09.04.2012 г.
Преди два дни Обществените съвети на българите в чужбина и Eurochicago.com публикуваха данни на МВнР изискани по Закона за достъп до обществена информация, които показват, че броят на българските граждани в чужбина е над 2,000,000 (линк). Днес предоставяме нова информация за броя на издадените български документи за самоличност в дипломатическите и консулските ни представителства по света за последните почти 10 години до средата на миналия месец.
Една такава млада неправителствена организация, каквато е Обществените съвети на българите по света, която вече е хвърлила много усилия на доброволни начала (особенно около последните парламентарни, а след това и президентски избори), би желала инициативите и да достигат по-често до медиите. Информацията за българите в чужбина по държави бе издирена и изискана именно от тях (и за да бъдем по-конкретни – специално от д-р Стефан Манов от Франция). За съжаление ето какво подсказва Гугъл ако там потърсим точната цифра на българите в чужбина съобщена ни от Обществените съвети – 2 036 092.
Гугъл подсказва, че за около едно денонощие тази цифра е била цитирана в различни издания – 942 пъти .
Но ако потърсите цифрата и нейния първоизточник – то броят на цитиранията е точно 2 пъти (вижте снимката по-долу).
После се чудим защо не се намират доброволци да изметат Авгиевите ни обори.
Еврочикаго
Здравейте,
Изключително полезната информация, която публикувахте, беше споделена на нашата страница: http://www.tuk-tam.bg/2036092-bulgarians-live-abroad/, където са коректно посочени всички източници на данните.
За съжаление една голяма българска телевизия цитира данните без да посочи първоизточника и след това редица медии копираха без да си направят труда да проверят информацията. Съжаляваме за това.
Надяваме се все пак изключително полезните данни, които публикувате, да могат да достигнат до максимално широка аудитория. Това е една от областите, в които може да си сътрудничим. Може да ни пишете на [email protected] и ще се опитаме да помогнем за популяризиране на тази информация!
Благодарим Ви предварително!
С уважение,
Бойко Благоев
Тук-Там
Ако до преди няколко години в Германия годишно по 300-400 българи вземаха гражданство, към днешна дата по официални данни 1500 българи вземат немско гражданство (годишно). Причините?
– липса на консулски и административни услуги
– отдалеченост на редките консулски представителства, трагично качество на обслужването и то на четворна цена; високомерно, а често и просташко отношение към емигрантите от страна на държавните служители
– почетните консули не предоставят консулски услуги (логично, почти всички са чужденци не говорещи български)
– липса на перспектива за реализация пред квалифицираните специалисти (които именно са първите, които избират двойно гражданство)
– като цяло, враждебно отношение към българите в чужбина, защото „не плащали данъци“ в България и щели „да управляват България от чужбина“