Изложбата „България на длан” идва в Бургас. След години преместване в различни столични зали, сега експозицията е приютена от Galleria Burgas.
Умалените копия на най-прочутите забележителности, свързани с историята на България, ще бъдат представени на втория етаж на търговско-развлекателния център върху площ от 800 кв. м. Изложбата е триизмерна, ще отвори врати на 15 май, веднага след официалното откриване на мол Galleria Burgas.
„За нас, а и за GTC, които изграждат Galleria Burgas, това ще е експеримент. Нашата „мини България” ще е експонатът в Галерията”, метафорично се изразява създателят на експозицията – режисьорът Съни Сънински.
„България на длан” за първи път ще бъде експонирана на място с директен туристически поток. За първи път у нас търговско-развлекателен център си поставя за цел да презентира и рекламира страната, с което се превръща в културен и образователен център.
Изложбата ще даде възможност на туристите да обходят България само за час, да надникнат в най-тъмните кътчета на крепостта в Царевец, да чуят изстрела от първата пушка в Копривщица, дала началото на Априлското въстание, да отскочат дори до желязната църква „Свети Стефан” в Истанбул. В съседство всички усещания за страната ни ще придобиват звук, вкус и мирис чрез организираните дегустации, фолклорни концерти и представяне на българските традиции, за които също ще бъде отредена специална презентационна зала. Така Galleria Burgas ще прибави към концепцията за моловете от ново поколение още един щрих – познавателния, може би ще се превърне и в самостоятелна туристическа дестинация.
Експозицията съдържа 29 макета – точни копия на известни български паметници на културата. Изработени в мащаб от 1:40 до 1:800, те създават пълната илюзия за туристическа обиколка из страната. Тук са Казанлъшката гробница, Мадарският конник, крепостта „Баба Вида”, Асеновата крепост, несебърската църква “Христос Пантократор”, покритият мост в Ловеч, корабът “Радецки”, храм-паметник “Александър Невски”, варненската катедрала “Св. Богородица” и други съкровени за българската история паметници.
Единствените неумалени, а уголемени макети са на българските златни съкровища, изработени също от злато. Всъщност всички макети са създадени с материали, от които са изградени оригиналите. Затова изработката им е скъпа и бавна. Пресъздаването на един обект отнема между 4 и 8 месеца и струва 14-18 хил. лв. Изработва ги екип от видни български макетисти, скулптoри, осветители и озвучители, обединени в Ателие „България на длан”.
Изложбата цели да накара хората, като видят макета, да пожелаят да посетят и оригинала. Първите 9 експоната са готови през 2005 г., когато е открита изложбата. Останалите 20 макета са изработвани постепенно през годините благодарение на дарители. Сега сред „ктиторите” на ценната българска колекция се нарежда и чуждестранният инвеститор GTC.
Експозицията „България на длан” не е пътувала много. Открита във Велико Търново, тя е представяла страната в Брюксел при подписването на договора за присъединяването към ЕС, на връщане се е отбила в Свищов. В Бургас идва с новаторски елемент. Досега изложбата винаги е била театрално представяна в голяма зала с общо осветление и озвучаване. Galleria Burgas дава възможност да се експериментира нов начин и всеки от експонатите да „оживява” индивидуално със свой звук и светлина. Ще има и мини работилница, в която всеки желаещ с помощта на специалист ще може да опита да сглоби макет от хартия.
Авторите на „България на длан” очакват предложения за знакови сгради в Бургас, които да бъдат включени в експозицията. Посетителите ще познаят бургаската ж.п. гара, но в действителност това е гарата на Варна – нейният проект е използван за изработката на макета. Вече се обмисля вариант за макетирането на храм „Св. Св. Кирил и Методий”, но според създателите на експозицията тук има и много други забележителни сгради. Коя от тях да представя града – инициативата остава в бургазлии.
Комуникационна група
Имидж Едвъртайзинг