На корицата на списанието е изобразен младеж с покрити с шал уста и нос и закрита със шапка коса – събирателен образ на всички демонстранти през 2011 г.
„Протестиращият“ беше обявен за личност на годината в традиционната класация на американското списание „Тайм„.
На корицата на изданието е изобразен младеж с покрити с шал уста и нос и закрита със шапка коса – събирателен образ на всички демонстранти, които през 2011 г. заляха улиците на редица страни – от Близкия изток до Москва, преминавайки и през САЩ.
От „арабската пролет“ до Атина, от „Окупирай Уолстрийт“ до Москва, дава измерения на универсалния образ списанието.
То споменава дори за кучето Лукинакос, вярно и неизменно съпътстващо всички протести по улиците на Атина и увековечено в стотици фотографии, превърнали го в знаменитост.
Никой не е предполагал, че когато един обикновен тунизийски продавач на зеленчуци се подпали на площада, това ще доведе до стотици протести, които ще свалят диктатори и ще предизвикат глобална лавина от обществено несъгласие, пише изданието.
„Протестиращият“ беше определен за личността на тази година поради факта, че улови и изтъкна на преден план едно световно усещане на надежда от промяната, свали правителства и идеи, съчета най-древните техники с най-модерните технологии, за да разкрие човешкото достойнство и да ръководи планетата по пътя на по-демократичен, макар и понякога по-опасен XXI век“, обяснява решението си „Тайм“.
Всички тези хора промениха историята и ще я променят в бъдеще, коментира издателят на списанието Рик Стенгел при обявяването на избора му за 2011 г. по телевизия Ен Би Си.
„Те недоволстваха, те искаха, те не бяха отчаяни дори когато отговорите идваха в облаци от сълзотворен газ или дъжд от куршуми. Те буквално въплътиха идеята, че отделното действие може да донесе колективна огромна промяна“.
Избирането на личност на годината е ежегодна традиция за сп. „Тайм“, която води началото си от 1927 г.
Сред финалистите тази година са и адмирал Уилям МакРейвън, ръководил операцията по ликвидирането на лидера на „Ал Кайда“ Осама Бин Ладен в Пакистан през май (на 2-ро място), както и китайският дисидент Ай Вейвей, чийто 81-дневен таен арест предизвика възмущение по света (3-то място).
Следва ги председателят на бюджетната комисия в Камарата на представителите на САЩ Пол Райън. В класацията намира място дори съпругата на британския принц Уилям – Катрин Мидълтън.
Миналата година списанието обяви за личност на годината създателя на социалната мрежа „Фейсбук“ Марк Зукърбърг, а през 2009 г. бе отличен президента на Американската централна банка Бен Бернанке.
Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек пък тържествено връчи днес
престижната награда „Сахаров“ на петима активисти
от „арабската пролет“ на церемония, на която отсъстваха двама лауреати от Сирия, съобщи АФП.
С този приз, който през годините се превърна в един вид европейска Нобелова награда за мир, парламентът признава усилията на всички, които се борят за основните свободи и политическа промяна в арабския свят, отбеляза Бузек в амфитеатралната зала на парламента в Страсбург.
Един от петимата лауреати бе награден посмъртно. Само двама от останалите четирима успяха да отидат в Страсбург.
Това са египетската активистка Асмаа Махфуз, една от инициаторките на протестното движение, което доведе до свалянето на Хосни Мубарак, и либийския дисидент – 77-годишния Ахмед аз Зубаир Ахмед ас Сануси, който прекарал 31 години в затворите на Кадафи.
На церемонията не присъстваха двама лауреати от Сирия
Единият от тях, карикатуристът Али Фарзат, направи видеообръщение към евродепутатите от Кувейт, където е в изгнание.
Другият лауреат от Сирия, адвокатката Разан Зейтунех, не успя да отиде в Страсбург, защото трябва да се крие в страната си, обясни Бузек.
В писмо до евродепутатите тя отбелязва, че посвещава наградата на активиста Гият Матар, който почина през септември, след като бе изтезаван, и чиято съпруга му роди син преди няколко дни.
Източник: БГНЕС/ Vesti.bg