Неотдавна е приключила съвместна операция на българските служби за сигурност и ФБР, в която е ударена мрежа за киберпрестъпления. Това съобщава вицепремиерът Цветан Цветанов в интервю за в. “24 часа”. В престъпната мрежа е участвал българин, а схемата е била свързана с огромни финансови потоци – милиони долари, уточни Цветан Цветанов.
В чужбина българските бандити са особено силни в източването на кредитни карти, фалшивите евробанкноти и киберпрестъпленията според вицепремиера. Цветанов смята, че организираната престъпност по света все повече насочва интереса си към незаконни дейности по интернет.
– Министър Цветанов, с какво малка страна като България впечатли ФБР?
– Посещението на директора на ФБР Робърт Мълър е един много ясен знак за това, че България се разглежда като важен стратегически партньор. Водещ акцент бе киберпрестъпността. Знаете, че няма граници за трансграничната престъпност, а за киберпрестъпленията съвсем.
България се намира на геостратегическо място, ние сме порталът на Европа към Азия и сме външната граница на Европейския съюз. Това означава, че трябва да има адекватен подход върху трансграничната организирана престъпност, която може да бъде генерирана от региона като цяло.
– Има ли засечени българи в тази престъпност?
– Да, ако си спомняте, в доклада на Държавния департамент по борбата срещу наркотиците бяха отчетени арестите на 160 души в различни държави.
– ФБР търсило ли е у нас опасни бандити?
– Имало е такива случаи. Обменяли сме информация, чрез която ФБР е успяло да реализира определени лица от сериозни групи в тежката организирана престъпност.
– Това се е случило у нас, така ли?
– Да, но не бих искал да навлизам в детайли. Знаете, че в голямата си част нашата съвместна работа остава незабелязана.
Днес, за да сме адекватни на всички предизвикателства на българската тежка престъпност, която е добре интегрирана с трансграничната организирана престъпност, трябва да има постоянен обмен на информация между партньорските служби.
Успяхме да направим това и оценките, които се дават от евроатлантическите страни, са много добри.
– На какво ниво са нашите престъпници в световен мащаб, какво казват от ФБР?
– Българската организирана престъпност си е извоювала уважение в средите на техните престъпни партньори. В някои направления сме от водещите – като в източването на кредитни карти, фалшивите евро банкноти и киберпрестъпленията.
Скоро имахме конкретен случай, който реализирахме съвместно с ФБР. Става въпрос за българин, който бе част от мрежа за киберпрестъпления, свързани с огромни финансови потоци. Операцията вече приключи, но не можем да кажем подробности, защото трябва да защитаваме информаторите, които са помогнали.
– За каква сума става въпрос?
– Говорим за милиони долари. Разследването бе на ФБР и нашите служби.
– В интернет ли ще са бъдещите сериозни престъпления?
– Днес потребителите на фейсбук са над 800 млн., а на интернет са над 2 милиарда. Прогнозите са след 20 г. да нараснат на 5 милиарда. Така че логично е организираната престъпност да насочи интереса си натам. Основните акценти са кражбата на лични данни, детска порнография, източване на кредитни карти. В световен мащаб от киберпрестъпност се генерират годишно около $ 1 трилион.
Така че нашите действия трябва да бъдат навременни и адекватни с цел противодействие, а това не може да се случи без обединените усилия на всички служби.
Ако говорим обаче за България, във вътрешен план, когато работим срещу тежката организирана престъпност, винаги по някакъв начин се засягат периферно и политически интереси.
– Защо се случва така?
– Защото за голямо съжаление в годините на преход симбиозата между организирана престъпност и политическа класа създаде сериозни влияния във всички структури на държавното управление и в институциите. Затова днес слабостите, които имаме в съдебната система, можем да търсим в началото на прехода – когато са създадени уродливите възможности за проникване на подобно влияние.
– Вие доволен ли сте от резултатите на МВР?
– За 2,5 г. успяхме да заловим най-основните групи на организираната престъпност. Това включва отвличанията, поръчковите убийства, Октопода, трафика на наркотици, печатници за фалшиви пари, трафик на хора и т.н.
– Чакате ли изненади по делото „Октопод“, което започва днес?
– Вярвам и се надявам, че ще имаме обективен съдебен процес, и нека доказателствата да са тези, които да натежават за отсъждането на едно справедливо решение.
Това е дело, за което много се изприказва. Самият факт, че лидер на една организирана престъпна група бе кандидат за президент, показва какви са ценностите на тези хора и какви са посланията, които те дават към обществото.
Трябва да вярвам в съдебната система. Във всяка гилдия има повече стойностни и подготвени професионалисти, които съзнават отговорността си и се ръководят от върховенството на закона.
– Има ли вътрешно пренареждане на босовете на престъпността в момента?
– В момента държавата е по-силна. В минали периоди престъпността е вземала превес. Нямаше как това да не стане, след като в системата за сигурност, и то в най-важната структура – ДАНС, бе лидерът на Октопода Алексей Петров. Това бе недоразумението, допуснато от предишните управляващи, и то не е случайно. Имало е различни зависимости и страхове от него, но тези неща бяха разказвани по медиите и от политици, и от жертви.
Все пак решението определен човек да се намира на високи позиции е избор на премиер или на висшестоящи политици от управляващата партия. Тук мога да кажа, че Алексей Петров бе емблематична фигура за годините на прехода.
– Какво по-точно е правел Алексей Петров?
– Всичко е описано в обвинителния акт. Знаете, че той управляваше Съюза за стопанска инициатива заедно с ректора на УНСС. Петров бе преподавател в УНСС, там бе преподавател и Никола Филчев, бившият главен прокурор.
– Това обаче едва ли е повлияло толкова много?
– Самият факт, че на една частна улица имат имоти както Алексей Петров, така и Никола Филчев, ректорът на УНСС, който е и съветник на президента, и Хамстера, е ясен пример за цялостната симбиоза на прехода.
Ние неутрализирахме реалната тежка организирана престъпност.
Сега има ли отвличания с почерка на Наглите?
Когато хванахме Килърите, знаете, че лидерът на групата Пешо Сумиста бе съветник на Коалиция за България в сегашния парламент. Той винаги е парадирал с това, че е бил съветник по спортните въпроси на Първанов.
В годините на прехода СИК партнираше с БСП, а ВИС със СДС. Това бе моделът, който разпределяше благата на държавата. Всичко бе взаимно свързано. Днес държавата е по-силна от организираната престъпност, защото ежедневно се стараем да я отвоюваме от тези пипала.
– За всичко това голяма роля имаше изтичането на информация от МВР. Имате ли данни колко са уволнените служители на министерството за това?
– Ние постоянно си чистим къщичката. Все пак преди дни хванахме полицай с 6 дози кокаин. Ние ще бъдем безкомпромисни към такива служители. Затова искам да благодаря на хората, които подават информация за такива служители. Тук включвам и операция „Палките“, когато за 2 месеца бяха рекетирани 1000 човека.
– Колко са тези случаи от началото на годината?
– Уволнени са 211 служители от МВР, 133-ма от тях са за корупция.
– Как противодействате на изтичането на информация от МВР?
– Заложихме на друг модел на работа. Въведохме го след успеха с Наглите. Служителите, които работят по определени случаи, да са в екип от 6 до 8 човека. Така работата е ефективна и се ограничава възможността за изтичане на информация.
– Кое престъпление е най-големият бич за обществото?
– Битовата престъпност. Тя е и основен акцент в нашата дейност, защото последствията от тежката икономическа и финансова криза завишиха този показател в цяла Европа. Мога отговорно да заявя, че тежката организирана престъпност, позната на нашето общество от последните 20 г., вече я няма.
Няма престъпни лидери, които да имат подкрепа от партиите. Няма вече емблематични фигури като Доктора, Косьо Самоковеца, Димата Руснака и др. Тези хора сега няма как да се създадат, защото няма подходяща среда да израснат. Знаете, че Самоковеца от един портиер стигна до знакова фигура в управлението на Иван Костов. Иван Тодоров-Доктора, лицето, което дълго време не бе познато на публиката, бе човекът, който получаваше подкрепа от всички политически формации от почти всички правителства.
– Къде тогава отиват сега големите пари от организираната престъпност?
– Когато държавата изпълнява своята репресивна роля срещу организираната престъпност и има политическа воля, това става в минимални размери. Организираната престъпност се бе интегрирала бързо и досега генерираше огромни финансови ресурси, като задушаваше политиците с влиянието си и затова нямаше сериозна ефективност. Днес обаче с тази прозрачност и оперативен обмен на информация в реално време нашите партньори осъществяват необходимия мониторинг по дейността на министерството. Ако министър например разпореди нещо да се потули, това ще се разбере от партньорите веднага.
– Дали МВР събра достатъчно годни доказателства за убийството на Яна Кръстева, след като Пламен Трифонов бе пуснат на свобода?
– МВР събра достатъчно годни доказателства. Бяха изведени ДНК профили от три предмета на единия от заподозрените – Николай Русинов. Представихме и косми, иззети от тялото на жертвата, чийто морфологичен състав е идентичен с втория заподозрян – Пламен Трифонов. На база на доказателства от разследването прокуратурата изведе версията, че последният човек, който е имал съприкосновение с жертвата, е Пламен, и повдигна обвинения. Разследването продължава, чакат се резултати от експертиза, която се прави в чужбина.
– Има ли МВР заподозрени за палежите на коли в столицата?
– Колегите работят с пълен капацитет. От това, което ми докладват, съм убеден, че ще има резултат.
– Какъв е мотивът им?
– Не мога да коментирам. За нас най-важното е спокойствието на хората, работим по залавянето на извършителите. След това ще кажем подробности.
-Кога ще бъдат заловени извършителите?
– Надявам се, скоро. Правим всичко възможно, искаме доказателствата да бъдат издържани.
– Изключвате ли версията да става дума за психически болни хора?
– Всичко е възможно.
Интервю на Сима Радкова,
в. „24 часа“