Поредните драми с наводненията плачат за повече от оставка – за затвор. Но кого да вкараш зад решетките, след като по закон никоя трагедия в България си няма собственик?
Най-краткият политически виц напоследък гласи: ДПС иска вот на недоверие срещу ГЕРБ за… наводненията. Ще ме прощавате за цинизма. Що ли му трябваше на Христо Бисеров да прави тая мечешка услуга на съпартийката си Емел Етем?! Таман госпожата се беше разтворила в природата, а споменът за старите й грехове избледняваше, и той взе, че разлая кучетата. Спорът между ДПС и ГЕРБ по въпроса за бедствията е
като кавга между затворници за цвета на райето
ДПС ще хвърлят по управляващите камъни от рухналата стена на язовир „Иваново“, а отсреща ще им отвърнат с отломките на Цар Калоян и фургоните от Калояново и Дълго поле. Хак да му е на Борисов, след като затвори Министерството на бедствията и авариите, вместо ръководството му, а заместника на Етем взе за свой медиен гуру. Сега Доган е в правото си да му се плези предизвикателно. Станишев също, впрочем. Нищо, че той цял мандат търпя безобразията на мандатоносителя в тоя ресор.
Интересно ще ни е да чуем какво собствено са сторили Станишев и Етем по въпроса с пукнатата стена на язовир „Иваново“, за която местните са предупреждавали още от 2006 година? Дължат го на десетимата, станали жертва на пороя, и на техните близки. Или госпожа „Природно бедствие“ не е забелязала дефекта от висотата на системата за космическо наблюдение, глътнала 1.3 млн. лв. грешни пари на данъкоплатеца? Впрочем каква ни е файдата от тази екстра, щом продължават да умират хора заради… обилен снеговалеж. По същия начин, по който през 2007 г. стотици в Цар Калоян бедстваха заради… обилни дъждове. Открийте разликите.
И тогава, и сега причината е все една – нарича се корупция
Общината дала на някой си да стопанисва нейния язовир и заедно да ловят риба в мътна вода. На държавата не й дреме от тая работа, понеже кметът е от „наште“. Контрол никакъв, докато не стане непоправимото. После всичко си остава пак същото. А междувременно държавата захранва обръчите от фирми с милиони за фургони, например. Изобщо всяка трагедия у нас е повод за замазване на корупцията с още повече корупция. Скоро очаквам да завалят милиони за експертизи и оценки на язовирите, а стотина роднини на властта да бъдат трудоустроени в поредния контролен орган.
Сега ДПС вее кирливите ризи на Етем като победоносен пряпорец в битката за своята реабилитация. И иска вот на недоверие заради наводненото село Бисер. Циркаджиите на БСП пък ехидничко питат „Кой сега е Емел Етем?“.
Ами Цветан Цветанов е Емел Етем
И много добре я имитира, впрочем. Ако е вярно, че недосегаемата госпожа си е вършила добре работата, както твърди Станишев, значи и наследникът й е окей. Та той не върши нищо по-различно от предшественичката си. В смисъл, че не върши нищо. До степен, че ме гложди съмнение дали не са обменили опит срещу безнаказаност. Стилът му на работа е същият – безхаберие и крайно угрижена физиономия при бедствия. От Емел Етем запомнихме само, че не трябва да мърдаме наникъде без свирка, транзистор и червен парцал. Цветанов си има своите предимства – избягва воаяжите до Монако в критични моменти, а и не се е чуло да строи храмове с помощите за нещастници. Поне засега. Така че въпросът на окомуш социалистите е по-скоро риторичен: Да, Цветанов е новата Етем. И Бисер е дословно повторение на Цар Калоян. Но както същите тия социалисти не поискаха оставката на предишната министърка, така нямат право да я искат и сега. Не и те. А иначе случаят плаче за повече от оставка – за затвор. Но кого да вкараш зад решетките, след като по закон никоя трагедия в България си няма собственик?
След разрушителната стихия в Цар Калоян се оказа, че седем ведомства си поделят отговорностите за стопанисване на водоемите. Абсурдът бе обяснен с „пропуски в нормативната база“. Да ви звучи познато? Пет години по-късно слушаме абсолютно същите оправдания. Нещо повече – намери се язовир в България, който няма собственик. Което не пречи на разни тарикати да печелят от колективната безотговорност. За осемте жертви и 700-те разрушени къщи в Цар Калоян няма нито един осъден. След двегодишно размотаване делото бе прекратено. Никой не си направи труда да докаже, че причина за бедствието е тъкмо безконтролното изпускане на язовира над града, в което местните хора са твърдо убедени. Не се намери и експерт, който да убеди съда, че Цар Калоян не е в тропиците и няма как дъжд да предизвика двуметрова ударна вълна. Отсега може да се прогнозира, че същото ще се повтори и със с. Бисер.
По-важното е, че Емел Етем излезе суха от потопа. За да се влее днес в хора на обвинителите. Може би е добре башията на ДПС да издаде указ: стане ли дума за бедствия и аварии, партията само да мълчи. Виновно.
Галя Горанова,
в. „Сега“
–––––––––––
Бел.ред: Заглавието е на Еврочикаго.