Кампания „Борис Христов – личност на ЮНЕСКО” стартира на 18 май т.г., когато се откри и Осмият фестивал на изкуствата, носещ неговото име. Зад нея застава екипът на Музикалния център-музей „Борис Христов“, чиято дейност през годините бе посветена на съхраняването паметта за великия бас. За личности на ЮНЕСКО по повод кръгли годишнини са били обявявани и други известни българи – Никола Вапцаров, Емилиян Станев, Дечко Узунов.
Фестивалът на името на Борис Христов е събитие, очаквано с огромен интерес от меломаните. Защото той се провежда в дома на Борис Христов, в обстановка, която предразполага за размисъл и откровено творчество. Фестивалните събития ще се разгърнат до 28 юни. Програмите са конструирани така, че да бележат акценти върху пристрастията на Христов в изкуството, уважението към партньорите на сцената и грижата на твореца към младите таланти.
Датата, на която по традиция стартира фестът, е рожденият ден на Борис Христов – 18 май 1914 г. На същия ден, но 28 години по-късно, Борис Христов взима съдбоносно решение: купува си билет за спален вагон и вечерта заминава за Рим. Министерството на просветата му е отпуснало стипендия, за да учи в Италия. От този момент нататък историята е известна: упоритост, успехи, късмет и превратности, пробив на големите оперни сцени, огорчения и триумфи по света. И неизменна свързаност с родината, към която проявява, както самият той казва, „синовна привързаност”.
Израз на дарителския му жест е превръщането на софийския му дом в център на изкуствата и съкровищница на музикалната памет.
На 28 юни, денят на смъртта на Борис Христов, в програмата на фестивала е предвидена прожекция на „Реквием” на Верди, която ще ни върне в далечната 1971 г., когато в Копенхаген е осъществен видеозаписът под диригентството на Бруно Бертолети и с изцяло българско звездно участие – Борис Христов, Юлия Винер, Александрина Милчева и Любомир Бодуров.
Източник: Vsekiden.com