От специалния ни кореспондент в Сеул
11 април 2012 г. Днес в Южна Корея се провеждат парламентарни избори. Те стартираха в полунощ българско време и ще завършат след около час (18:00 ч местно време).
Прогнозите от гласуването са неясни – допитванията не отреждат изразена победа нито за управляващите, нито за основната опозиционна партия. Днешният вот се явява и тест за настроенията в страната преди президентски избори през декември*. Според местни анализатори управляващата партия Saenuri Party (Сенури, Нов свят) и главният й съперник Демократичната обединена партия ще водят жестока битка, за да се опитат да спечелят 150 места в 299-членното Национално събрание (кукхве – парламент на корейски)**. Четири часа до края на изборния ден са гласували около 40% от имащите право на глас. След два часа очаквайте на Еврочикаго предварителните резултати.
Национално събрание е съставено от 245 членове, избрани на общи избори и 54 членове, определени по пропорционална избирателна система измежду политическите партии, спечелили над 4 места на преките избори.
Република Корея официално е провъзгласена през 1948 г. По територия е по малка от България, но е с почти 50 милионно население, от което към 40 милиона са с право на глас. Гласуват само лица навършили 19 години, при това корейците могат да бъдат избирани едва след 25-я си рожден ден (доскоро границата е била дори 30 години). До средата на 70-те години Южна Корея е все още изтощена от робството от Япония продължило от 1910 до края на Втората световна война и от братоубийствената война със Северна Корея (от 25 юни 1950 до 27 юли 1953). През 1964 г Южна Корея е една от най-бедните държави в Азия с брутен продукт на човек от населението многократно по-малък от този на България. След това до Олимпийските игри в Сеул през 1988 година (приблизително за същото време, каквото е изминало от 10 ноември 1989 година до днес) «страната на утринната роса», както сами я наричат корейците, прави огромен скок в своето икономическо развитие. Сега Република Корея е сред най-развитите страни в света и е в групата на двайсетте Г-20. През 2009 година Южна Корея бе и с най-големия положителен баланс в световен мащаб от 41 милиарда долара (с $364 млд. износ и внос от 323 млд. от тях на стокообмена с България се падат цели 0,02%)***. Най-големите успехи са в производството и търговията на електроника, автомобили, кораби, машини и роботи. Марките LG, Самсунг, Хюндай и т.н. са добре известни и у нас.
По данни, изнесени тази седмица от Обществените съвети на българите по света и Еврочикаго (вж. тук), българските граждани зад граница са над 2 милиона, като от тях само 100 човека живеят временно или постоянно в Ю.Корея. Те са предимно студенти, пилоти от различни авиолинии, както и отделни специалисти и специализанти. Знаменателното е, че независимо от малкия брой наши сънародници, в Сеул работят два български ресторанта ползващи се с отлично реноме. Те са на братята Михаил и Филип Ашминови, които събират и българи и корейци, за да опитат българската кухня и йогурт. Именно с йогурта обикновените хора свързват най-често името на България (вероятно от рекламите по телевизията).
–––––––––––––
* Много млади корейци заявиха пред кореспондента на Еврочикаго, че очакват наесен действащият 17-ти по ред президент, който е бивш изпълнителен директор на концерна „Хюндай“ и бивш кмет на Сеул, Ли Мюн-бак (Lee Myung-Bak) да ги загуби и да попадне в затвора. Кратка историческа разходка във времето показва, че част от неговите предшественици са приключили управлението си по подобен начин. След загубата на предишните избори Но Му Хен (Roh Moo-hyun – 16-ти президент на Република Корея от 25 февруари 2003 до 25 февруари 2008 г.) се чувства виновен, че е причинил старадание на много хора и завършва живота си със самоубийство на 23 май 2009 г. скачайки от скала. Но Му Хен е считан за правозащитник и е пример за подражание на много от младите корейци.
Ето и част от предсмъртната му бележка:
I am in debt to so many people. I have caused too great a burden to be placed upon them. I can’t begin to fathom the countless agonies down the road. The rest of my life would only be a burden for others. I am unable to do anything because of poor health. Do not be too sad. Isn’t life and death all a part of nature? Do not be sorry. Do not feel resentment toward anyone. It is fate. Cremate me. And leave only a small tombstone near home. I’ve thought on this for a long time.
Други бивши президенти на Ю.Корея са били съдени, получавали са дори смърни присъди, макар и в последствие помилвани. Такъв е случаят с Ро Де У, който е 13-ти президент от 1988—1993 г. осъден да излежи 17 години. Неговият предшевственик Чон Ду Хван, президент от 1980 до 1988, е осъден на смърт. И двамата са помилвани впоследствие Ким Те Чжун (Нобелов лауреат за мир и президент в периода от 1998 до 2003 г.)
**В медиите често закръгляват числото на депутатите на 300, но всъщност то нарочно е поставено нечетно.
*** За 2009 година износът ни към Корея е 25 млн. долара, а вносът 65 млн. През 1990 г. двете страни откриват и посолства.
Адресът на посолството на България в Република Корея:
Embassy of the Republic of Bulgaria
723-42, Hannam 2-dong, Yongsan-ku
Seoul, 140-894, Republic of Korea
Tel: (0082-2) 794-86-25, 794-86-26
Fax: (00822) 794-86-27
e-mail: [email protected]
Посланик: Косьо Китипов
Консул: Магдалена Илиева
/снимка: Уикипедия/
Напомняне:
Tрадиционното великденско празненство ще се състои на 15 април 2012 г. (неделя) от 17:00 ч. в ресторант „Зелен” адрес:
72-17 Hannam dong
Yongsang-ku, Seoul