Коледни тържества и благотворителни инициативи на българската общност в Лондон
Само няколко дни остават до идването на Новата 2012-та! Изпращаме Старата и поглеждаме с надежда кън Новата година. Тайно се надяваме, че ще ни стигнат добрини, но си знаем, че ще има и неща за преодоляване.
Преди Коледа в Лондон имаше доста традиционни и нетрадиционни събития, за които ми се иска да спомена.
Първата благотворителна акция бе отново подхваната от директорката на двете български школа („В. Левски” в Баркинг и „Розова долина” в Тотнъм) г-жа Милена Везенкова. По нейна инициатива за пореден път повечето български училища в Лондон се включиха в благотворителна акция за набиране на топли дрехи за домовете за деца без родители и за домовете за възрастни в България.
Българското училище към Посолството на България всяка година организира набиране на средства за „Карин дом” във Варна, където се рехабилитират деца със специални нужди. Връзката ни с този дом е много силна, защото той съществува благодарение на нашия обичан г-н Иван Станчов, съхранил нашето училище през 1991 г.
Учениците ни нарисуваха коледни картички, които продадохме на традиционния благотворителен бал в Българското посолство, оганизиран от посланик Кючуков с участието на баронеса Роулинг, със съдействието на „Приятелите на България” и българския Сити клуб в Лондон.
Тази година различното бе, че се реши специалните домакини да са облечени в народни носии, да приготвят традиционни коледни деликатеси и да почерпят близо 200-та присъстващи гости, дошли, за да наберат средства за домовете за деца без родителска грижа в България. Сред „готвачите” в народни носии бяха посланик Любомир Кючуков, Джон Брисби – председател на „Приятелите на България”, Кирил Сакскобургготски – председател на българския Сити клуб в Лондон, г-жа Мартина Хаджар – ковчежник на Сити клуба, директорките на българските училища в Лондон – г-жа Везенкова и г-жа Мечева и още доста други, които подпомогнаха прекарването на гостите в благотворителната вечер да е апетитно и шаренко. Голямата българска лекоатлетка Стефка Господинова дари свои маратонки с автограф, които бяха продадени на търг с благотворителна цел. Доброволци от Българското студенстко общество спомогнаха да се разиграе томбола за набиране на дарения.
Освен средствата, които събрахме на този бал за Карин дом, допълнително в нашето училище продадохме календари и коледни картички, изработени от децата, които се рехабилитират във Варна. Учениците и родителите с удоволствие за пореден път дариха суми, които постъпиха в банковата сметка на „Приятелите на Карин дом”.
Тази година вместо традиционно коледно тържество за нашите над 260 ученици в училището ни, което по принцип провеждаме в салоните на посолството, получихме по-различен прекрасен подарък. Откакто наскоро се откри Българският културен институт в Лондон, животът ни стана изкючително разнообразен, благодарение на сериозните усилия на неговия директор – г-жа Светла Дионисиева. Гостува ни Столичният куклен театър. В три поредни представления децата и родителите не само от нашето училище, а всички българи и англичани, които желаеха, посетиха пиесата „Златка златното момиче”. Емоциите, породени от спектакъла, бяха изкючителни. Дай Боже по-често да имаме подобни преживявания – незабравимо е.
В последствие в училище във всеки клас си имахме индивидуални коледни празници.
Най-малките в група „Азбукарче” с помощта на преподавателката си г-жа Невяна Анастасова, нейната помощничка г-ца Катя Първанова и разбира се с участието на майките си направиха коледно угощение. Дядо Коледа дойде, за да види какво децата са научили от началото на учебната година до сега (а то хич не е малко). Малчугани и родители направиха прекрасни коледни картички. Блестящият прашец, с който ги украсиха, после часове „пърхаше” по чиновете, по пода, във въздуха и придаваше новогодишен бласък на класната ни стая.
С учениците от 1 до 8 клас също си се почерпихме, гледахме филм за коледните обичаи в България, снимахме се край елхата и се сурвакахме, учихме даже право хоро.
В часовете по история на г-жа Лидия Гюнелиева децата от 3 до 6 клас възстановиха обичая „Хамкане”, поиграха различни коледни игри.
Много, много весело бе и в гимназията ни, където г-жа Здравка Момчева организира учениците от 9 до 12 клас да се включат в изготвянето на богата коледна трапеза – от сърмичките и баниците до сладките лакомства, децата приготвиха всичко сами и си похапнаха както си се полага на празник. А и искрените раздумки на най-големите ни ученици с тяхната обична и близка до сърцето им учителка, бяха не по-малко сладки. През годината в часовете времето за искреност невинаги е достатъчно, но на празник миговете са най-вече за това, Защото в нашето училище сме приятели и освен че се учим на Българско, учим се на взаимност, обич и уважение. В оценките на знанията в Българските училища в чужбина влиза и важната оценка, която децата поставят на нас, преподавателите, като учители на стойностните неща в живота извън Родината.
Училищата зад граница са светилища, съградени с много любов и възторженост, светлици и продължители на България и Българщината.
Затова – Честита Коледа, приятели по цял свят, и нека Новата 2012-та бъде още по-по-най!
Снежина Мечева,
директор на Българското училище към Посолството в Лондон,
говорител на АБУЧ