Галя Горанова, в-к „Сега“
Да се разпусне сегашната комисия за отнемане на имущество, придобито по престъпен начин, и да се назначи нова. За това настоя шефът на органа Тодор Коларов, който смени през април прочулия се с шуробаджанашки назначения предишен председател Стоян Кушлев. Според Коларов в момента няма равнопоставеност в комисията, тъй като 3-членната квота на парламента доминира в петчленката. Той се противопостави и на идеята НС да упражнява текущ контрол върху дейността на органа, което щяло да застраши неговата независимост.
Коларов е радетел за нов закон за противодействие на необяснимо забогателите. Той вече изложил концепцията си пред новия правосъден министър Диана Ковачева, която обяви приемането на такъв закон за свой приоритет. Коларов е убеден, че конфискацията, която не се базира на влязла в сила присъда, е единственият начин за ефективно противодействие на организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта. „Ако искате да сме острието срещу мафията, гражданската конфискация трябва да се отдели от наказателното производство„, заяви той.
Според концепцията на комисията трябва да се запази сегашното положение съдът да налага обезпечителните мерки срещу имоти, придобити от престъпна дейност. Комисията трябва да действа, когато има привлечено лице като обвиняем по конкретни текстове от НК, отнасящи се до организирани престъпни групи. Коларов предлага подопечните му да могат да се сезират и по сигнали на други органи като РДНСК, например когато бъдат уловени несъответствия между материални активи и доходи. А също и по сигнали от медиите.
За да бъдат защитени правата на обикновените граждани, Коларов предлага да се въведе имуществен праг от 1 млн. лв. за имуществото на дадено лице, под който да не се правят проверки. Отделно от това да има и второ сито – проверки да започват само ако размерът на имотите с неустановен произход надвишава 250 000-300 000 лв.
За ефективно противодействие на прането на пари Коларов предлага да се въведе концепцията за смесените активи. Т.е. ако едно имущество е придобито от смесването на легални и нелегални доходи, то също да подлежи на конфискация.
–– КОНКУРЕНЦИЯ
Свой закон за гражданска конфискация подготвя и ДПС. Той предвижда производство за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност, да започва след финансово разследване, извършено от НАП при изрично искане от прокурор. Финансовото разследване пък ще може да започва само срещу обвиняеми в конкретни престъпления като поръчково убийство, отвличане, склоняване към проституция, порнография. Законопроектът, внесен от Христо Бисеров, предвижда разследването да трае до 6 месеца.