters, позовавайки се на чешки телевизионен канал. По-късно смъртта му беше потвърдена официално и от канцеларията му.
Хавел е роден на 5 октомври 1936 г. и е последният държавен глава на Чехословакия (1989 – 1992 г.) и първият президент на Чехия от 1993 до 2003 г. Той беше начело на страната при мирното разделяне на Чехословакия и след това управляваше Чехия в прехода към демокрация и пазарна икономика.
Запитан през 2008г. дали иска да бъде запомнен като политик или като драматург, Хавел каза: „Бих казал, че бях драматург, действал като гражданин, и благодарение на това прекарал част от живота си като на политически пост“.
Вацлав Хавел поведе Нежната революция срещу комунистическото управление на Чехословакия. Той критикуваше повечето правителства, които е назначавал, дори и те да са били харесвани от населението, припомня Reuters.
Хавел попада в центъра на международното внимание като дисидент драматург през 70-те години на миналия век и заради ролята му в „Харта 77“ – манифеста, подписан от водещи дисиденти в Чехословакия. С него те настояваха комунистите да спазват собствените си ангажименти за човешки права, поети в Хелзинки.
Половин година, след като излежа поредната си присъда затвор, той оглави мирните демонстрации, сложили край на подкрепяния от СССР режим в Чехословакия. „Истината и любовта ще победят лъжите и омразата“ са думите на Хавел, с които чехите му ще го помнят от дните на Нежната революция.
„Изключително се вълнувам. Той бе символ и лице на нашата република, една от най-изтъкнатите фигури в политиката в края на миналия и началото на нашия век“, коментира премиерът Петр Нечас, след като новината бе съобщена в прекъсване на интервю на живо с него по национланата телевизия. „Смъртта му е огромна загуба. Той имаше още какво да каже за политическия и обществения ни живот.“
„Вацлав Хавел бе един от най-великите европейци на нашето време. Призивите му за свобода проправиха пътя за една обединена и свободна Европа“, коментира в Twitter шведският външен министър Карл Билд.
Хавел беше страстен пушач и претърпя няколко операции за рак на белия дроб, отстраняване на половината от единия бял дроб, пневмонии и бронхити, спукване на червата – проблеми от втората половина на 90-те години, които едва не го убиха и го оставиха с крехко здраве до края на дните му.
Като цяло той прекара 230 дни от президентския си мандат в болница и още 450 дни в отпуска и болнични.
Хавел бе своеобразен гарант на мирния преход към демокрация и благодарение на световната си популярност придаде на 10-милионната държава значително по-голяма тежест в европейската политика. Той бе непринуден със световни лидери – заведе Бил Клинтън в пражки джаз клуб, беше приятел с Дала лама и Мик Джагър.
Но в края на управлението си като президент той изгуби част от този интелектуален блясък. Значителна част бе заета от битката му за посоката на реформите, водена с икономиста, бивш премиер и евроскептик Вацлав Клаус, който го наследи като държавен глава през 2003г. Тогава приключиха двата 5-годишни мандата на Хавел (по конституция той нямаше право на трети), което го направи най-дълго задържалият се на върха политик в Централна Европа.
„Ройтерс“ коментира през януари 2003г., че чехите не съжаляват, че той напуска политиката, защото мнозина от тях смятат, че е изгубил връзка с реалността и не е успял да се издигне над дребнавото политическо заяждане. Освен това одобрението за него намаля заедно с изпадането на Чехия в рецесия.
„В Чехия той не е само световно признат пророк, но и реален политик, взимал конкретни политически решения. По света може да харесват неговата философия,и смелите му постъпки от миналото, но в Чехия той си изцапа ръцете като политик“, каза за него бившият му съветник Иржи Пехе. „Хавел е космополит, докато повечето чехи са доста провинциални хора. Той говори по глобални теми, докато те се интересуват какво става в задния им двор. А със смелата си борба срещу комунистите той се превърна в неудобно за някои хора огледало“, допълни той в началото на десетилетието.
Източник: в. „Дневник“
Бел.ред: Снимките са на Агенция „Ройтерс“.
„Чехия се прости в петък с Вацлав Хавел – дисидентът, драматургът, интелектуалецът, първият демократично избран президент и символ на „нежната революция“ от 1989 г.
Траурната церемония се състоя в катедралата „Свети Вит“ в Прага и на нея присъстваха десетки държавни глави и политици от целия свят, съратници и приятели на хуманиста и демократ Хавел. Хиляди хора се бяха стекли в центъра на Прага, където на огромни екрани се предаваше церемонията.
На траурната литургия в старинната катедрала „Свети Вит“, един от символите на Прага, се събраха членовете на семейство Хавел – втората му съпруга Дагмар, дъщеря й от първия брак, брат му, държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, съпругът и бивш американски президент Бил Клинтън, френският президент Никола Саркози, британският премиер Дейвид Камерън, президентите и министър-председателите на повечето европейски страни.
България бе представена от бившите ни президенти Желю Желев и Петър Стоянов и от външния министър Николай Младенов.
След литургията в „Свети Вит“ ковчегът с тялото на Хавел бе изнесен през Златната порта на катедралата и откарана в пражкия крематориум Страшнице, където се състоя погребална церемония в тесен семеен кръг.
Литургията бе водена от пражкия архиепископ Доминик Дука, който е лежал навремето в затвора заедно с Хавел.“
Из http://www.mediapool.bg/десетки-държавници-от-целия-свят-изпратиха-в-последния-му-път-вацлав-хавел-news187821.html