Големият въпрос в глобалната икономика на XXI век е:
каква трябва да бъде ролята на държавата? За да осъществим преструктурирането (Новият капиталистически ред), е необходимо правителството да играе по-значима роля. Но пазарните механизми могат да играят централна роля в създаването, в изграждането, например на една нова зелена икономика.
Една от причините за успеха на скандинавските страни е, че те не тънеха в определени идеологически предразсъдъци от вида на „пазарите са винаги ефективни“ или „правителството е винаги неефективно“. Съществуват примери за ефективни и неефективни фирми както в публичния, така и в частния сектор. Големите държавни стоманолеярни заводи в Южна Корея и Тайван работеха по-ефективно от частните американски стоманолеярни. Една от областите, където Съединените щати все още са водеща сила, е висшето образование, а всичките ни първокласни университети са или държавни, или нестопански организации.
Среда, наситена с горчивина и ярост, страх и недоверие, не е най-добрата атмосфера за поставяне началото на дългото и трудно възстановяване. Но нямаме избор: ако се налага да възстановим трайното си благоденствие, ние се нуждаем от нови обществени договори, основани на доверието между всички елементи на обществото ни, между гражданите и правителството, между днешното поколение и бъдещото.
Джоузеф Стиглиц, СВОБОДНО ПАДАНЕ
(С., 2011, с.282-298.)
Бел.ред: Джоузеф Юджийн Стиглиц е Нобелов лауреат по икономика за 2001 г.