Трансперънси Интернешънъл“ огласи резултатите от международния Индекс за възприятие на корупцията за 2011 г., като България е посочена на първо място по корумпираност в ЕС, предаде БГНЕС.
Индексът за 2011 година обхваща 183 страни, които са групирани по географски или политико-икономически признак. България е посочена като най-корумпираната държава в ЕС, като с индекс 3.3 заема 86 място в света (колкото по-нисък индекс и по-назад в класацията – толкова по-голяма корупция).
Това е спад в сравнение с миналата година, когато България бе на 73 място с индекс 3,6, припомня БТА.
От другите страни от Източна Европа, членки на ЕС, Румъния е с индекс 3,6, Словакия – 4, Латвия – 4,2, Чехия – 4,4, Унгария – 4,6, Литва – 4,8, Полша – 5,5, Словения – 5,9, Естония – 6,4.
На другия полюс са Дания и Финландия, където корупцията е най-малка в ЕС. Двете скандинавски страни са индекс 9.5 и са на второ място в света.
Твърде голяма е корупцията и в Русия, според Transparency International. Страната е най-корумпираната сред всичките членки на Г-20 (най-високо развитите индустриални държави в света) с индекс, по-нисък дори от този на България – 2.4, и е на 143 място в света. Най-малко корупция в Г-20 пък има в Австралия, като страната е с индекс 8.5 и е на шесто-седмо място в света по некорумпираност.
В северноамериканския регион и Карибския басейн най-малко корупция има в Канада (8.5, 6-7 място в света), а най-много – в Хаити (1.8, 175-о). Най-много корупция в Азия има в КНДР (1.0, 182-о) и Узбекистан (1.6, 175-о).
В Близкия Изток и Северна Африка „отличникът“ е Катар (7.2, 22-ро), а „двойкаджията“ – Ирак (1.8, 175-о). В Африка в региона на юг от Сахара това са съответно Ботсвана (6.1, 32-о) и Сомалия (1.0, 182-ро).
Постижимият само теоретично индекс 10 означава, че в дадената страната корупцията е равна на нула.
В рамките на изследването за България тази година са включени два нови източника – доклад за оценка на политическия риск, който дава оценка от 2,6 пункта, и индекс за върховенството на закона с оценка от 2,7 пункта, предаде БТА. Ваня Нушева от „Прозрачност без граници“ посочи при представяне на изследването, че оценките на новите два източника дават ниски стартови позиции на страната. Дадена е ниска оценка на ефективността на наказателното правосъдие, на нестабилността на законодателството и недостатъчно ефективните мерки за санкциониране на публични лица, които са имали несъответстващо на изискванията на закона поведение.
Ефектите от икономическата криза също дават негативно въздействие върху индекса на България и на страните от Източна Европа, посочи още Нушева.
Изследването на „Трансперънси Интернешънъл“ се публикува ежегодно от 1995 година и отразява възприятията за нивото на корупция според представителите на бизнеса, местните и чуждестранните анализатори в съответните страни. При неговото съставяне са използвани доклади и аналитични оценки, публикувани от авторитетни международни изследователски и финансови институции, сред които Световната банка, Световният икономически форум, Economist Intelligence Unit, Freedom House и други.
Автор: Днес.дир.бг
„България е посочена като най-корумпираната държава в ЕС,
като с индекс 3.3 заема 86 място в света
(колкото по-нисък индекс и по-назад в класацията – толкова по-голяма корупция).“
Което никак не пречи на управляващите тази територия да наливат от девет дерета вода в полза на шенгенската мелница.
Какво като има корупция?! Нали всички технически нормативи са покрити? Компютрите не грешат!
Да, но хората чийто изконен мерак е била „солунската митница“, съгрешават априори.
През 2007 г. стара Европа замижа с едното око и прие България в лоното си – нищо, че беше наясно и с корупцията, и с грабителската номенклатура на „другарите“, и с бетонираната в съдебната власт комунистическа номенклатура.
Западноевропейските плутократи припознаха като свои демократични партньори довчерашните си гробокопачи и обърнаха гръб на автентичните радетели за човешки права в България.
Днес Европа е готова да замижи и с двете очи и да приеме „пост“комунистическа България в Шенген. Само Холандия все още удържа на натиска.
Докога ли…
„Дадена е ниска оценка на ефективността на наказателното правосъдие,
на нестабилността на законодателството
и недостатъчно ефективните мерки за санкциониране на публични лица, които са имали несъответстващо на изискванията на закона поведение.“
Не само наказателното правосъдие – правосъдието въобще е корумпирано от горе до долу и от долу до горе. Скарано с Правото, прегърнало Мамона. Вилнее тотално беззаконие.
И проблемите не са в липсата или несъвършенството на законите – макар че и това не е за подценяване.
Наличните закони просто не биват прилагани. Или пък ги прилагат по начин, нямащ никакви допирни точки с Правото.
Т.нар. „публични лица“ са публични в много по-голяма степен, отколкото едноименните домове за злачни услуги.
Не би могло да бъде и другояче – както казва проф.Янко Н. Янков-Вельовски, те (въпросните лица) „са с по-нисък статус в йерархията на Мафията от жриците в публичните домове“.
Защото тук е единственото място на планетата, където Мафията си има своя държава – България през последните 22 години.