На 31 март Чикаго ще бъде домакин на изключително фолклорно събитие, организирано от БГ Фолк клуб „Верея”
За втора поредна година Чикаго ще се превърне в място за среща на всички ценители и любители на българския фолклор и фолклорни танци. На 31 март ще се проведе Вторият български танцов фестивал VEREA 2012, организиран от БГ Фолк клуб „Верея” с ръководител Константин Маринов. Фестивалът е най-мащабната културна проява сред българската общност в САЩ, имаща за цел да съхрани националния ни облик с помощта на родния фолклор. Уникалното за този фестивал е, че той е изцяло посветен на българския фолклор – за първи път на територията на САЩ се организира проява от такъв мащаб за неговото популяризиране. Благодарение на организаторите, ще можем да се насладим на пъстротата и ритмите на една неповторима фолклорна магия.
Организаторът на фестивала Константин Маринов сподели пред в. „България”, че е създал фестивала с цел „разпространяване на българския фолклор от самите българи в Америка.” Неговото първо издание се състоя на 9 април 2011 г., в което взеха участие 5 състава само от Чикаго с повече от 100 танцьора. Миналогодишният фестивал се проведе в малко по-различен формат от предстоящия – той беше по-скоро демонстрация на български хора.
Второто издание на танцовия фестивал VEREA ‘2012 ще бъде коренно различно – то ще се състои на сцена (сцената на Taft High School в Чикаго), а показаните танци ще бъдат със специална разработка на по-професионално ниво. Всеки от съставите от Чикаго ще се представи с 10-минутна програма, докато за гостите е предвидено по 15-минутно изпълнение. Целият фестивал ще бъде с продължителност от около два часа и половина. Направените досега финансови разходи по организацията на фестивала са поети изцяло от БГ Фолк клуб „Верея”, а подкрепа под една или друга форма е оказана от вестник „България”, магазин „Младост”, БПЦ „Света София”, ресторант АvenueBG, Мария Илиева – Муцуна.
За участие във Втория български танцов фестивал VEREA ‘2012 към настоящия момент са се регистрирали 9 състава от САЩ и Канада, но евентуално към участниците ще се присъединят още един състав от Тампа, Флорида и 1 оркестър от Канада. На сцената ще излязат повече от 150 танцьори и музиканти, а по информация на организаторите, за фестивала ще пристигнат повече от 200 гости от всички краища на САЩ и Канада.
Желанието на организатора Константин Маринов е следващият фестивал да бъде още по-голям, красив и пищен, като амбицията му е в него да участват представители не само от Северна Америка, но също и от Европа, Австралия и Африка. И независимо, че организацията на събитие от такъв мащаб изисква много усилия и средства, той е оптимист, че фестивалът ще бъде успешен и ще се превърне в традиция за българската общност в Чикаго.
Ето и участниците във фестивала:
1. Български фолк клуб „Верея” (Чикаго) с ръководител Константин Маринов
Клубът е създаден през 2010 г. от Константин Маринов с цел съхранение и разпространение на българския фолклор в САЩ. Намерението на членовете му е не само да обучават, но също да създадат уникална социална и културна среда за обединяване на хората, които споделят любовта към традиционната българска култура. Съставът е изцяло от млади изпълнители, а самият клуб наброява повече от 70 човека. Създателят, ръководител и основен двигател на клуба, Константин Маринов, е завършил Държавното хореографско училище в София със специалност хореограф на български фолклорни танци. В продължение на 8 години е танцьор в ансамблите „Загоре”, „Слънчев бряг” и много други, с които гастролира на сцени по целия свят. Остава в САЩ след турне на ансамбъл „Слънчев бряг” през 2000 г. Участва в танцовия ансамбъл „Хоро” в Чикаго от 2005 до 2010 г., когато сформира БГ фолк клуб „Верея”. През периода 2009-2010 г. преподава народни танци на малките изпълнители от танцовия ансамбъл „Хорце”, „Малките българчета” през 2010 г. и „Синчец” през 2010 г.
2. Ансамбълът за български народни танци „Хоро” е създаден в Чикаго през 2003 г. от Ирина Гочева и Тодор Гочев, които са негови артистични директори и досега. Към настоящия момент ансамбълът е с численост около 40 човека – мъже, жени и тийнейджъри, които са обединени около общата любов към българския народен танц. Ансамбълът представя танци от всички големи етнографски региони на България – Северняшка, Тракийска, Шопска, Добруджанска, Пиринска и Родопска.
Ирина Гочева е завършила Държавното хореографско училище в София и Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Работила е като хореограф на ансамбъл „Сливен”. Тодор Гочев е дългогодишен солист на ансамбъл „Сливен” и признат майстор на тракийските танци.
3. Фолклорна танцова група „Българи” е основана през 2002 г. в Монреал, Канада. Към настоящия момент групата има 17 члена. Нейният ръководител Цонко Стоянов е завършил Академията за музикално и танцово изкуство. Бил е дългогодишен танцьор и репетитор на ансамбъл „Тунджа”. През 1997 г. пристига на турне в Канада с ансамбъл „Слънчев бряг”, след което остава и се установява да живее там. От 2002 г. е хореограф на ансамбъл „Българи” – Монреал, Канада.
4. Friends of Bulgarian Dance (Detroit, MI) – Ръководителят на този състав Николай Аличев завършва хореографско училище през 1985 г. Професионалната му кариера продължава като ръководител на ансамблите към ДНА и профсъюзния дом в Карлово. Живее в САЩ от 1994 г. През 2002 г. създава Клуб на българските приятели на танца в Детройт, като същевременно организира семинари за изучаване на български хора в различни населени места в САЩ – Vermont, New York, Detroit, Hawaii. Член е на организацията на международните фестивали COFF за България.
5. „Нашенчета” – Създадена от Юлиян Йорданов през есента на 2002 г., формация „Нашенчета” е представяла българския танцов фолклор на различни фестивали и фолклорни вечери в Чикаго и региона. От есента на 2010 г. художествен ръководител на формацията е Христина Барганска. Тя е играла в ансамбъл „Орфей” – Смолян, а след завършване на средно образование танцува в ансамбъла към Югозападния университет „Неофит Рилски” в Благоевград, където е студентка по право. В САЩ е от 2005 г., а от 2007 г. танцува в ансамбъл „Хоро” – Чикаго. Преподавала е спортни танци в училище „Знание”, а от 2010 г. е хореограф на състав „Нашенчета” към училище „Слънчогледи”.
6. Ансамбъл “Antika” (San Francisco, CA) – Ръководителят на този състав Таня Костова е завършила Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив през 1979 г. с магистърска степен по хореография, сценична режисура и преподавателско изкуство. В продължение на 8 години тя е един от най-колоритните и оригинални солисти на държавния фолклорен ансамбъл „Тракия”. Работи също като артистичен директор към Регионалния културен център в Пловдив и главен хореограф в Регионалния център за детско изкуство. Ръководила е също редица успешни ескпериментални образователни програми за въвеждане на фолклорните танци като част от задължителното обучение в основните училище. До пристигането си в САЩ през 1995 г. Таня Костова работи отново като балет майстор в ансамбъл „Тракия”, член на борда на Артистичните директори на същия ансамбъл, гост-хореограф към Пловдивския драматичен театър, лектор в Пловдивския университет, пише статии за Българската национална телевизия и редица пловдивски вестници, а също и като сценичен директор и главен хореограф на Младежкия фолклорен ансамбъл „Орфей” в Смолян.
На фестивала Kolo в Калифорния през 1997 г.Таня Костова представя танци, които е събирала по време на нейните изследвания в Родопите, Тракия и Средна Гора. Преподавала е фолклорни танци на различни форуми в Калифорния.
7. Bulgarian Spirit (Saint Louis, MO) – Ръководителят на ансамбъла Стефан Тодев е завършил хореографско училище през 1992 г. Бил е танцьор в ансамбъл „Слънчев бряг” и ръководител на детска школа по изкуствата в гр. Несебър. Остава в САЩ през 2000 г. след турнето на ансамбъл „Слънчев бряг”. В момента работи като хореограф на ансамбъл Bulgarian Spirit.
8. Ансамбъл „Димитровче” (Торонто, Канада) – Българският фолклорен ансамбъл „Димитровче” към българската Източно-православна църква „Свети Димитър” в Торонто е основан на 26 октомври 2010 г. Неговата основна цел е да съхранява и разпространява българския музикален и танцов фолклор и да създава среда на добронамереност и забавление сред българската общност в Торонто. В момента в ансамбъла се обучават над 50 танцьори на възраст между 5 и 65 години. Основател и главен художествен ръководител на формацията е Димитър Минков. Той е завършил Държавното хореографско училище през 1983 г., след което отбива военния си дълг в Ансамбъла на строителни войски. В продължение на 6 години е танцьор в Ансамбъл „Тракия”, като паралелно с това завършва Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив. Ръководител е на Ансамбъл „Роза” – Казанлък и преподавател по хореография в училище „Българска роза”. От 2002 г. живее и работи в Канада, а до създаването на ансамбъл „Димитровче” танцува в ансамбъл „Българи” в Монреал.
9. Еthnic Dance (Чикаго) с ръководител Paul Collins – Paul Collins започва да танцува от 8 годишна възраст. Занимава се професионално с етнически фолклорни танци от средата на 60-те години на 20 век. През 1989 г. основава Mid-North Folk Dance Club, който прераства в сега съществуващия ансамбъл Ethnic Dance в Чикаго.
Ръководител е на танцови класове и семинари, както и на различни изпълнителски групи в САЩ, Канада и Европа.
Както сами виждате, на Втория български танцов фестивал Verea ‘2012 ще си дадат среща изтъкнати танцьори и музиканти, обединени от голямата любов към българския фолклор, който техните предци са сътворили през вековете. Участниците ще пропътуват стотици мили, за да представят красотата и уникалността на фолклора пред българската публика в Чикаго, да бъдат част от най-големия и уникален по същността си български фолклорен празник на територията на САЩ.
Всички ние можем да станем част от това събитие, което ще се проведе на 31 март (събота) от 18:30 часа в Taft High School на адрес: 6530 W.Bryn Mawr Ave., Chicago, IL, 60631.
Билетите струват $10 и могат да се закупят на тел. 773 742 5158. Деца до 12 години безплатно. Повече информация за фестивала можете да намерите на уеб сайта на БГ фолк клуб „Верея”- http://www.folk-chicago.com.
И както българското хоро е символ на обединението и единството на българската нация, така нека всички се обединим около прекрасната идея на организаторите Константин Маринов и БГ фолк клуб „Верея”, за да съхраним българските традиции, музика и танци и тук, в Чикаго. А Вторият български танцов фестивал VEREA ‘2012 да се превърне в една истинска фестивална експлозия от ритми и багри!
Източник: Bulgaria weekly