България и Грузия преговарят за транзит на компресиран втечнен газ през Черно море, който кавказката държава да ни доставя от Каспийския регион. Двете страни обсъждат и възможността за търговия с електроенергия от Грузия през Турция към България и Европа. Това стана ясно по време на съвместната пресконференция на премиерите Бойко Борисов и Ника Гилаури в Тбилиси. От днес министър-председателят е на официална визита в Грузия.
Ако Грузия има пристанище за втечнен газ и може да го доставя до България, ние активно ще поработим, за да изработим един меморандум за доставка на втечнен газ. Това ще ни помогне много в преговорите ни за новите газови договори, коментира Борисов, цитиран от „Фокус”. Казах на премиера – ние развиваме много добри отношения с Руската Федерация и не правим нещо, което е в ущърб на трети страни – точно обратното. Искаме да диверсифицираме доставките си за по-евтин газ. Ако те, на базата на нашите договори, свалят цените още, ще взимаме руска газ. Но ако продължат да държат високи цени, знаете какви са цените на други места, ще търсим алтернативи да си докараме газ от друго място, подчерта той.
Премиерът припомни и срещата му с турския му колега Реджеп Таийп Ердоган на 20 март в Анкара, на която беше коментирана темата за диверсификацията. След срещата ми с Ердоган, който каза, че освен за хуманитарни нужди, не би искал по друг начин да говори за изграждане на такъв тръбопровод, това е абсолютно реално да стане, тъй като отникъде другаде втечнен газ не може да влезе в Черно море. Това е единствената възможност. Затова днес, чувайки, че има такава възможност – между Азербайджан и Грузия да бъде направен газопровод, който да докарва до техните пристанища компресиран газ, оттам няма никаква пречка – да идва до Варна или до Бургас, допълни Борисов.
Той обясни, че през Босфора не могат да минават танкери с втечнен газ. Но в същото време – Варна и Бургас и пристанищата на Грузия на Черно море дават възможност – да пристигне газ от Каспийско море и Азербайджан през Грузия до Европа чрез нашите пристанища. За първи път след днешния разговор виждам някаква възможност за реална диверсификация на доставка на газ, каза Борисов.
Ние имаме доста топлоелектрически централи, които сега работят на брикети и на въглища, но в следващите няколко години – също могат да минат на газ. Дай Боже, това да се случи, допълни той.
Грузия винаги е имала подкрепата от България и в най-тежки времена, заяви още премиерът. Той припомни: представител на Европейския съюз в Грузия е бившият български премиер Филип Димитров, каза Бойко Борисов. И Грузия, и България имат еднакви цели – Европейски съюз, НАТО – мисля, че имаме пълно единодушие и една посока, заяви премиерът. Според него въпросът е как да използваме своето геостратегическо положение и двата народа да получават повече пари от това, че се намират в може би най-трудните места на света.
Строим скоростен жп път, който много скоро ще стане готов. Пътят – Европа – Азия, през Грузия за Азербайджан до Каспийско море, с тунел под Босфора, скоро ще стане готов, каза премиерът Борисов. Нашите две магистрали „Марица” и „Тракия” дават възможност на сухоземния транспорт да свързва Азия с Европа. Имаме терминали за жп транспорт; ако направим и за автомобилен транспорт – това ще допринесе за туризма, каза премиерът Борисов.
Източник: Vsekiden.com