В много области на знанието често се търси т. нар. второ мнение по даден проблем. Българската общност в Чикаго, която по популярни данни е над 100 000 души, разполага с компетентни специалисти от всички сфери на бизнеса – трябва само да бъдат открити.
В условията на икономическа криза всеки цент е ценен и важен за семейния бюджет. Понякога се срещаме със ситуации, които са непознати за нас и не можем да вземем рационално решение. Има едно практично правило, че „По всеки проблем в света работят най-малко трима души, от които единия е японец (и отскоро и един българин). В последните години към медиите, институциите с идеална цел и други сродни организации се обръщат наши сънародници за съвети. Много популярни са „Открити сесии на Българо-Американска Асоциация”, където често присъства представител на Прокуратурата. В тази връзка вестник „България сега” прие да създаде нова рубрика, наречена „Второ мнение”. Идеята е българите с проблеми да потърсят решение чрез мнението на специалистите или т. н. „патило” (в оригинал – „не питай старило, а питай патило”). Всред българската общност в Чикаго е известна една дама, която решава „всички проблеми” (последно време и с компанията AT&T). Ние я каним официално да вземе участие в рубриката „Второто мнение”. Изпращайте вашите коментари на имейл [email protected] .
Днешната рубрика „Второто мнение” ще бъде посветена на компанията AT&T( и T-mobile).
Абонат съм на компанията AT&T (или нейните предшественици) от 1999 година. Към 2004 година към стационарния си телефон добавих и абонамент за Интернет, чрез т. н. DSL. Към 2008 година необходимостта от ползване на стационарен телефон стана практически нулева. От 2008 до днешна дата периодично правя опити да се освободя от стационарния си телефонен номер, но практически не успявам поради различни причини, генерирани от AT&T. Плащам около $50 без практически да ползувам стационарния си телефон. Живея в популярния жилищен комплекс в Чикаго TT, заедно с над 1000 души и имам възможност да обменям информация с известна част от жителите му. Те ми съобщават, че като абонати на AT&T ползват Интернет на стойност от $20 до 40 на месец или телефон с Интернет на стойност от $29.95 и т. н. Главната ми цел е да имам няколко годишна връзка само за Интернет на стойност между $20-30.
Отговорите на различни служители от AT&T по този проблем (в продължение на последния месец) са средните:
1. Ако до сега сте имали телефон и Интернет, за в бъдеще не може да имате само Интернет.
2. Ако до сега сте имали телефон и Интернет и решите да закриете договора с AT&T (никога повече) не може на същия този адрес (без значение, че там живее вече нов наемател или собственик) да се открие нов абонамент на AT&T.
3. Абонамент за ползването на Интернет на стойност $20-25 е било валидно в миналото, но днес такъв абонамент не се предлага.
4. Нов абонамент за ползването на Интернет във Вашия район вече не се предлага.
5. Предлагаме да продължим договора Ви за ползване на телефон с Интернет за 6 месеца на стойност $30, но само еднократно. След това Вие ще трябва да плащате практически по $50 на месец.
Нашата молба за второ мнение е както следва:
1. Съществува ли в Чикаго Интернет доставчик, който може да ни предложи (за продължителен период от време, например една или две години) Интернет на стойност между $20-30?
2. Може ли от AT&T да бъдат предлагани индивидуални оферти за определени случаи и личности по преценка на нейните служители?
3. Описаните по-горе проблеми може ли да бъдат обсъдени с Прокуратурата в щата Илинойс или тези проблем не нарушават закони и не са в обсега на компетентност на тази инстанция?
4. Съществува ли независима институция в Илинойс, която може да помогне за практическото решаване на тези проблеми? Моля посочете име, адрес, телефон, имейл.
5. Има ли възможност служителите на AT&T да предлагат оферти и правила, които не са публично публикувани?
6. Къде в Интернет може да се намерят публикувани правила за абонамент с AT&T, съобщавани от служителите й?
7. Може ли да се протестира публично срещу офертите на AT&T и от коя институция в Илиноис трябва да се получи разрешение?
8. В „Големият скок назад” известният испански авторитет Игнасио Рамоне, университетски преподавател във Франция по теория на комуникацията, доктор по семиология и история на културата изказва становището, че ако гражданите продължават да плащат и подържат неразумните оферти на компаниите, това може да породи т. н. „алчност” в собствениците или мениджърите им. Може ли ако в собствениците на компаниите се породи т. н. „алчност”, причина за това да сме ние?
9. Отговорите на служителите на AT&T нормални ли са за „Страната с неограничените възможности” или това е ново индивидуално явление?
10. Може ли българската общност в Чикаго да помогне за модернизиране управлението на бизнеса на AT&T?
Всякакво допълнително мнение на специалистите по описаните проблеми може да се окаже безценен принос към пазарната икономика в света.
Източник: в. „България Сега“
Може би трябва да пишете на в. „България Сега“.
[email protected]
А-А-А-А-А-А-А
Аз имам същите проблеми.
Къде мога да намеря тази дама?
По възможност – спешно.