Автор: Тони Филипов, д-р
„ГЕРБ вкарват ред в погребалните услуги”, съобщава „Новинар”. Подготвяли закон за гробищата и обредната дейност. С него се въвеждал образователен ценз за гробарите, с което вероятно ще се вдигне качеството на услугата. Ще се повиши наукоемкостта, както би казал колегата Доган. Право да ни копат ще имат само завършилите гимназиално образование. Погребалните агенции ще бъдат задължени да имат поне двама служители на трудов договор, а всички агенции ще се вържат с НАП. Сега от 160 регистрирани агенции само 12 отчитали оборотите в реално време. И ако се погледне общият им оборот, той е едва 20-30 000 годишно. Докато според НСИ оборотът им за 2011 година е над 110 хил. Отделно всяка агенция трябва да притежава поне два автомобила, единият от които да е катафалка. И това е добра идея. А не да возят мъртвите на каквото им падне.
Иначе, както ви споменах преди известно време, тая власт наистина полага усилия да ни погребе.
„Изчисляваме сами бъдещата си пенсия”, съобщава „Труд”. Лично шефът Бисер Петков съобщил, че до края на годината ще пуснат пенсионен калкулатор, на който гражданите сами да си смятат какво имат и какво не им стига.
Ние лично много уважаваме калкулаторите. Те освобождават от нуждата да се допитваш до някой кисел лемур, който или не знае, или го мързи да шава… Но по отношение на личните ни нужди пенсионният може малко да почака. Сега по-належащ ни е друг калкулатор. Затова ще си позволя да дам идея на г-жа Ренета Инджова. По-лани Руския статистически институт създаде калкулатор за лична инфлация. Едно такова нещо би било доста полезно за нас. Щото ние например забелязваме, че уж инфлацията е незначителна, но това, дето лани го вземахме за 20 лева, сега го вземаме за 50, и то не цялото. Значи при нас действат фактори, различни от тези, които определят общата инфлация. Та, ако си имаме личен инфлациомер, ще можем да махнем пианото, новата кола, почивките в четири- и петзвездните хотели и да оставим в потребителската си кошница само това, което ползваме – хляб, олио, домати, краставици и още две-три стоки от първа необходимост, като ракия и бира. И кабинетът ще вика, че инфлацията е минимална, но ние ще си я мерим дома и ще знаем истинските й стойности. Какво ще ни донесе туй знание, засега е трудно да се каже… Вероятно само печал…
Социоложката Боряна Димитрова вика: „Има злоупотреба със социологически данни, и то не само в предизборен период. Те могат да влияят много мощно върху формирането на общественото мнение.” И даде за пример Мира Радева, която манипулирала данните от изследването за протестите на природозащитниците, като обявила, че повечето българи не ги подкрепят. И след това, или благодарение на това, получила поръчка от Министерството на просвещението за изследване на младежки политики…
Пък Мира вика, че Боряна я било яд, че не може да вземе 100% от поръчките, затова я клепа.
Мискинки, не ги е срам! Таковаха й майката на българската социология…
Лично ние смятаме, че социолозите и изобщо всички видове гадатели – врачки, астролози, метеоролози – трябва да носят съдебна отговорност за неверни прогнози. През 1317 г. папа Йоан XXII огласява булата „Супер илиус спекула“ и им предвижда смърт чрез обесване и отнемане на имуществото. А да видя тогава Мира дали ще посмее да прогнозира така едно към гьотере, ако имаше опасност да я клати ветърът на некоя бука…
Ама то, ако почнем да бесим, надали от социолозите ще почнем…
Източник: Нaskovo.net