Хакерите искат България да оттегли подписа си от ACTA
„Здравей, България. Предполагаме знаете кои сме ние, но ако не – ние сме Anonymous. Ние сме най-голямата сила на света. Сила, много по-могъща от всички правителства на тази Земя“.
Така започва видеообръщение, което изпрати хакерската група Anonymous чрез канала за видеосподеляне YouTube до българските власти.
„Ние сме хората, които ви създадоха, ние сме хората, които срещате всеки ден на улицата. Ние сме тези, които не очаквате – от продавача в магазина до чистача в ресторанта“, продължават с представянето си от организацията.
Хакерите разказват още, че са разбрали за големия протест, който беше организиран в страната срещу Международното търговско споразумение ACTA.
“За пореден път се опитвате да манипулирате хората”, заявяват от организацията и подчертават, че ACTA не може да бъде подписана с резерви. Договорът е международно споразумение, базирано на закона. Страните, които са го подписали, ще трябва да създадат единни стандарти за борба с пиратството – и на физически, и на дигитални продукти.
“След като бъде подписано от страна на България, споразумението ще влезе в сила и ще доведе до нарушаване на правата на хората и ще бъде в нарушение на конституцията на страната”, предупреждават още анонимните.
Anonymous иска от властите у нас да не подписват ACTA.
“Протестът на 11 февруари беше мирен. Но няма да има повече протести. Следващите стъпки ще бъдат съвсем различни. Ако продължавате да се подигравате на хората в България, ще видите тези стъпки, но сме сигурни, че няма да ви харесат“, допълват още от организацията.
“Даваме ви шанс да се оттеглите мирно от споразумението”, предупреждава хакерската група.
„Ние сме Anonymous. Ние не забравяме. Очаквайте ни!“, завършва видеобращението в YouTube.
Преди повече от седмица, след като организацията ПРОФОН излезе с официално писмо, че подкрепя ACTA, от анонимната група хакнаха сайта им.
„Анонимните“ често са заплашвали чрез YouTube – и Facebook, и Конгреса на САЩ, като причините за това са различни, обикновено свързани със свободата на гражданите и потребителите в интернет.
Неотдавна те спретнаха кибератака срещу ЦРУ, а хакери, съмишленици на движението, от последните дни на януари досега атакуваха и сайтове на полското и на словашкото правителство, на бразилското външно министерство, на кабинета в Мексико, а в следобедните часове в понеделник дойдоха съобщения, че са били ударени сайтове на словенски политици.
Източник: Mediapool
България спира с всички процедури по ратифицирането на спорното търговско споразумение ACTA, съобщи икономическият министър Трайчо Трайков
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4561911
България спира ратификацията на международното търговско споразумение за борба с фалшификациите ACTA.
Това обяви министърът на икономиката Трайчо Трайков.
Той представи позицията на МИЕТ по споразумението.
Предложението за замразяването на членството ни в договора ще бъде внесено в Министерския съвет в сряда.
Спираме всички процедури по ратификацията на договора, каза Трайков.
За момента не е ясно дали България ще оттегли подписа си
Министърът на външните работи Николай Младенов и министър Трайчо Трайков ще координират позицията на България със страните членки и институциите на ЕС относно формулирането на обща позиция по споразумението.
„В рамките на българската политическа традиция не очаквам никой да поеме т.нар. вина за присъединяването ни към АCТА. Затова мога спокойно да заявя пред вас днес, че аз поемам отговорността“, каза министърът.
Той заяви, че е подценил ситуацията със споразумението и затова по негова вина не е проведена по-широка дискусия.
„Задължението и отговорността за актовете, които излизат от министерството към Министерския съвет, е на министъра. Приемаме, че
вината е моя, тя не е на експертите. Да съм чел по-добре“, заяви Трайков
в отговор на въпрос дали ще търси вина у експертите в министерството.
По същество се спира участието на България в това споразумение и няма да има действия по АCТА, включително внасяне за ратификация, до изграждане на единна позиция на страните членки като цяло, посочи министър Трайков.
В разгорялата се през последните дни дискусия стана ясно, че българското общество не е готово да приеме механизми, които създават съмнения за посегателства срещу свободата на изразяване и свободата в интернет, посочи Трайков.
Дори съмненията са достатъчна причина един акт да не бъде добре приет от обществото, заяви той.
Дори намеците, че един подобен международен документ може да се окаже трамплин за полицейщина, вредят на България, на доброто име, на гражданското общество и дават лоша оценка за политическата система у нас, подчерта министър Трайков.
Вероятността Европарламентът да не ратифицира договора е много голяма,
след като Полша, Чехия, Словакия и Германия отказаха да участват в него.
Според противниците на споразумението то отразява непропорционално интересите на асоциациите, защитаващи авторските права, и гражданите, и най-важното – ще доведе до постоянно им следене онлайн.
При това заради силата на „лобитата на авторското право“ може да се стигне до непропорционални наказания за дребни нарушения – например спиране на интернета и дори затвор, за потребители, изтеглили филм или музика от мрежата.