Каузата на платените корпоративни лобисти не може да бъде по-силна от нашата, казва представител на неправителствената организация „За Витоша“.
Любомир Костадинов и Янина Танева от „За Витоша“ коментират в предаването „12+3“ на БНР, че преговорите за Закона за горите ще продължат, докато не се постигне компромис.
Много трудно ще постигнем компромис с една, представящата се за гражданска, организация, която силно настоява да отпадне промяната на предназначението на горските територии. Проблемът е чисто ценностен и аз не съм оптимист. От друга гледна точка, повечето инвеститори в ски курортите са заявили, че този закон не ги касае. Аз не мога да разбера тогава кого касае и защо продължаваме да го обсъждаме, казва Любомир Костадинов.
Според Янина Танева общественото мнение и информираност са на несравнимо ниво и хората сами могат да преценяват какво се случва. Интернет промени много ситуацията. Началото на такива кампании беше с Иракли, после със Странджа. Но, което стана на Орлов мост, е, че станахме видими, обобщи Танева. Нашето мнение не е представено, нашите ценности не се представени и това е проблем. За мен това е борба за ценности. Има огромна енергия на хората. Тя има потенциал. Фокусът и острието сега са към Закона за горите. Какво ще се случи нататък – не знам, така Танева отговори на въпрос дали енергията ще доведе до създаване на нов политически субект.
Всяка група в обществото търси своето политическо представителство, допълни Костадинов. Хората имат право да участват във вземането на решения. Това беше дефицитът при Закона за горите. Политическата активност не се изразява само с това да пуснеш бюлетина. Това е всекидневен процес и има различни проявления, обясни Костадинов и изрази съмнение, че енергията от протестите ще доведе до създаването на нова политическа партия.
Цялото интервю на представителите на „За Витоша“ за предаването „12 + 3“ може да се чуе в звуковия файл чрез следния линк.
Източник: БНР
Бел.ред.: Заглавието е на Еврочикаго.