Министърът на външните работи Николай Младенов внесе в Министерски съвет препоръки за усъвършенстване на изборния процес и на приетия неотдавна Изборен кодекс
На днешното си заседание МС прие доклад от министъра на външните работи Николай Младенов в отговор на окончателният доклад на Бюрото за демократични институции и права на човека (БДИПЧ) на ОССЕ. Докладът съдържа констатации и препоръки по проведените президентски и местни избори в България на 23 и 30 октомври 2011 г. Министър Младенов обърна внимание на осем въпроса от изборния процес.
Според Николай Младенов след първата сериозна стъпка в оформянето на ЦИК като постоянно действащ орган, трябва да се направи и следващата – да се създаде постоянно действаща изборна администрация към комисията. Това ще наложи законодателни промени, които да осигурят постоянен щатен състав, материално-техническа база и независим бюджет за изборната администрация. Така ЦИК ще може да създаде единна програма за обучение на всички членове на избирателни комисии – една от препоръките в доклада на ОССЕ/БДИЧП.
Външният министър предлага и законодателни промени в Изборния кодекс, които да задължат ЦИК да публикуват своевременно протоколите от заседанията на комисията, за да могат гражданите да проследят всички аспекти от дейността на ЦИК.
Основна тема в доклада на министър Младенов е подобряването на прозрачността на финансирането на изборите и предизборните кампании, което е още една от препоръките в доклада на ОССЕ/БДИЧП. Външният министър предлага да се предоставят правомощия на Сметната палата да проверява декларациите, подавани от дарители-физически лица за произхода на средствата, дарявани за предизборни кампании. Допълнителна мярка е намаляването на минималния размер на дарението, за което се изисква декларация за произход на средствата, от 1000 лв. до една минимална работна заплата.
Според външния министър трябва да започне обсъждане за намирането на решение на проблема с процеса на регистрация на избирателите, което е препоръка в няколко от докладите на ОССЕ/БДИЧП.
За първи път българската страна, след обстоен анализ, ще предостави на БДИПЧ консолидиран отговор по заключенията и препоръките в доклада. Отговорът беше изготвен в резултат на получената информация от държавни институции – ЦИК, МВР, МП, МРРБ, Прокуратурата и СЕМ. МВнР обобщи постъпилите становища и ще ги предостави на Правната комисия на Народното събрания, за да бъдат взети предвид по време на обсъжданията на доклада на комисията. След като комисията направи своя анализ, МВнР ще обобщи отговорите и ще ги предостави на ОССЕ/БДИЧП.
На снимката: Министър Младенов при посещението му в Чикаго.
.