ДО ЮНЕСКО,
чрез Министъра на Културата
.
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
ЗА ВПИСВАНЕ НА ЦЪРКВА-КОСТНИЦА – ГР. БАТАК В СПИСЪКА НА ПАМЕТНИЦИТЕ НА ЮНЕСКО
като най-ярък пример за паметник, съхранил родния език, вяра и култура (подобен пример под закрила на Юнеско: черквата ”Св.Атанасий”, с.Пороище, Разград)
Уважаема госпожо Бокова,
ИСТОРИЧЕСКАТА ЦЪРКВА В ГР.БАТАК Е СПЕЦИАЛНА.
ЗАТОВА Е НЕОБХОДИМО И СПЕЦИАЛНО ОТНОШЕНИЕ КЪМ НЕЯ. ТЯ Е МНОГО ПОВЕЧЕ ОТ ОБИКНОВЕН ХРАМ.
В ДНЕШНИЯ ГЛОБАЛИЗИРАЩ СЕ СВЯТ, ЦЪРКВАТА-КОСТНИЦА В БАТАК Е ПРИМЕР И ИСТОРИЧЕСКА ПОУКА ЗА ХОРАТА, КОИТО ВОЮВАТ, КОИТО НЕ ЗАЧИТАТ ПРАВОТО НА СВОБОДА, ВЯРА И РОДЕН ЕЗИК.
ЗАТОВА ТЯ ЗАСЛУЖАВА ДА БЪДЕ ВПИСАНА В СПИСЪКА НА ЮНЕСКО, С КОЕТО ДА ОСЪЩЕСТВИ СВОЯТА ГОЛЯМА ИСТОРИЧЕСКА МИСИЯ: СВОБОДА НА ВОЛЯТА , ПРАВО НА ВЕРОИЗПОВЕДАНИЕ И МАЙЧИН ЕЗИК.
ИМЕННО ТАЗИ НЕЙНА ИСТОРИЧЕСКА МИСИЯ Е ПЪТЯТ КЪМ ПОСТИГАНЕ НА СВЕТОВНИЯ МИР, КЪМ КОЙТО СЪВРЕМЕННАТА ЦИВИВИЛИЗАЦИЯ СЕ СТРЕМИ. А ТОВА Е И ПЪТЯТ КЪМ ЧОВЕШКИЯ ПРОГРЕС И СВЕТОВНАТА ГЛОБАЛИЗАЦИЯ.
ТОВА СА И ОСНОВНИТЕ ПРИНЦИПИ, ОТ КОИТО СЕ РЪКОВОДИ ЮНЕСКО: ДА ИЗГРАДИ МИРА В УМОВЕТЕ НА ХОРАТА!
ЗАТОВА И СЕ ОБРЪЩАМЕ КЪМ ВАС, ХОРАТА, КОИТО СЕ ГРИЖИТЕ ЗА СВЕТОВНОТО НАСЛЕДСТВО.
ПРЕВРЪЩАНЕТО НА МУЗЕЯ-КОСТНИЦА ,,СВ.НЕДЕЛЯ” В ДЕЙСТВАЩ ХРАМ ЩЕ ДОВЕДЕ ДО ЗАЛИЧАВАНЕ НА ВАЖНИ ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТИ И ОБЕЗЛИЧАВАНЕ НА ИСТОРИЧЕСКАТА Й МИСИЯ.
НЕДОПУСТИМО И НЕПОЧТЕНО КЪМ ИСТОРИЯТА Е ТАМ ДА СЕ ИЗВЪРШВАТ КРЪЩЕНЕТА, СВАТБИ И ДА СЕ ПАЛЯТ СВЕЩИ.
ТАМ, КЪДЕТО 2000 НАШИ НАЦИОНАЛНИ ГЕРОИ СА ПРОЛЯЛИ КРЪВТА СИ ЗА ВЯРА И СВОБОДА!
ВСИЧКО ТОВА ПРОТИВОРЕЧИ НА ЗАКОНА ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО, КОЙТО ЦЕЛИ ЗАПАЗВАНЕ НА ИСТОРИЧЕСКАТА ИСТИНА, КОЯТО Е НАШЕТО КУЛТУРНО ДУХОВНО НАСЛЕДСТВО.
МУЗЕЯТ ЦЪРКВА-КОСТНИЦА БАТАК ПРИНАДЛЕЖИ ДУХОВНО НА ЦЯЛА БЪЛГАРИЯ И Е ИСТОРИЧЕСКА ПОУКА ЗА ЦЯЛ СВЯТ.
ДЛЪЖНИ СМЕ ПРЕД ПОКОЛЕНИЯТА И ИСТОРИЯТА ЦЪРКВА-КОСТНИЦА БАТАК ДА ОСТАНЕ МУЗЕЙ В АВТЕНТИЧНИЯ СИ ВИД И ТАКА ДА ГОВОРИ НА ПОКОЛЕНИЯТА.
ТЯ Е БЪЛГАРСКИЯТ ПАНТЕОН НА БЕЗСМЪРТНИТЕ ГЕРОИ, ДАЛИ ЖИВОТА СИ ЗА НАШАТА СВОБОДА! НЕКА ЗАПАЗИМ ЖИВА ИСТОРИЯТА.
ВОЛЯТА НА ОЦЕЛЕЛИТЕ СЛЕД ВЪСТАНИЕТО И КЛАНЕТО ПРЕЗ 1876 Г. БАТАЧАНИ, СЪЗАКЛЯТНИЦИ НА ЛЕВСКИ И ВОЛОВ, Е ЦЪРКВАТА-КОСТНИЦА ,,СВ. НЕДЕЛЯ” В БАТАК ДА ОСТАНЕ ПАМЕТНИК НА БЪЛГАРСКАТА САМОЖЕРТВА ЗА СВОБОДА И В НЕГО ДА НЕ СЕ ИЗВЪРШВАТ БОГОСЛУЖЕНИЯ. (волеизявление, излязло във в. „Народний глас” от 25.02.1880 г.)
ЗА ЦЕЛТА ПРЕЗ 1912 г. Е ПОСТРОЕН В СЪСЕДСТВО НОВИЯ ХРАМ ,,УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО,,КОЙТО ДА ПОЕМЕ ДНЕС И УТРЕ НУЖДИТЕ ЗА БОГОСЛУЖЕНИЯ. ДА УВАЖИМ ПАМЕТТА И ВОЛЯТА! НЕКА НЕ ПОЗВОЛИМ БАТАК ДА СТАНЕ МИТ!
ПОСЛЕДНИТЕ ДНИ НА ФЕВРУАРИ 2012 г. ЖИТЕЛИТЕ НА БАТАК (МАЛЪК ГРАД – ОБЩО 1500 ДУШИ ПО ИЗБИРАТЕЛЕН СПИСЪК)
СЪБРАХА РЪЧНО 797 ПОДПИСА (към 12.03.2012 г.) В ЗАЩИТА НА ТАЗИ ИДЕЯ И ПРОДЪЛЖАВАТ СВОЯТА ПОДПИСКА.
КЪМ ТЕХНИЯ ГЛАС СЕ ПРИСЪЕДИНЯВАТ И АРХИТЕКТИ, ИСТОРИЦИ И ГРАЖДАНИ с декларация и подписка, изпратена до държавните институции в България:
Д Е К Л А Р А Ц И Я
( ОТВОРЕНО ПИСМО )
До Президента на Р. България,
Министър-председателя на Р. България,
Ресорни институции
Оповестена и приета за официален документ с единодушно гласуване на Общо събрание на Камара на Архитектите – Пловдив, на 26.01.2012 г. (съдържа 3 л. и подписка – отворена).
Повод:
Незаконосъобразна намеса и нарушаване на интериора на църква-костница „Св. Неделя”
Искания:
1. Да се вземат незабавни мерки по съхранение на интериора на църква-костница ,,Св. Неделя“ – гр. Батак и се спрат некомпетентните намеси, касаещи обзавеждане на интериора със столове, свещници, шарени покривки, сухи цветя и др., както и паленето на свещи, с което се увреждат стените и пода. Да се спре търгуването в двора на църквата със сувенирчета, герданчета, и др., с което се погазва историческата значимост на паметника.
2. Спазване на законовите разпоредби на Р. България с цел Опазване на църква-костница ,,Св. Неделя”. Същата да бъде поставена под специална законова закрила, каквато подобава за културно-исторически паметник от национално значение.
3. Да се впише наново в списъка на Музеите в България, църква-костница ,,Св. Неделя” в гр. Батак, с произтичащата от това правна закрила. Считаме, че отписването на църквата- костница в Батак от списъка на Музеите е сериозна грешка, и настояваме този въпрос да се преразгледа незабавно. Не е срамно да признаем грешките, срамно е да не ги поправим.
Правни основания за иска:
Закон за културното наследство.
Г-н Министър-председател,
Г-н Президент,
Дами и Господа,
Църквата-костница ,,Св.Неделя” е наша национална гордост и светиня – Историческо доказателство за Баташкото клане през пролетта на 1876 г.
Построена само за 75 дни през 1813 г. с усилията на всички батачани, църквата е последната крепост по време на Въстанието в Батак 1876 г. В нея са обезглавени и загинали около 2000 родолюбиви българи в защита на своята вяра и род.
След Баташкото клане и опожаряването на Батак през 1876 г, единствената сграда, която оцелява, е каменната постройка на ,,Св. Неделя”. Стените й са пропити с кръвта на загиналите изклани мъже, майки и деца.
Дълго време след трагичните събития през 1876 г. непогребани купища хора стоят в двора и сградата на църквата.
Потресаващи са описанията в репортажите на Макгахан и Скайлер, описали гледката след посещението си в опустошения Батак през август 1876 г.
Събитията, известни в историята като Баташкото клане, добиват международен отглас в цял свят и стават причина за международни действия в защита на България, което завършва с Освобождението през 1878 г .
След Освобождението, в знак на уважение към паметта на загиналите, Родолюбивите българи решават в църквата да не се извършват богослужения и да не се палят свещи, които допълнително да опушват интериора.
За целта построяват през 1912 г., на метри от нея, нов голям храм, където да се извършват богослужения, който стои и днес – черквата ,,Успение Богородично”. За жалост, същият храм от 17 май 2011 г. по необясними причини не се ползва за богослужения.
През 1955 г. църквата-костница в Батак е обявена за държавен музей. През 1977 г. е обявена за Национален исторически паметник на културата
В продължение на 135 години след Баташкото клане от 1876 г., българи и чужденци свеждаха глава, влизайки в църквата и мълчаха, за да изразят почитта си към нашата нация и националните ни герои.
Никой не се осмели да променя интериора, който напомня за духа на загиналите. Техните кости, кръвта по стените, кладенецът, изкопан с голи ръце, опушените от пожара стени стоят там, за да напомнят на поколенията за подвига и саможертвата.
135 години никой не дръзна да смущава духа на Загиналите Батачани!
СОБСТВЕНОСТТА: На 17 май 2011 г. Пловдивската митрополия пое стопанисването на църквата-костница ,,Св. Неделя”, като малко преди това, на 12 май 2011 г., собствеността върху църквата е прехвърлена набързо, чрез дарение, от Община Батак на Пловдивска Митрополия. Днес Църквата-костница в Батак е заличена от списъка на Музеите в България.
Началникът на Националния институт за недвижимо културно наследство е дал Специални указания на новия собственик:
1. Не се разрешават намеси в интериора на църквата „Св. Неделя”
2. Църквата ,,Св. Неделя” е културна ценност и за нея важат специални норми по експлоатацията й, уредени със закон.
Ние, долуподписаните архитекти, членове на КАБ – Пловдив и граждани,
водени от нашата гражданска и професионална съвест,
ДЕКЛАРИРАМЕ НАШЕТО НЕСЪГЛАСИЕ ОТНОСНО СЛЕДНИТЕ НАМЕСИ В ИНТЕРИОРА НА ЦЪРКВАТА-КОСТНИЦА ,,СВ. НЕДЕЛЯ” В БАТАК , КОИТО СА В ПРОТИВОРЕЧИЕ СЪС ЗАКОНА ЗА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО:
От 17 май 2011 г. до днес сме свидетели на следните груби намеси, резултат от неправилно стопанисване:
1. Милиони свещи изгоряха в църквата „Св. Неделя”, в периода на новото стопанисване, с което от дима и восъка се уврежда трайно интериора (стените и пода).
Стените на църквата са неприкосновени. По тях Историята е писала с кръвта на загиналите по време на Баташкото клане българи.
Против сме да се палят свещи в църквата-костница.
2. В основното пространство на църквата са разположени множество големи икони и едри църковни обзавеждания, които скриват от посетителя стените, и хвърлят в забрава онова, което трябва да помним и с което да се гордеем – нашата история.
Залата на църквата е обзаведена вече със столове с червени възглавнички, златисти свещници и златисти постаменти за книги, шарени покривки и сухи цветя, което товари интериора, скрива историческите стени и спомена за миналото.
– Тук също е поставен огромен трон, подобно на трона в църквата ,,Св. Марина” в Пловдив, който пловдивските интелектуалци, в своя декларация, определиха вече като кич. Но в случая има и тази подробност, че никой съвестен човек не би си позволил да седне на трон на мястото, където са положили костите си хиляди мъченици – тук, в църквата-костница ,,Св.Неделя”.
Тук Стоим прави и свеждаме глава. Нека и поколенията стоят прави! Тук няма място за трон и столове.
3. Костите на загиналите са почти скрити от погледа в кичозен златист саркофаг.
4. Богослуженията, които се извършват, също пречат на осмислянето на историческата значимост на църквата, смущават тишината, която загиналите тук заслужават.
5. ,,Св. Неделя” е единствената черква, в която през турското робство е извоювано богослуженията да се извършват на църковно-славянски език, а не на гръцки. В момента, в двора й, под името ,,Канаския,, (гръцка дума за магазин) се продават множество кичарии (разбира се с цел чиста печалба).
Дами и Господа,
настояваме за вашата бърза и компетентна намеса за удовлетворяване на исканията, които поставяме с настоящата декларация.
Нашето и Ваше отношение по този въпрос е от особено значение за възпитанието на децата ни, на нашето потомство.
Всеобщ дълг е да запазим тази наша Светиня за поколенията, за историята, за българската нация, за нашия международен авторитет на древен, свободолюбив и мислещ народ.
Паметници като Църквата-костница ,,Св. Неделя” в Батак са гордост за нашата история. Те са от особена значимост за запазване на българския национален дух .
Народ, който не пази и не уважава своята история и националните си културно-исторически паметници, рискува да загуби своята национална идентичност и международен престиж.
На стените на Църквата-костница в Батак през 1876 г. Историята с кръв написа своето послание към нас и поколенията: Да бъдем достойни българи!
арх. Стефка Керелова-Василева,
КАБ – Пловдив
–––––––––––––––––––––––-
Бел. ред: Петицията може да се намери на следния адрес: peticiq.com/kostnica_batak.
Тази Петиция-Предложение за вписване на църквата-костница ,,Св.Неделя“ в гр. Батак в списъка на ЮНЕСКО ще бъде лично връчена в София от делегация на иницаторите на Президента, Министър-председателя и Министъра на културата в началото на май 2012 г.
Национален позор в Батак: Ще честват клането с чалга и панаир
Събитието се казва „На Баташката чаршия” и се организира от кмета с помощта на митрополит Николай.Панаир, вместо почит и поклон, организират чиновници и попове в деня на Баташкото клане- 17 май, пише пловдивският „Под тепето“. Целият град е в потрес от националния позор, който предстои на една от най-черните дати в родната ни история. От общината официално обявиха, че 17 май е ден за празник, а не за размисъл и мълчание в памет на баташките герои. Събитието се казва „На Баташката чаршия” и се организира от кмета на Батак, с мощното рамо и благословията на пловдивския митрополит Николай. Това е национален позор. Все едно да играеш на гроба на дедите, загинали за Свободата на Родината. Вместо почит към героите, кметът на Батак и дядо Николай са организирали шоу, гневни са батачани, които сигнализираха ужасени на електронната поща на пловдивския сайт.
ПЪЛНИЯТ ТЕКСТ ЧЕТЕТЕ В БЛИЦ/17.05.2014 ТУК:http://www.blitz.bg/news/article/267919
http://marica.bg/show.php?id=82159 Батак: Мухъл плъзна по костите на мъчениците 14 Май 2012; 12:21 Видяна 155 пъти, 4 коментара
2012-05-14 20:15
http://marica.bg/show.php?id=82159
Батак: Мухъл плъзна по костите на мъчениците
14 Май 2012; 12:21 Видяна 155 пъти, 4 коментара
Тревожна е ситуацията с костите на баташките мъченици, каза за радио „Фокус“ – Пазарджик Даниела Гаджева, председател на Гражданско сдружение „СИЛА“. Видно е, че те мухлясват, поставени в металните саркофази, защото влагата се стича по тях и се получава този отрицателен процес. Тя е заснела с мобилния си телефон случващото се.
Според нея при следващото и посещение в църквата „Света Неделя“ в Батак е направен опит костите да бъдат почистени, но това не решава проблема. Влагата, която се отлага в металните саркофази ще доведе до пълното им разпадане, категорична е Гаджева. Трябва да бъдат взети необходимите мерки за опазването им, защото имам чувството, че те стават все по-малко и като количество в саркофазите.
Дали се изваждат поетапно, за да бъдат почиствани или просто се изваждат за постоянно не мога да кажа, допълни Гаджева. Тя допълни, че е забелязала при следващото си посещение, че саркофазите са полуотворени като са подпрени с дървени трупчета. След два-три месеца щетите върху тях ще се непоправими, а също и върху църквата, коментира също тя. Гаджева уточни, че е разговаряла със специалист и за дима от свещите в храма.
Саждите, които се отделят се натрупват по стените. Според мен това ще заличи петната от кръвта на избитите в църквата батачани, които бяха съхранени толкова години, коментира също Гаджева. Тя каза, че са подали сигнал за случващото се до всички компетентни институции и разчитат, че ще бъдат взети необходимите мерки за опазване на костите на загиналите по време на Априлското въстание през 1876 година в църквата „Света Неделя“ батачани.
МАРИЦА 14.05.2012 http://marica.bg/show.php?id=82159
Адресът на петицията е посочен в публикацията, г-жо Василева.
ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ТАЗИ ПЕТИЦИЯ НА ПОСОЧЕНИЯ ПО-ГОРЕ АДРЕС:
http://www.peticiq.com/kostnica_batak
Текст на официално писмо от март м.г. от зам. министър на културата Т. Чобанов, във връзка с черквата-костница „Св. Неделя“, заведено в деловодството на Исторически музей – гр. Батак с вх. номер 41/ 26.04.2011 г.
„До Директора на музея Батак: Е. Пейчинова
Копие: Кмета на Общината
На ваш N.26 от 28.03.2011 г.
Уважаема госпожо Пейчинова,
Във връзка с Ваше писмо, заведено в министерство на културата с вх. N 45-00-0176/30.03.2011, Ви информирам за следното:
Министерство на Културата изразява своята подкрепа за предстоящото прославление – следствие на канонизацията на баташките мъченици.
При осъществяване на религиозната процедура следва да се вземат всички необходими мерки за опазване на движимите културни ценности в църквата-костница, съгласно Закона за културното наследство и Наредба Н-6 от 11.12.2009 г.
Създаването, преобразуването и закриването на общински културни институти се извършва с решение на Общинския съвет, след съгласуване с министъра на културата, чл.8 ал.1 от Закона за закрила и развитие на Културата.
С оглед опазването на Храма, който е Историческа Културна ценност от Национално значение, следва да се поиска становище от Националния Институт за Недвижимо културно Наследство.
Относно въпроса за статута на Историческа Църква-костница „Св.Неделя” в Батак изразяваме становище, че той не следва да се променя.
подпис: д-р Тодор Чобанов, заместник-министър“