Пак се карат за бонуси в парламента
Председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев попита депутата от БСП Меглена Плугчиева дали тя би нарекла и своите колеги от партията престъпници, защото са вземали бонуси в миналото.
Красимир Велчев е председател на парламентарната група на ГЕРБ
При поредния скандал, който избухна в петък в Народното събрание, по темата за заплати и бонуси на управляващи и управлявали политици, председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев попита депутата от БСП Меглена Плугчиева дали би нарекла и своите колеги от партията престъпници.
В същото време Корнелия Нинова, депутат от БСП, нарече вицепремиера и министър на вътрешните работи лъжец, който иска да й затвори устата, „тъй като съм е един най-ярките критици на ГЕРБ“.
Велчев бе провокиран от изказване на Плугчиева преди дни, когато тя каза, че получаването на бонуси е престъпление.
Велчев цитира данни, публикувани в „Труд“ (trud.bg).
Седмина бивши зам.-министри от кабинета на Сергей Станишев са получили общо 1,1 млн. лв. от бордове, докато са били на власт, показа проверка на „Труд“.
Повечето от тези представители на тройната коалиция днес са най-яростните критици на бонусите в министерствата. Преди ГЕРБ да забранят на членове на политически кабинети да вземат премии от бордове, хонорарите от държавните предприятия са превишавали значително доходите от заплата на управленците от тройната коалиция, се казва в публикацията на всекидневника.
Соцдепутатката Корнелия Нинова, бивш зам.-министър на икономиката, е прибрала близо 150 хил. лв. от борда на „Булгартабак холдинг“, докато нейната партия бе на власт.
Нейната съпартийка Анна Янева и дясна ръка на бившия икономически министър Румен Овчаров, е взела от тютюневата компания също толкова.
Малко по-скромни допълнителни доходи е реализирал друг сегашен депутат от БСП – Димчо Михалевски, който бе заместник в регионалното министерство – близо 110 000 лв. Неговите възнаграждения са от фонда ФЛАГ и предприятието „Публични инвестиционни проекти“.
Бившият зам.- транспортен министър Георги Петърнейчев, днес депутат от БСП, е получил около 117 000 лв. Той бе в управлението на „Холдинг БДЖ“.
Кирил Ананиев, зам.-министър на финансите в три правителства (на Костов, Сакскобургготски и Станишев) и бивш финансов секретар на президента Първанов, за две години е получил около 300 000 лв. от бордове.
Другият заместник във финансовото министерство от времето на Орешарски – Димитър Ивановски, е взел около 120 хил. лв.
Същата сума над заплатата си е получил и още един бивш зам. финансов министър – Любомир Дацов. Сумите, взети само от тези седмина зам.-министри, се равняват на всички бонуси, изплатени за 2011 г. в Държавен фонд „Земеделие“ на 1543 служители.
Председателят на ПГ на ГЕРБ запита дали тези, които са получили средствата сега ще ги дарят за благотворителност.
„За да разкрием пълния обем на получените средства от управляващите, особено от тези заместник-министри по време на управлението на тройната коалиция, сме се обърнали към Сметната палата с искане за пълно разяснение.
Велчев напомни, че през 2010 г. правителството и партия ГЕРБ спряха със закон получаването на допълнителни възнаграждения в бордовете и сега зам.- министри и членове на политически кабинети нямат право на такива пари.
Корнелия Нинова се закани,
че в близките дни срещу казаното от вицепремиера Цветанов тя ще представи документи, които ще изиска официално от „Булгартабак“.
„И тогава ще докажа с документи, че вие лъжете. Аз знам защо го правите. Искате да ми затворите устатата. Искате да дискредитирате името ми пред обществото“, заяви Нинова.
Корнелия Нинова се вбеси от думите на Цветанов, след като той заяви, че в МВР през 2011 г. не са давани нито един лев бонуси в отговор на депутата от БСП Димитър Горов.
Цветанов каза, че „единствените пари, които за харчени, са 58 000 лв. за колективни и индивидуални награди, което означава, че е два пъти по-малко, от парите, които е получила госпожа Корнелия Нинова, взети от нея като член на борда на „Булгартабак“, факт, изнесен в петък в публикация на в. „Труд“.
Уволниха шефа на Агенцията по вписванията Виолета Николова, дала си 48 хил. лв. бонуси
Правосъдният министър определи като неморално и възмутително това, че Николова си е дала такъв бонус, но уточни, че размерът му не излиза от предвидения в закона
Юлиан Митев е новият изпълнителен директор на Агенцията по вписванията(registryagency.bg).
Досегашният шеф на агенцията Виолета Николова е освободена от поста.
Николова беше отстранена заради това, че си е дала 48 хил. лв. като допълнително материално стимулиране за половин година, каза министърът на правосъдието Диана Ковачева. Бонусите са взети от юни до декември 2011 г.
Ковачева добави, че втората причина за отстраняването на Николова е това, че резултатите от проверката на инспектората са сочили, че работата в Агенцията по вписванията е незадоволителна. Проверката е приключила в петък и според нея голям брой от задълженията на Николова са останали неизпълнени.
Правосъдният министър определи като неморално и възмутително това, че Николова си е дала такъв бонус, но уточни, че размерът му не излиза от предвидения в закона.
Дали може да й се търси наказателна отговорност обаче ще бъде ясно след като в края на март излезе одитният доклад за агенцията. Самата Николова е обяснила, че е в правото си да взима подобен бонус, каза министър Ковачева.
Новият директор Юлиан Митев е юрист и досега е работил като експерт в администрацията на Висшия съдебен съвет.
Той определи като „доста смущаващо“ случилото се в агенцията и добави, че първото нещо, което ще направи като директор е да определи ясни правила за бонусите.
На 17 февруари, след скандал заради раздадени бонуси оставка подаде управителката на НЗОК Нели Нешева.
В началото на месеца БНТ съобщи, Виолета Николова е получила за миналата година 72 хил. лева допълнително материално стимулиране, от тях 24 хил. – със заповед на бившия правосъден министър Маргарита Попова, а останалите 48 хил. – по собствена преценка.
Николова отказа достъп до обществената информация с мотива, че това са „лични данни“. Такива данни, според нея са дори и общата сума на раздадените бонуси в агенцията.
На 8 февруари БГНЕС съобщи, че Николова си е дала бонус от 7 хил. лв. през септември и още 4 хил. лв. през октомври 2011 г. Тогава от Министерството на правосъдието съобщиха, че в Агенцията по вписванията тече проверка за правилата, по които ръководството е отпускало средства за допълнително материално стимулиране за себе си и за своите служители.
Зам.-министърът на правосъдието Деница Петкова коментира, че според подзаконовата база бонуси на ръководството на агенцията могат да бъдат давани само от министъра на правосъдието.
Между 600 и 800 хил. бонуси в земеделското министерство
Администрацията на Министерството на земеделието е раздала над 800 хиляди лева бонуси, а във фонд „Земеделие“ са раздадени над 1 млн. лева, каза депутатът от БСП Меглена Плугчиева, цитирана от БНР.
Тя определи това като цинизъм.
„В тези условия на тежка криза, на абсолютна бедност, на която се обрича населението ни, този цинизъм е абосолютно престъпен и недопустим. Още повече, че темата земеделие и провал на селскостопанската ни политика и деформации на аграрния сектор са ежедневие и нещо, с което се занимаваме в парламента“., посочи Плугчиева.
Не 800 хил., а 600 хил. лева бонуси
са раздадени за миналата година в системата на земеделското министерство, уточни министър Миослав Найденов.
Според него допълнителните пари са взети не от ръководството, а от служители и то като премии за извънреден труд, като премиите не надвишават една работна заплата.
„Това са бонуси, раздавани също от фонд работна заплата за извънредна работа. И в момента давме на хората, които работят извънредно за евакуирането на животните от наводнението. Има винаги при извънреден труд бонуси, които се раздават, защото това е начинът.
В извънработно време, когато работи, ти трябва да го премираш. Нито аз, нито заместниците, нито някой от политическия кабинет е получавал., увери Мирослав Найденов, цитиран от радиото.
„Един служител в Министерството на земеделието и храните
не е получавал повече от 1 работна заплата бонус.
Това е нищо в сравнение с някои данни, които се оповестиха. От ръководния състав на Министерството на земеделието и храните – нито аз, нито заместниците ми, никой не е получавал бонуси“, каза Найденов.
Румен Порожанов отговори официално като директор на ДФ „Земеделие“ (ДФЗ) – има раздадени около 1 200 000 лв. бонуси в ДФЗ.
„Порожанов отговори за начина, по който са раздавани тези бонуси. Информацията не е скрита, беше публикувана. Бонусите са раздадени за извънредна работа и са част от Фонд „Работна заплата“. ДФЗ си има ръководство и решенията за бонусите се вземат от ръководството на фонда, не от министъра“, посочи Найденов.
Източник: Vesti.bg
Бел.ред: Заглавието е на Еврочикаго.