Премиерът използва атентата като аргумент срещу отложеното членство на България в зоната без граничен контрол
Извършителят на атентата срещу еврейски туристи на бургаското летище, при който загинаха 7 души, е пристигнал в България от страна членка на Шенгенското пространство. Използвал е услугите на авиокомпания. Това е последната версия, по която работят службите, и хората, които бързат да говорят, че България не е надеждна граница на Шенгенското пространство, трябва да се замислят дали няма да се окаже обратното. Това обяви премиерът Бойко Борисов след среща със съветника на президента на САЩ Барак Обама по националната сигурност и борбата с тероризма Джон Бренън. Посещението на Бренън мина под знака на течащото разследване, в което участват и американски служби, но е било планирано отдавна и е включвало въпроси и около енергийната сигурност у нас.
Борисов отказа повече подробности за страната, от която е пристигнал терористът и обяви, че е призовал израелския премиер Бенямин Нетаняху също да не прибързва с изводите. „Имах разговор с Нетаняху, че ние още нямаме доказателства за извършителя – от каква народност е. Всичките проверки във всички бази данни за отпечатъци и ДНК не дават регистрирано от службите лице. Всички колеги трябва да са пестеливи и да не изпускат думи“, заяви Борисов. Той категорично отрече българските служби да са подавали информация на израелските, че зад атентата стои ливанската групировка „Хизбула“ и се опита да дистанцира страната от твърденията на Израел, предизвикали ескалацията на напрежение между Тел Авив и Техеран. „Враждата между Израел и Иран е отдавна, ние в тази вражда не се месим. България е малка страна със смесено население, не може да си позволи милиарди левове разходи за сигурност и трябва да остане спокойна дестинация, в която и арабските, и израелските туристи са добре дошли“, бе категоричен Борисов. Според него службите не могат да бъдат упреквани за подценяване на опасността, защото си вършат перфектно работата, но атентатът е бил непредотвратим. „В България може да влезе всеки – като турист, като експерт, като гост в смесените райони. 4-5 крачки му трябват да се взриви и дори ние тук с вас не можем да го избегнем, камо ли хора по джапанки на аерогарата, тръгнали на почивка“, обясни Борисов. Според него по случая има напредък и оценката на чуждите служби за работата на българските им колеги е показателна.
Предпазлив в коментара на лансираната от Израел категорична версия за участие на „Хизбула“ бе и съветникът Бренън. „Инцидентът в Бургас се разследва много задълбочено и българските служби имат водеща роля в това разследване. От ключово значение е те да имат свободата да работят и съберат всичките налични доказателства. Но САЩ имат своите притеснения за „Хизбула“ и Иран и ясни индикации, че те са участвали в терористични актове срещу невинни хора в различни точки на света“, коментира Бренън. Според него българските служби действат професионално. Бренън благодари на правителството и за усилията, които полага за енергийната независимост на България и Европа.
ОТКАЗ
ЕС отказа да включи „Хизбула“ в списъка с терористични организации въпреки настояването на Израел. „Няма единодушие относно включването на „Хизбула“ в списъка с терористичните организации“, обяви кипърският външен министър Ерато Козаку Маркулис. В момента според ротационния принцип Кипър председателства ЕС. След като Израел обвини Иран и „Хизбула“ за атентата в Бургас, външният министър Авигдор Либерман поиска Евросъюзът официално да признае шиитската групировка за терористична организация с мотива, че „ще даде правилния сигнал към международната общност и израелския народ“. Маркулис обаче обясни, че „Хизбула“ е организация, състояща се от партия, както и въоръжено крило и че е „активна в ливанската политика“. „Като се има предвид това и други аспекти, няма консенсус за въвеждане на „Хизбула“ в списъка с терористичните организации“, изтъкна тя.
ПРИЛИКА
Има прилика в държанието на атентатора от Бургас и задържания по подозрение в опит за атентат срещу израелски туристи в Кипър, обясни правосъдният министър на островната държава Лукас Лука. „Някои аспекти на поведението му бяха подобни на тези на терориста, осъществил нападението в България“, допълни той. Според кипърски медии арестуваният на острова бил шведски гражданин от ливански произход и поддържал връзка с „Хизбула“. При задържането му у него е открит списък с места, където често отсядат израелски туристи, дошли на почивка в Кипър. Тази информация не е потвърдена от властите, които съобщават само, че задържаният е на 24 г. и срещу него има повдигнати 10 обвинения.
Таня Петрова,
в. „Сега“
ЕС-политиците се уплашиха от Русия и не припознаха Хизбула,като терористична организация,при все,че тя извършва терористични актове!Като прибавим и егоизма на всяка от „великите“-получаваме един разединен ЕС-без единна политика по сигурността,финансиите,икономиката,Косово…Още по-лошо е в ООН,тази организация е напълно блокирана от Русия и Китай и е неспособна да решава глобални проблем,уви!