„Проблеми на пълноценния диалог и сътрудничеството с българите по света”...
Вицепрезидентът Маргарита Попова заяви на Съвета за култура, духовно развитие и национална идентичност при президента Плевнелиев, провел се на 18 юни т.г., че: „Участието на българите в чужбина е фундаменталната дума за да изградим една адекватна национална стратегия. Качеството на демокрацията зависи от участието на всички“. Тя заяви още, че стратегията трябва да бъде ориентирана „отвън навътре, а не отвътре навън. Трябва да чуем, да опознаем българите зад граница, да чуем техните желания“.
Тема на това първо заседание на Съвета бе: „Проблеми на пълноценния диалог и сътрудничеството с българите по света”.
Присъствалият също на споменатото заседание проф. Топалов, съветник на президента Плевнелиев, заяви там категоричната си позиция, че е необходимо да се сформират Обществени съвети на българите в чужбина до м. ноември.
Според мнението на г-жа Попова, изразено на 18 юни, е необходимо да се пристъпи първо към оформяне на националната стратегия, а чак след това, ако е необходимо, да се търси законодателна рамка с евентуален нов закон за българите в чужбина. В чиято необходимост тя в момента не била убедена.
За съжаление обаче само два дни след провеждането на Съвета на 18 юни т.г., на 20 юни, Министерският съвет прие проект на Закон за българите и българските общности извън Р. България. Вносител на законопроекта е вицепремиерът Симеон Дянков.
(Из стенограма от заседанието на MС на 20.06.2012 г. , т. 42, стр. 30
Точка 42
Проект на Решение за одобряване проект на Закон за българите и българските общности извън Република България
СИМЕОН ДЯНКОВ: Свързан е с предишното предложение. Сегашният Закон за българите и българските общности извън Република България е морално остарял – от 1999 година. По този начин той ще се съобразява с новите закони на Република България.
БОЙКО БОРИСОВ: Приема се точка 42.)
–––––
Няма разисквания, няма нищо друго освен краткото встъпление на Дянков и репликата на премиера Борисов „Приема се точка 42” – както е отразено в стенограмата на правителственото заседание от 20 юни т.г.
Вероятно си струва да припомним, че автор на този печално известен законопроект е работна група, начело с шефа на ДАБЧ Росен Иванов. В тази работна група участва и г-жа Снежана Йовева от политическия кабинет на вицепремиера Дянков. И тримата – и Симеон Дянков, и Росен Иванов, и Снежана Йовева, са поканени и участват на Съвета при президента на 18 юни. Но никой тях не обелва и дума там за предстоящото приемане на нов Закон за българите в чужбина.
Получава се така, че от една страна се казва на българите в чужбина, че всичко започва на чисто и, нали, заедно с вас ще правим Национална стратегия и евентуално чак тогава нов Закон, а от друга тихомълком се прокарва спрениат поради силната реакция срещу него проектозакон на ДАБЧ.
При огласяването на текста на този законопроект, макар и в последния момент миналата есен, той породи много и аргументирани възражения от различни представители на българските общности в чужбина. Възражения срещу него изразиха тогава и двама предишни ръководители на Държавната агенция за българите в чужбина.
Еврочикаго
Коментар на Райна Манджукова (бивша председателка на ДАБЧ) на некоординираните действия на МОН по отношение на българите в Западните покрайнини и на първото заседание на Съвета по култура и национална идентичност при Президента.
„Облаче ле бяло“, 23 юни 2012 г.
http://www.youtube.com/watch?v=bRaD6-_4ySA&list=UUKRAw8EN39rOGRDPmuP5_BQ&index=3&feature=plpp_video
С риск да си навлека нова вълна от персонални нападки (очевидно „еспертният потенциал“ на ГЕРБ е специализиран именно в това направление), не мога да не изразя възмущението си от поведението на президента и неговата администрация (вкл. проф. Топалов, моите уважения, но нали той е в основата на говорилнята на 18 юни?), на Симеон Дянков и останалите „герои“ в този бездарен и недостоен спектакъл… Благодаря на „Еврочикаго“ за информацията, тъй като в други медии не видях нито ред по тази толкова важна тема.
Интересни неща стават в родината ни, пак се решават неща без знанието на главния герой, отчита се дейност както преди, а това е толкова наболял въпрос. Българите в чужбина се чувстват чисти сираци и на всеки и един погледът му е върху България.
Ето тук е публикуван проекта за Обществено обсъждане, събрал е само негативни мнения. Въпреки това Дянков си внася проекта
http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=457