За пореден път президентът на държавната корпорация „Росатом“ Сергей Кириенко нападна българското правителство като заяви, че решението за спиране на строителството на АЕЦ „Белене“ е политическо.
„Решението за преместване на закупеното оборудване на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ носи повече политически, отколкото обмислен технически и икономически характер“, заяви Кириенко в кулоарите на разширено заседание на Държавния съвет на Руската федерация, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Шефът на компанията „Росатом“ – получила, както се оказва, поръчки в нарушение на българските закони – продължава да нарича „договор“ многобройните споразумения, подписвани с български ведомства в периода 2005-2009 г.
„Бяхме готови да изпълним условията по договора, готови за решението на българското правителство. Голяма част от оборудването за АЕЦ в Белене е произведено, още една част е в процес на производство, договорите със заводите са сключени. Трябва да се вземе решение – или те ще платят за това оборудване, това са големи суми, общият обем на поръчаното оборудване и дейности – около 1 милиард евро, или да се разтрогнат договорите и да се платят компенсации на компаниите. Това е въпрос към възложителя“, твърди Кириенко.
Той пропуска да съобщи, че се водят преговори за парите, които България ще доплати за довършването – през следващите най-малко седем години – на реактора, който трябва да бъде поставен в Козлодуй. Но твърди, че за „Козлодуй“ няма нито проект, нито лиценз, нито разрешение за строителство.
Началникът на „Росатом“ представя реактора за готов и подчертава, че не било ясно „какво ще се прави с него през следващите 5-7 години“.
Освен това Кириенко продължава да смята, че руснаците ще произведат за България не е един, а два реактора, за което не само няма никакъв договор, няма ги и временните споразумения, подписвани през 2005-2009 г.
Продължавайки с упреците си към българското правителство Кириенко заявява, че „изглежда българската страна не разбира, какво е да се пренесе оборудването в „Козлодуй“, което те възнамеряват да направят“.
Днес министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев напомни в телевизионно интервю, че парите за АЕЦ „Белене“ са похарчени отдавна. Защото е поръчано оборудване за нея, без да има разрешение за строителство и сега си плащаме кредита за това, каза министърът.
Според доклада на HSBC, огласен вчера, при най-оптимистичния сценарий за АЕЦ „Белене“ цената ще е 10,35 млрд. евро или над 22 млрд. лв.
Освен, че „Белене“ би излязла по-скъпа от това, което ни се показваше, ние не открихме никакъв план за нейното изграждане, коментира министърът.
HSBC в доклада си дава конкретна цена на електроенергията, която би произвеждала АЕЦ „Белене“ – 75 евро на мегават, което е 150 лв., каза още министър Добрев. Това е два пъти по скъпо от цената на електроенергията, произвеждана от АЕЦ „Козлодуй“.
В днешния си брой московският в. „Комерсант“ цитира доклада на консултантите от HSBC: Проектът „Белене“ би възвърнал вложените средства до 2038 г., при това при цена на електроенергията от 75 евро за един мегават час. В момента тя е два пъти по-ниска.“
Източник: Vesti.bg
Русия: Решението за „Белене“ има политически характер
Отнасяме се с уважение към решението на ръководството на България, но засега не се виждат някакви следващи стъпки, съобщил С. Кириенко, шеф на Россатом.
Решението на правителството на България да спре строителството на АЕЦ „Белене” и да премести закупеното оборудване на площадката на АЕЦ „Козлодуй” има по-скоро политически, а не „премислен” техникоикономически характер, е заявил шефът на „Росатом” Сергей Кириенко в кулоарите на разширеното заседание на Държавния съвет на Русия, предава ИТАР-ТАСС.
Кириенко казал още, че руската страна била готова да изпълнява условията на договора. По-голямата част от оборудването за АЕЦ „Белене” вече е готова, останалата в момента се изготвя, сключени са договори със заводите, добавя той.
Трябва да бъде взето решение или да платят за това оборудване, т.е. големи суми с общ обем на поръчаното оборудване и изпълнените дейности – около 1 милиард евро, или да се прекрати договора и да се платят компенсации. Оборудването за АЕЦ „Белене” можело да стане годно за АЕЦ „Козлодуй” след около 5-7 години, казва още Кириенко.
Отнасяме се с уважение към решението на ръководството на България, но засега не се виждат някакви следващи стъпки. Изглежда, че българската страна не разбира какво всъщност представлява да преместиш оборудването в „Козлодуй”, казва Кириенко.
Източник: Фрог нюз