Според полицията са пострадали четирима униформени и най-малко 45 души са арестувани. Правозащитници обаче твърдят, че 12 демонстранти са били пребити.
Полиция и демонстранти влязоха в сблъсъци в Чикаго след протестно шествие до конгресния център в града, където се провежда срещата на върха на НАТО.
Четирима полицаи са били ранени, а най-малко 45 души са били арестувани, предаде Ройтерс, като се позова на полицията.
Според адвокатска група за подпомагане на демонстрантите обаче арестуваните са 60 арестувани и най-малко 12 участници в протестите са пострадали. Някои от тях са с рани по главата от удари от полицейски палки.
Близо 50 американски ветерани от войните в Ирак и Афганистан хвърлиха демонстративно на улицата своите медали за заслуги.
По този начин те изразиха своя протест срещу войните.
„Предполага се, че медалите са за геройски постъпки. Аз не се чувствам като герой. Не чувствам, че ги заслужавам“, заяви 28-годишен ветеран от войната в Ирак, служил в тази страна през 2005 и 2006 г.
Зак Лапорт се записал в армията на 19-годишна възраст, защото не можел да си позволи да се запише в колеж и нямал кой знае каква алтернатива.
„Станах очевидец на убийства и арести на цивилни при това, което смятам за незаконно окупиране на суверенна държава“, каза той.
Все пак мащабът на протестите бе под очакванията, посочва Ройтерс. Полицията изчисли, че във вчерашните протести са се включили около 3000 души при очаквани от организаторите 10 хил. активисти.
Срещата на НАТО е
водеща тема за чуждестранните вестници днес
Италианският в. „Стампа“ предупреждава, че водещата тема – войната в Афганистан – се очертава да породи сериозна полемика. Първият спорен въпрос е свързан с искането на новия френски президент френските военни да се изтеглят от Афганистан до края на тази година.
Ако Оланд запази твърдост по тази позиция, то той ще внесе смут в НАТО, където досега на дневен ред беше идеята: Всички ще се изтеглим заедно. Но може би алиансът ще се опита да маскира този вътрешен конфликт с аргумента, че от 2013 г. афганистанците ще поемат лидерството във военните операции, което ще оправдае френското предсрочно изтегляне.
Френският вестник „Фигаро“ пише, че за да се спаси консенсуса на срещата в Чикаго, Франсоа Оланд е готов да внесе промени в обещанието си за изтегляне на френските войски с година по-рано от Афганистан. В противен случай срещата рискува да се превърне в „среща на върха Потьомкин“, допълва изданието.
Друг проблем на масата на преговорите са парите.
Афганистанските сили за сигурност наброяват 352 хил. души (армия и полиция), като вече контролират 260 от 403 окръга. Най-горещите точки – провинциите Хелманд и Кандахар – обаче си остават оспорвани от талибаните. За да може да продължи процесът по предаване на контрола върху сигурността от НАТО на афганистанските сили, афганистанският президент Хамид Карзай иска 4,1 млрд. долара на година в продължение на поне едно десетилетие. САЩ обещаха обаче 2,3 млрд. долара. Кабул ще осигури 500 млн., а останалите 1 млрд. и 300 млн. ще трябва да бъдат разпределени между съюзниците от НАТО. Германия пое ангажимента да отпусне 200 млн., Великобритания – 110 млн., а Австралия – 100 млн., допълва италианското издание.
Положителното нещо от срещата на алианса е представянето на първата фаза на противоракетния щит в Европа, изпитан на 17 ноември, допълва „Стампа“.
На тази дата за първи път се е провело учение, демонстриращо капацитета на щита да се справи с вражеска ракета, насочена срещу европейска територия. Тогава вражеска ракета е била изстреляна от остров близо до Санторини в Гърция. Американският боен кораб „Съливан“, оборудван с ракетни системи „Иджис“ е предупредил базите на НАТО в Рамщайн и Юдем за заплахата. От там информациите са били предадени на германска ракетна батарея „Пейтриът“ на Крит и в базата на НАТО в Измир, в Турция. Когато ракетите „Пейтриът“ са достигнали вражеската ракета, те са изпратили информация за това до базата в Рамщайн през базата във Верона. На този етап е била дадена заповедта да се порази вражеската ракета, посочва италианското издание.
Негативната позиция на Русия относно натовския ПРО в Европа, липсата на напредък по въпроса за разширяването на организацията, бюджетни ограничения в отбраната – всичко това тегне върху амбициозните цели, набелязани на срещата на върха на алианса в Лисабон през 2010 г., и излага на риск настоящата среща на върха, допълва „Фигаро“.
Сянка върху успеха на срещата на НАТО вече беше хвърлена. Сделката за повторно отваряне на трасетата за доставки през Пакистан за силите на алианса в Афганистан се провали още в началото на разговорите в Чикаго, отбелязва американският вестник „Ню Йорк Таймс“.
Източник: Vesti.bg