Проф. д-р Никола Чаракчиев
Български научен център – Чикаго
Доклад на
Шестнадесета поредна сесия на Българо-Американска Асоциация
29 април 2012, Чикаго
по случай откриването на
Фестивал „Български дни в Чикаго Пролет 2012”
Въведение
Изложеният материал е представен по специфичен и оригинален метод. Ние приемаме, че по-важни са тенденциите в разработката, отколкото фактите и логиката. Негативният лайтмотив има за цел да мотивира позитивни решения.
ВСЕЛЕНАТА
Светът е възникнал преди 13.7 милиарда години след Големия взрив. Този миг ще наречем Първи космически период. След Големия взрив започва Разширяване на вселената и този период е Втори космически период с предполагаема продължителност 30 милиарда години. Трети космически период може да се приеме Свиването на вселената. След третия космически период следва повторение на космическите периоди.
ЧОВЕЧЕСТВОТО
Човечеството може да бъде класифицирано по различни показатели. Ние предлагаме една нова класификация за развитие на човечеството по Пазарен признак.
Първи период на развитие на човечеството
Слънчевата система и земята са се образували преди 4.6 милиарда години. Появяването на живот на земята започва преди около 4 милиарда години, като първите открити за сега вкаменелости (фосили) са от преди 3.5 милиарда години. Приблизително преди 5 милиона години се появяват хоминидите – нашите първи предшественици. В еволюцията на хоминидите се преминава през предшествениците ни Australopithecus, Номо habilis, Homo erectus, Homo neanderthalensis за да се достигне до съвремения човек, наречен Homo sapiens – разумен, културен човек. Първите открити вкаменелости на Homo sapiens в Африка датират преди 142 000 години. В първобитното общество човек се задоволява „Наготово” с храната, която природата му предоставя. През по-голяма част от деня човек е заангажиран в търсене и консумиране на храна. Първите пет милиона години от съществуването на разумния човек на земята ще отбележим като „Първи, Естествен период на развитие на човечеството”.
Втори период на развитие на човечеството
Вторият период на развитие на човечеството, се състои от етапи, отразяващи най-характерните функционални показатели в развитието му
Първи етап
Вероятно поради естествени причини (промяна на климатичните условия, миграция и други), човек започва да притежава храна, която може да се акумулира, т. е. съхранява. Появява се т. н. „Излишък”. Може условно да се приеме, че това започва около 10 000 години преди Новата ера или през времето на т. н. Неолитна революция. Скокообразното развитие на човечеството започва с появяването на „Излишък”. Излишъкът поражда необходимост от „Размяна на ценности” и се появява функция, наречена „Търговия”. Търговията възниква вероятно около 6 000 години преди Новата ера и в началото е била на разменен (бартерен) принцип на стоки. Търговията се осъществява чрез или на т. н. „Пазари”. С появяването на пазарите започва втория, т. н. Пазарен период на развитие на човечеството. Търговията и пазарите оформят т. н. „Първи бартерен етап от Пазарния период на човечеството”.
Втори етап
Търговията изисква критерий (еквивалент) за ценност и така се появяват съвременните метални и книжни „Пари”. Съвременните пари възникват около 3 000 години преди Новата ера в Месопотамия. Парите са средства, давани и приемани за плащане на стоки, услуги, дълг и т. н. в дадена обществено-икономически система. Днес парите се движат със скоростта на светлината и са най-могъщата финансова, политическа и обществена сила в света. Те създават нов световен елит, без лоялност към определена държава. Сегашната революция на електронните пари обещава да засили още повече ролята им в живота на човека. Парите са нов вид енергия, без която обществото не може да функционира. Това е първата (без аналог в природата) изкуствена енергия, създадена от разумния човек.
За съхранение и опериране с парите се появяват Банки и Банкови институции. Някои елементи на банковото дело са възникнали преди повече от 4000 години. Първите банки се появяват около 2 000 години преди Новата ера в Асирия и Вавилония. Понятието банка е от италиански произход и означава маса, върху която са обменяни или изброявани пари. Приема се, че Първата съвременна банка е създадена през 1407 година в Генуа и се нарича Банко ди Сан Джорджо. В САЩ първата банка е от 1772 година. Днес светът не може да съществува без банките. Голям прогрес при опериране с финанси започва с появяването на т. н. дебитни и кредитни карти. Първата кредитна карта е издадена от Diners Club International през 1950 година. Парите и банките стартират т. н. „Втори монетарен етап от Пазарния период на човечеството”.
Трети етап
Парите пораждат чувството за Могъщество и така се появява възможността за формирането на „Абсолютизъм” („Властване”) и поява на личности, наречени „Властелини”. Терминът Абсолютизъм за пръв път се появява в древна Гърция в работите на Платон (около 400 години преди Новата ера). С появяването на Властелините започва „Трети корпоративен етап от Пазарния период на човечеството”.
Страхът на Властелина, че може да загуби достигнатото ниво, генерира в него нови, защитни функции, като „Алчност”, Хищност” и други, които той не винаги идентифицира като негативни. Алчността може да се приеме като болестно състояние. Властелините са жертви на алчността и боледуват от т. н. „Комфортна алчност”, а голяма част от останалите хора са само „Жертва на алчността” и боледуват от болест, наречена „Проблеми на алчността”.
Алчността генерира появата на „Протестиращия човек”. Алчността премахва изградените ценности в обществото. Засега в света единствен крепител и пазител на моралните ценности на обществото по принцип остават Религиите и по специално идеологията на Бог.
Властелините управляват корпорации. Най-старата бизнес корпорация в света, която все още съществува, е шведската Kopperberg (днес StoraEnso), основана през 1288 година. Първата американска индустриална корпорация е Boston Manufacturing Company (Бостънската промишлена компания), основана през 1813 година.
Четвърти етап
Корпорациите се обединяват в Мега корпорации. Dutch East India Company (Холандската източно-индийска компания) е първата мега корпорация, основана през 1602 година. Мега корпорациите се обединяват и образуват „Движения, Потоци, Течения, Лавини, Парти(та)” и участват в т. н. Глобални действия. С разрастването на Глобалните прояви започва „Четвърти глобален етап от Пазарния период на човечеството”.
През време на четвъртия Глобален етап от Пазарния период на човечеството Световните пазари се състоят главно от инвестиционни банки, застрахователни компании, пенсионни и спекулативни фондове (hedge funds), които купуват и продават основно четири вида активи: валути, акции, държавни бонове и дериватни продукти.
Глобалния етап притежават механизми за управление, които нито една държава не притежава. Поради тази причина многобройните срещи на представители на т. н. „Велики сили” се указват проблематични. Днес може да приемем с известна условност, че светът се управлява от Пазари с помощта на инструменти, наречени Пазарни инструменти.
Инструменти на пазарите
Днес светът е изцяло зависим от размяна на т. н. излишък. При липса на размяна човечеството не може да удовлетворява ежедневните си потребности за съществуване и може да започне да запада, т. е. не може без пазарите. Пазарите не могат да функционират без пари. Парите поражда нови функции и нови инструменти за управление на пазарите. Засилената конкуренция между корпорациите изискват нови пазарни инструменти. Инструменти за управление на пазарите са различни форми и степени на Алчност, Хищност, Изнудване други.
Алчността генерира необходимостта от „Свят без ограничения” (Всичко е възможно, всичко е допустимо, всичко е разрешено). Светът без ограничения се изражда във форма на „Целенасочена Анархия”, която може да стартира деградация и унищожаване на обществото. Елементи и механизми за управление на „Свят без ограничения” днес са цитирани по-горе продукти наречени „Екстремални силови инструменти” и са в различни нюанси от степен „Хуманна” до степен „Геноцид”. Може с голяма условност тенденциозно да се приеме, че при наличие на „Целенасочена Анархия” Кредитните бюра могат да са нюанс на начална фаза на „Хуманно изнудване”, Агенциите за взимания могат да се превърнат в начална фаза на „Хуманен рекет” и Банковите институции да проявят неосъзнато начална фаза на „Хуманна измама”. Всеизвестна в търговията е фразата „Глупавият винаги ще бъде излъган – защо ние да не го излъжем първи?”. Екстремалните силови пазарни инструменти са често използвани механизми за печалба. За ограничаване на тези тенденции днес са създадени специални софтуерни програми за идентификация на вероятности от измами, изнудване и т. н. Най-често потребители на тези продукти са застрахователните компании.
През Глобалния етап човечеството започна постепенно да адаптира към т. н. „Хуманен негативизъм”. Абсолютизирането на някой цели в някой страни по света може да доведе до т. н. „Хуманна селекция”, а според някой автори и до „Хуманен геноцид“. Хуманен, защото целите са благородни, геноцид, защото използва някой елементи, познати и използувани при началните степени на геноцид.
Пазарите изискват търговията, услугите, производството и потреблението да функционира рационално, оптимално и понякога жестоко. Групите от личности, които имат приоритетно само потребителски функции не представляват интерес за пазарите. Започва да се оформя селективен подход към хората. Започва да се легализират и развиват различни форми на геноцид. Всеизвестно е, че има няколко вида смърт – умствена, физическа, творческа, продуктивна и т. н. За определена част от Властелините интерес представлява човека само до неговата творческа или продуктивна смърт. След това той, човекът, почети не е нужен. Така се поражда началото, а по-късно се и разширяват границите на хуманния геноцид.
Моделиране на икономически системи
Науката и практиката разполагат с математически средства за моделиране на икономически (и социални) системи. Все още има затруднения и трудно се постига адекватност между реалните системи и модела, но с така нареченото първо приближение (при линеаризация на обекта) може да се определи посоките на движение на системата. Към средата на шестдесетте години на миналия век (1963), сръбският учен П. Кокотович създаде „Теория на структурната чувствителност”. Съгласно тази разработка в една Система от звена има звено, а в звеното има параметър, който най-силно влияе на резултата (изхода) на системата. Чрез Метода на структурната чувствителност лесно може да се открие (или създаде изкуствено) звеното и неговия „най-чувствителен параметър”, който влияе най-силно върху крайния резултат на системата. Например днес, ако се моделира икономиката на света и се приложи Метода на структурната чувствителност е възможно да се открие, че най-силно влияние на икономиката на света ще окаже звеното, наречено „Агенция за кредитен рейтинг” с неговия параметър „Рейтинг коефициент” със стойност от С до ААА. Всяка една от популярните в света рейтингови агенции „Стандард енд Пуърс“ (Standard and Poor’s), „Муудис” (Moody’s) и „Фич” (Fitch) Ratings може да осъществи това. Авторитети отбелязват, че досиетата на рейтинговите къщи са грамада от грешни прогнози. Неволно или предумишлено грешни? Предумишлено грешните прогнози целят икономическо сриване и поставяне под зависимост на малки и слаби държави.
И така, една група от личности (или една много знаеща, можеща и мотивирана личност) може да моделира социално-икономическата система за нашата планета и чрез математически методи е възможно да управлява света. Само един човек, по всяко време и по избран от него начин. Фантастично но и безкрайно трагично.
През време на четвъртия глобален етап управляващата роля на държавата постепенно ще намалява и тази функция ще се поеми от администрацията на глобалните пазари. Държавата ще изпълнява само поддържаща административна роля. Изборните държавни органи постепенно ще бъдат заменени с мениджъри и изборите ще изгубят своето значение. Постепенно ще се преминава към експертни правителства, назначавани от мениджърите на етап глобален. Гносеологията на четвъртия етап е дискусионна, а именно – глобалният етап поставена цел ли е или е естествено следствие на корпоративния етап?
Пети етап
Глобалният етап постепенно завладява света. Управлението на глобалния етап постепенно преминава от група Властелини в един Абсолютен Властелин. С появяването на Абсолютния Властелин започва „Пети абсолютен етап от Пазарния период на човечеството”. Абсолютния Властелин притежава монопол върху абсолютната енергия на Парите, управлението на Света и всичко, което може да си пожелае. Той има всичко с изключение на спокойствието, нарушено от „Протестиращия човек”. Протестиращият човек със своите протести несъзнателно засилва мощта на т. н. Хуманен геноцид, чрез който геноцид се гарантира Комфорт на Абсолютния Властелин. Постепенно Абсолютния Властелин остава обграден само от супер роботи. Страхът от роботите принуждава Абсолютния Властелин да намалява непрекъснато тяхното количество. Един ден последния робот престава да функционира. И настава спокойствие на земята. Това спокойствие продължава до рециклирането на вселената, а именно – новият Голям взрив. (Синтезаторът и този пореден път е безпогрешен.)
Развитие на човечеството по пазарен признак
Таблица 1
Развитие на човечеството |
Първи, Естествен период |
Втори, Пазарен период |
||||
Етап Бартерен |
Етап Монетарен |
Етап Корпоративен |
Етап Глобален |
Етап Абсолютен |
||
Начало, години |
5 000 000 преди н. е. |
10 000 преди н. е. |
2000 преди н. е. |
1300 след н. е. |
2000 след н. е. |
2100 след н. е. |
Продължителност, години |
5 000 000 |
8000 |
3300 |
700 |
100 |
Минимум |
Управление |
Лидерско |
Племенно |
Регионално |
Държавно |
Глобално |
Еднолично |
Отношение Бедни и Средни към Богати |
100/0 |
95/5 |
90/10 |
85/15 |
99/1 |
0/100 |
Продължителност на живота, години |
30 |
35 |
40 |
50 |
До 150 |
До 1500 |
.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
1. За първи път се предлага една нова класификация за развитието на човечеството по Пазарен признак и е създаден един нов екстраполация модел на възможно бъдещо развитие на човечеството.
2. Развитието на човечеството по Пазарен признак се състои от два периода – Естествен и Пазарен период. Пазарният период се състои от Пет етапа – Бартерен, Монетарен, Корпоративен, Глобален и Абсолютен.
3. Най-значителната промяна в развитие на човечеството настъпва след възникване на т. н. ИЗЛИШЪК преди 12 000 години със стартирането на Пазарния период.
4. Скоростта на промяна на живота на човечеството през Пазарения период протича ускорително по геометрична прогресия.
5. Индивидите, които управляват човечеството непрекъснато се редуцират и намаляват по количество.
6. Човечеството постепенно навлиза в един нов обществен строй, наречен „Глобален”.
7. Глобалният етап се характеризира с централизирано управление на света и редукция на населението му.
8. Икономическите закони, валидни през 20 век имат частично действие през 21 век и трябва да се актуализират.
9. Пазарната икономика, при преминаването й от корпоративен към глобален етап, постепенно започва да се превръща от рационална икономика в унищожителна икономика.
10. Продължителността на живота на човека непрекъснато се увеличава.
11. Негативната тенденция за развитие на човечеството се очаква да мотивира позитивни решения.
–––––––––-
* Авторът изказва благодарност на Невена Георгиева и проф. д-р Велчо Стоянов за оказаното съдействие при формирането на този материал. Проблемите, описани в разработката, могат да бъдат развити детайлно при наличие на заинтересовани институции, корпорации, инвеститори и спонсори. Адрес за кореспонденция [email protected]
СИНТЕЗАТОРЪТ
(свързана тема с „Човечеството – опит за нова класификация”)
При развитие на човечеството постепенно се оформя хипотезата, че съществува една свръх функция, която направлява живота ни. Формира се хипотезата за наличието на „Синтезатор”. Понятието Синтезатор е обобщено понятие за свръх възможности, например – Природа, Господ, Бог, Създател, Интелигентен дизайн и други все още не дефинирани понятия. Даже реално такава функция да не съществува, въвеждането й позволява са се обясни и прогнозира развитието на човечеството, подобно на митичния „Хигс бозон” във физиката.
Синтезаторът трябва да се приеме като реално съществуващо понятие с функции близки или паралелни до познатото ни до сега понятие Създателят. Синтезаторът не може да се види, но той се грижи света да бъде хармоничен и последователен. Основната цел на Синтезатора е да следи и реализира нормалния цикъл в света. Светът възниква, развива се и умира. Този цикъл продължава периодично и безкрайно. Днес ние виждаме дискретни елементи от този цикъл: Големия взрив, Звезди, Бели и червени джуджета, тъмни дупки и т. н. За да осъществи този цикъл Синтезаторът се грижи времето да протича еднопосочно – от миналото към бъдещето и да не позволи то да се развива в обратна посока. Синтезаторът се интересува само от посоката на движение на света, но не и от детайлите. Всичко други действия в света са следствени и саморегулиращи се и вероятно те не са обект на внимание за Синтезатора. Най-важна и главна функция на Синтезатора е рециклирането на вселената
Професор Стивън Уилям Хокинг (Stephen William Hawking ) казва „Бог съществува, но до сега няма данни той да се намесва в нашия живот” (по-късно Хокинг изказва съмнение в съществуването на Бог?). Ние предполагаме, че Синтезаторът съществува, но той се намесва в нашия живот, като стабилизира вселената и не позволява света (и човечеството) да се развива обратно във времето.
Приоритет от 10 януари 2012. File: Ch-GR8